Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.21 16:21

Thunberg ir Trumpo akistata Davose: aktyvistė ragina panikuoti, o JAV lyderis siūlo atmesti pražūties pranašus

BNS, LRT.lt 2020.01.21 16:21

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį griežtai sukritikavo „amžinus pražūties pranašus“, perspėjančius, kad pasaulis išgyvena rimtą aplinkos krizę.

Tokį pareiškimą D. Trumpas padarė kreipdamasis į auditoriją Davose, kurioje buvo ir švedų paauglė klimato aktyvistė Greta Thunberg. Jo žinutė buvo priešinga G. Thunberg ir kitų išsakytiems perspėjimams.

„Turime atmesti amžinus pražūties pranašus ir jų prognozes apie apokalipsę“, – sakė D. Trumpas, praėjus kelioms valandoms po to, kai G. Thunberg Davose pareiškė, kad vyriausybės „iš esmės nieko“ nepadarė, kad pakeistų klimato kaitos kryptį.

Tuos, kurie perspėja dėl nekontroliuojamos klimato kaitos ir kitų ekologinių katastrofų, D. Trumpas pavadino „vakarykščių kvailų ateities pranašų įpėdiniais“.

D. Trumpas priminė, pasak jo, neišsipildžiusias praeities pranašystes, tokias kaip 7-ojo dešimtmečio perspėjimai dėl gyventojų pertekliaus arba 10-ojo dešimtmečio kalbos apie „naftos pabaigą“.

„Niekada neleisime socialistų radikalams sugriauti mūsų ekonomikos“, – pareiškė JAV prezidentas, veikiausiai kalbėdamas apie savo oponentus Demokratų partijoje prieš lapkritį įvyksiančius prezidento rinkimus.

Žodis Davose D. Trumpui buvo suteiktas netrukus po to, kai Šveicarijos prezidentas savo kalboje paragino pasaulį pasirūpinti mūsų planeta.

Tačiau JAV lyderis pareiškė, kad Jungtinės Valstijos yra „pirmutinės naftos ir gamtinių dujų gamintojos“.

Po to jis pažėrė skaičių, pasak jo, rodančių didžiules amerikiečių vartotojų santaupas, ir paragino Europą pirkti daugiau JAV energetikos produktų.

Naftos, dujų ir anglies produkcijos augimas „yra toks sėkmingas, kad Jungtinėms Valstijoms nebereikia importuoti energijos išteklių iš priešiškų šalių“, sakė jis.

„Mūsų sąjungininkai Europoje nebebūtų pažeidžiami“, jeigu „naudotųsi gausiais Amerikos ištekliais“, nurodė prezidentas.

Vis tik D. Trumpas paskelbė, kad Jungtinės Valstijos jungiasi prie naujos tarptautinės iniciatyvos, vadinamos „milijardo medžių“ projektu. Jis sakė norintis išsaugoti „Dievo tvarinių didybę ir natūralų mūsų pasaulio grožį“.

Tačiau toliau reikia eiti techninių inovacijų keliu ir nevaržyti ekonomikos augimo, sakė jis.

„Baimė ir abejonės nėra geras mąstymo būdas“, – pareiškė JAV vadovas.

Sodinti medžius yra gerai gerai

Kalbėdama po D. Trumpo, klimato aktyvistė G. Thunberg sakė, jog „sodinti medžius yra gerai“, bet to nepakanka.

„Būkime atviri: mums nereikia mažai anglies dvideginio išskiriančios ekonomikos; mums nereikia mažinti emisijų. Mūsų emisijos privalo liautis, jei norime turėti šansą neviršyti 1,5 laipsnio (pasaulinės temperatūros atšilimo) ribos. Mūsų namai vis dar dega. Jūsų neveiksnumas kursto liepsnas valandomis. (...) Mes liepiame jums panikuoti ir elgtis taip, lyg jūsų mylimi vaikai jums būtų (svarbiausi) už visa kita“, – G. Thunberg žodžius cituoja CNN.

Nieko nepadaryta

Švedų klimato aktyvistė paauglė Greta Thunberg antradienį pasaulio politinio ir verslo elito susitikimo Davose dalyviams pareiškė, kad „praktiškai nieko nebuvo padaryta“ kovai su klimato kaita.

„Visi kovojame už aplinką ir klimatą. Žiūrint iš tolimesnės perspektyvos, praktiškai nieko nebuvo padaryta. Reikės daug daugiau nei šitai. Tai tik pati pradžia“, – pareiškė G. Thunberg pirmąją Pasaulio ekonomikos forumo dieną.

„Mums reikia pradėti klausytis mokslo ir teikti šiai krizei tokią svarbą, kokios ji nusipelnė“, – sakė 17-metė, JAV prezidentui Donaldui Trumpui kaip tik atvykstant į Davosą, kur jis turi pasakyti kalbą.

D. Trumpas išvedė JAV iš Paryžiaus susitarimo klimato kaitai apriboti ir socialinėje žiniasklaidoje apsikeitė kandžiomis pastabomis su G. Thunberg.

„Nežiūrėdami į tai kaip į realią krizę, negalime jos išspręsti“, – sakė švedų paauglė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi