Pasaulyje

2015.09.10 15:34

D. Tuskas dėl pabėgėlių krizės vieši Turkijoje

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas dėl pabėgėlių krizės vieši Turkijoje, kur aptaria, kaip bendrija galėtų bendradarbiauti su šimtus tūkstančių pabėgėlių priglaudusia Sirijos kaimyne.  

Turkai pastaruoju metu kaltino Europos Sąjungą dėl pasyvumo, o pati Turkija sulaukė pareiškimų iš Sirijos neva būtent ji ragina pabėgėlius keltis į Europą. Tuo metu Vokietijos, kur traukia daugiausiai pabėgėlių, kanclerė Angela Merkel lankėsi viename iš registracijos centrų pažiūrėti kaip sklandžiai vokiečiai priima pabėgėlius.

Vokietijos kanclerė domėjosi apie kasdieninę centrų veiklą. Vokietija šiaip jau sulaukia daug pagyrų dėl pabėgėlius pasitinkančių savanorių, kurie padeda pareigūnams juos užregistruoti ir paskirstyti po šalį. Per pirmas aštuonias rugsėjo dienas buvo sulaukta trisdešimt septyni tūkstančiai pabėgėlių, o nuo metų pradžios – apie keturis šimtus tūkstančių. Tokie naujausi Vokietijos statistiniai duomenys.

„Dabar jau neįmanoma laikytis įprasto režimo, nes pabėgėlių srautai pasiekė istorijoje nematytas ribas. Tačiau priimdama šį iššūkį, Vokietija kaip niekada vieninga. Tai gerai ir Vokietijai, ir migrantams“, – teigia Vokietijos ūkio ministras Sigmaras Gabrielis.

Šiandien dienos atvykėlių rekordą – tris tūkstančius tris šimtus – užfiksavusi Vengrija yra mažiau optimistiška. Dar vienas stiprus simbolis skepsiui dėl atvykėlių iliustruoti – kariuomenės pratybos ruošiantis suvaldyti pabėgėlių srautus, jeigu šie pasienyje taptų nevaldomi. Kol kas pasienyje tik įprasti pareigūnai, bet juos netrukus gali papildyti ir kariai, nes srautas iš Balkanų nemažėja.

Graikijos vyriausybė iš savo salų keltu į žemyną pergabeno dar pustrečio tūkstančio žmonių, jų kelias vėliau per Balkanus pasuks ir į Vengriją.

„Aš čia dėl pabėgėlių krizės. Jos veiksmingai imtis galime tik atkūrus tarptautinį solidarumą. Visus kviečiu liautis kaltinti vieni kitus ir verčiau susivienijus veikti. Kaltinimai tikrai nepadės spręsti krizės“ – susitikime Turkijoje kalbėjo Europos Vadovų Tarybos Pirmininkas D. Tuskas.

Sirijos vyriausybės atstovai anksčiau buvo pareiškę kaltinimą Turkijai neva būtent ši ragina sirus keltis į Europą.