Pasaulyje

2020.01.21 07:36

Davose Trumpas papasakojo apie riaumojantį ekonominių galimybių geizerį

Šveicarijos Davoso kurorte prasidėjo 50-asis Pasaulio ekonomikos forumas. Antradienį jame kalba JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir klimato aktyvistė Greta Thunberg.

Atnaujinta 14.10

Stiprūs JAV ekonomikos rezultatai, pasiekti vadovaujant dabartinei administracijai, yra pavyzdys, kuriuo turėtų sekti visas pasaulis, Pasaulio ekonomikos forume sakė D. Trumpas.

Kreipęsis į šalies lyderius, D. Trumpas prisiėmė laurus dėl JAV ekonomikos reguliavimo švelninimo, naujų prekybos susitarimų priėmimo ir ekonominių galimybių paprastiems darbuotojams ir jų šeimoms kūrimo.

„Ekonomikos stagnacijos metai buvo išstumti į šalį riaumojančio ekonominių galimybių geizerio“, – sakė jis.

„Skepticizmo laikai baigėsi“, – komentavo D. Trumpas.

D. Trumpas antradienį griežtai sukritikavo „amžinus pražūties pranašus“, perspėjančius, kad pasaulis išgyvena rimtą aplinkos krizę.

Tokį pareiškimą D. Trumpas padarė kreipdamasis į auditoriją Davose, kurioje buvo ir švedų paauglė klimato aktyvistė Greta Thunberg.

„Turime atmesti amžinus pražūties pranašus ir jų prognozes apie apokalipsę“, – sakė D. Trumpas, praėjus kelioms valandoms po to, kai G. Thunberg pareiškė Pasaulio ekonomikos forume, kad vyriausybės „iš esmės nieko“ nepadarė, kad pakeistų klimato kaitos kryptį.

Atnaujinta 13.28

Davose D. Trumpas gyrė savo prezidentavimo pasiekimus, kurie esą prisidėjo prie ekonomikos augimo ir naujų darbo vietų sukūrimo.

„Jis – už Kiniją, aš – už JAV, nepaisant to, mes mylime vienas kitą“, – sakė JAV prezidentas D. Trumpas, pridėjęs, kad JAV ir Kinijos santykiai pagerėjo pasirašius prekybos susitarimą, kuris bent laikinai pristabdo prekybos karus.

Atnaujinta 10.10

Švedų klimato aktyvistė paauglė G. Thunberg antradienį pasaulio politinio ir verslo elito susitikimo Davose dalyviams pareiškė, kad „praktiškai nieko nebuvo padaryta“ kovai su klimato kaita.

„Visi kovojame už aplinką ir klimatą. Žiūrint iš tolimesnės perspektyvos, praktiškai nieko nebuvo padaryta. Reikės daug daugiau nei šitai. Tai tik pati pradžia“, – pareiškė G. Thunberg pirmąją Pasaulio ekonomikos forumo dieną.

Pirmas kartas G. Nausėdai

Pirmą kartą forumo ataskaitoje penkios svarbiausios grėsmės pasaulio politikai ir verslui susijusios su klimato kaita, bet stambiojo verslo lyderiams tai tik 11 pagal svarbą grėsmė. Forume kalbės ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Kad būtų išgirsti, protestuotojai žada Davosą pasiekti kad ir Alpių takais, jei 5000 karių ir policininkų uždarys kelią.

„Jie atsakingi už klimato katastrofą, todėl visi einame į Davosą pasakyti: liaukitės mus žudyti! Absurdiška leisti vienam procentui žmonijos leisti naikinti mūsų gyvenimus ir žudyti tiek žmonių“, – sako protestuotoja Sandra Driek.

Jie piktinasi, kad 3000 verslininkų, politikų ir aktyvistų vietos forume atsirado, o jų mitingui nustatyta 300 žmonių riba, esą tiek telpa Davoso aikštėje.

„Laikas pasakyti forumui, kad 50 metų pakaks. Tarša auga, atskirtis tarp turtingųjų ir vargšų plečiasi, todėl turime būti įleisti prie stalo, kalbėtis apie problemas ir sprendimus. Negalime pasitikėti tais, kurie ir sukūrė tokią situaciją“, – tvirtina protestuotojų atstovė Payal Parekh.

Žinios. Prasideda Donaldo Trumpo apkaltos teismas: pasak prezidento advokatų, kaltinimai iškraipo konstituciją

Bet forumo įkūrėjas sako, kad nuo pradžių kėlė klimato kaitą, dar kai tai niekam nerūpėjo. 50 metų esą prašvilpė, nes temos vis kitos. Prieš dešimt metų pasaulį gąsdino ekonomikos krachas, paskui – nelygybė, tada – imigracija, po jos – technologijų poveikis.

„Dabar prieš mus – nepaprastoji padėtis“

Dabar pirmąkart kasmetė šimtų ekspertų apklausa vienareikšmiška – grėsmių verslui ir valstybėms sąraše pirmosios penkios susijusios su aplinka.

„Dabar prieš mus – nepaprastoji padėtis. Matome, kad langas veikti užsidaro. Štai kodėl tiek dėmesio per savo 50-ąsias metines skiriame klimatui. Ir ne tik žodžiais, bet ir darbais“, – teigia Davoso forumo įkūrėjas ir vadovas Klausas Schwabas.

Jis sako, kad forume reikia ir klimato skeptiko D. Trumpo įtakos, ir G. Thunberg balso. Per pusę amžiaus forumas subūrė 10 tūkstančių aktyvių jaunuolių. Ir šiemet jaunų klimato aktyvistų bus daug. Pasak K. Schwabo, Greta, nuo pernykščio pasirodymo Davose tapusi „Time“ metų žmogumi, pažangos pamatys.

„Pasaulio lyderiams ir galingiesiems – norėčiau pasakyti: jūs dar nieko nematėte. Dar nematėte, ką galime, tuo būkite tikri. Ir tai žinia, kurią nuvešime į Pasaulio ekonomikos forumą Davose“, – įsitikusi jaunoji aktyvistė.

Politika daug kur linksta į kraštutinumus, šalys nevykdo net ir per menkų įsipareigojimų klimatui, bet forumo rengėjai rodo į Volstrito finansų gigantus, kurie nebeinvestuos į taršų verslą, ir šių metų tema pavertė verslo atsakomybę.

„Visa statistika, visi turimi duomenys rodo, kad sprendimą žinome. Klausimas tik politinė valia ir asmeninė lyderystė, kad tai padarytume“, – aiškina Davoso forumo Klimato iniciatyvų vadovė Emily Farnworth.

Forumas su šimtu milijardierių bando kratytis elitinio įvaizdžio – bus neutralus klimatui, siūlo elektromobilius ir nuolaidas traukiniams, o privatiems lėktuvams – biokurą.