Pasaulyje

2015.09.10 15:48

NATO reiškia nerimą dėl Rusijos karinių pajėgumų Sirijoje

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.10 15:48

NATO reiškia nerimą dėl pranešimų apie pastaruoju metu išaugusius Rusijos karinius pajėgumus Sirijoje. Rusija nuolat rėmė ir tiekė ginkluotę Basharo Al Assado vyriausybei, tačiau dabar amerikiečių ir Libano pareigūnai naujienų agentūroms anonimiškai sako, kad Rusija Sirijoje turi net karių.

Istorinius paminklus daužantys Islamo kalifato džihadistai turi dar vieną juos sustabdyti siekiančią jėgą – Rusiją. Bent taip ji kalba oficialiai grįsdama savo karinę paramą Sirijos B. Al Assado vyriausybei.

Dienraštis „Kommersant“, remdamasis gynybos sektoriaus pareigūnais, skelbia, kad šalis B. Al Assadui tikrai perduoda smulkiosios ginkluotės ir šarvuotų automobilių bei sunkvežimių.

„Mūsų šalis jau seniai tiekė Sirijai ginklų ir karinės įrangos pagal dvišales sutartis. Sirijoje yra Rusijos karinių ekspertų, kurie moko sirus, kaip naudotis pristatytomis karinėmis sistemomis“, – sako Rusijos užsienio reikalų ministro atstovė Marija Zacharova.

Tačiau „Reuters“ naujienų agentūra, bendravusi su Jungtinių Valstijų ir kaimyninio Libano pareigūnais, įtaria, kad dabar Sirijoje – jau ne tik karinė technika ir instruktoriai. Libaniečiai sufleruoja, kad žvalgyba matė, kaip kovose drauge su Sirijos vyriausybe kaunasi ir Rusijos kariai, tiesa – kol kas tik saujelė. Greta nuo seno rusų naudojamo karinio jūrų uosto Tartuso dabar esą gali veikti dar dvi rusų bazės Sirijoje.

Amerikiečių pareigūnai spėja, kad Rusija siekia užsitikrinti pajėgumus, leisiančius virš Sirijos skraidyti Rusijos lėktuvams. Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Johnas Kerry sako jau ne kartą įspėjęs Rusijos užsienio reikalų ministrą dėl tokių planų. NATO generalinis sekretorius irgi sunerimęs.

„Esu labai susirūpinęs dėl pranešimų apie gausesnius Rusijos karinius pajėgumus Sirijoje. Tai tikrai nepadės spręsti konflikto“, – teigia NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Kilus pilietiniam karui, Rusija nuolat rėmė B. Al Assadą. Kai Vakarai svarstė galimybę diktatoriui smogti, Vladimiras Putinas suderėjo planą, pagal kurį Sirija įsipareigojo atsisakyti cheminio ginklo.

Vakarai mano, kad būtent B. Al Assado ryžtas jėga užgniaužti demokratinius protestus ir sukūrė terpę, kurioje iškilo Islamo kalifato džihadistai, vėliau atplėšę milžiniškas teritorijas.