Pasaulyje

2020.01.20 15:33

Putinas Dūmai pateikė Konstitucijos keitimo projektą – kuriamas instrumentas likti valdžioje

LRT.lt, BNS 2020.01.20 15:33

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Dūmai pateikė Rusijos Federacijos konstitucijos pataisų įstatymo projektą, kuriuo būtų pakoreguota 14 konstitucijos straipsnių, skelbia „meduza.io“.

Pasak Putino atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, prezidento atstovai, svarstant įstatymo projektą, bus konstitucinės komisijos pirmininkai Andrejus Klišas, ​​Pavelas Krašeninikovas ir Talia Chabrieva.

Skelbiama, kad vienas iš pagrindinių klausimų yra Valstybės tarybos vaidmens ir statuso įtvirtinimas Konstitucijoje. Dabar Valstybės taryba Konstitucijoje nėra minima, rašo „meduza.io“.

Tokį žingsnį, kaip anksčiau aiškino apžvalgininkas Mykolas Drunga, galima sugretinti su ilgą laiką Kazachstano prezidento poste buvusio Nursultano Nazarbajevo pavyzdžiu. „Šis 2018-aisiais padidino Kazachstano Saugumo tarybos įgaliojimus ir save paskyrė jos pirmininku iki gyvos galvos.

Kai jis 2019 m. atsistatydino iš prezidento posto savo paties pasirinkto įpėdinio, Kasymo-Žomarto Tokajevo, naudai, N. Nazarbajevas, kaip Saugumo tarybos vadovas, sugebėjo svarbiausius valdymo svertus išlaikyti savo rankose“, – LRT RADIJUI komentavo M. Drunga.

Kalbėjo apie pereinamąjį laikotarpį

Dar sekmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė nenorįs, kad Rusija grįžtų į sovietinės eros laikus, kai šalies vadovai valdydavo šalį iki pat mirties be jokio valdžios perėmimo plano ir prakalbo apie pereinamojo laikotarpio planą.

Tai jis pasakė praėjus kelioms dienoms po šoką sukėlusio pasiūlymo keisti Konstituciją, dėl kurio atsistatydino vyriausybė ir buvo paskirtas naujas premjeras.

Du dešimtmečius šalį valdančio V. Putino jo gimtajame Sankt Peterburgo mieste vykusio Antrojo pasaulinio karo veteranų susitikimo metu buvo paklausta, ar jis svarstytų galimybę iš Konstitucijos pašalinti prezidentinių kadencijų apribojimus. Tačiau jis, rodos, atmetė tokią idėją.

„Mano nuomone, būtų labai baugu grįžti į devintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio viduryje buvusią situaciją, kai valstybės vadovai vienas po kito liko valdžioje iki savo paskutiniųjų dienų ir palikdavo postą be jokių aiškiai įtvirtintų sąlygų, kurios būtinos valdžios perėmimui, – sakė V. Putinas. – Todėl labai dėkoju, bet manau, kad geriau nereikėtų grįžti į devyniasdešimtųjų vidurio situaciją.“

Sovietiniai lyderiai Leonidas Brežnevas, Jurijus Andropovas ir Konstantinas Černenka mirė būdami valdžioje. K. Černenkos įpėdinis Michailas Gorbačiovas ėmėsi pertvarkos ir atvirumo bei skaidrumo reformų siekiant pakeisti sovietinę sistemą. Jis taip pat vadovavo šaliai, kai galiausiai žlugo Sovietų Sąjunga.

2024 metais po ketvirtosios kadencijos Kremliuje pasitraukti turintis V. Putinas sako suprantąs tai, ką pavadino žmonių nuogąstavimais dėl valdžios tęstinumo.

„Daugeliui mūsų žmonių tai yra susiję su nerimu dėl visuomenės stabilumo, valstybės stabilumo – ir užsienio, ir vidinio stabilumo. Aš puikiai tai suprantu“, – sakė jis.

Daugelis stebėtojų sako, kad V. Putino siūlymai yra skirti užtikrinti valdžios kontrolę po to, kai ji paliks Kremlių. O kritikai jau apkaltino jį režisuojant „konstitucinį perversmą“.

Praėjusį trečiadienį V. Putinas pritrenkė rusus savo konstituciniais pasiūlymais, įskaitant siūlymą perduoti daugiau valdžios parlamentui bei Konstitucijoje įtvirtinti Valstybės tarybą kaip patariamąją instituciją.

Tai būtų pirmieji rimti pagrindinio šalies įstatymo pakeitimai nuo jo priėmimo valdant Borisui Jelcinui 1993 metais.

Po šio pareiškimo atsistatydino V. Putino ištikimo leitenanto Dmitrijaus Medvedevo vyriausybė, o jį ketvirtadienį pakeitė iki šiol mažai žinotas Mokesčių tarnybos vadovas Michailas Mišustinas.