Pasaulyje

2020.01.18 21:59

Donaldą Trumpą per apkaltą gins advokatai žvaigždės

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.18 21:59

Baltieji rūmai paskelbė, kad Donaldą Trumpą per apkaltos procesą gins ir du advokatai, tapę televizijos žvaigždėmis. Tarp jų – buvęs specialusis prokuroras Kenas Starras, kurio tyrimas atvedė prie Billo Clintono apkaltos.

Apkaltos teismas Senate prasidės antradienį. Didžiausia laukiama intriga – ne tai, ar respublikonai išteisins D. Trumpą, bet ar sutiks kviesti naujų liudytojų ir prie bylos prijungti naują medžiagą, nepalankią prezidento reputacijai. Demokratai kasdien viešina naujų detalių apie D. Trumpo aplinkos spaudimą Ukrainai.

K. Starro pavardės Amerika per du dešimtmečius nepamiršo. Ji neatskiriama nuo apkaltos. Didysis Clintonų priešas, nepriklausomas prokuroras tyrė jų veiklą tol, kol prisikasė iki santykių su Monica Lewinsky.

Kai B. Clintonas apie juos melavo, pateikė 11 kaltinimų, kurie ir atvedė prie apkaltos. Tiesa, nesėkmingos.

Respublikonams K. Starras – žvaigždė, bet D. Trumpas jį vadino lunatiku ir keistuoliu, turinčiu ką slėpti. Dabar D. Trumpas jį paskyrė savo advokatu.

Komandoje yra ir Alanas Dershowitzas. Jis – garsiausia televizijos žvaigždė. A. Dershowitzas buvo tarp advokatų, kuriems 1995-aisiais šimtmečio procese pavyko išteisinti amerikietiškojo futbolo žvaigždę O. J. Simpsoną.

Prievartavimo bylose jis gynė režisierių Romaną Polanskį ir finansininką Jeffrey Epsteiną, kalėjime rastą negyvą. Dabar A. Dershowitzas pats ginasi nuo kaltinimų prisidėjus prie J. Epstino seksualinių nusikaltimų.

Bent šeši advokatai gins D. Trumpą. Vadovaujant Aukščiausiojo Teismo pirmininkui, kelių savaičių teismas Senate prasidės antradienį. Demokratų dauguma žemuosiuose, Atstovų rūmuose patvirtino du kaltinimus – dėl piktnaudžiavimo valdžia, kai D. Trumpas siekė Ukrainos tyrimo prieš galimą varžovą Joe Bideną, ir trukdymo Kongresui.

Baltųjų rūmų teisės patarėjas, sukūręs nebendradarbiavimo su Kongresu strategiją – taip pat D. Trumpo advokatų komandoje.

Šimtas senatorių prisiekė būti nešališki, nors respublikonų daugumos lyderis iš anksto paskelbė, kad derina veiksmus su Trumpo komanda.

Nušalinti prezidentui reikia 67 balsų, o demokratai teturi 47. Nė vienas respublikonas nesusvyravo, tačiau bent keturi gali prisijungti prie demokratų, ir tiek pakaks, kad Senatas kviestų naujų liudytojų. Demokratai nori kviesti buvusius pareigūnus, kurių liudijimas gali pakenkti D. Trumpui prieš rinkimus.

„Liudytojai – ne demokratai. Jie – prezidento žmonės, jo paskirti aukščiausi patarėjai. Dokumentai – ne demokratų dokumentai, o tiesiog dokumentai, ir taškas. Kiekvienas apkaltos teismas Senate per mūsų istoriją, iš viso jų baigta 15, turėjo liudytojų. Kiekvienas“, – sakė demokratų mažumos JAV Senate vadovas Chuckas Schumeris.

Bet demokratai taip skubėjo gruodį patvirtinti kaltinimus Atstovų rūmuose, kad dabar turi laukti respublikonų malonės įtraukti į bylą naują medžiagą, kurios vis daugėja.

„Jei esama byla tvirta, teisėjui ir prisiekusiesiems iš naujo pradėti tyrimo nereikia. O jei esama byla silpna, demokratai Atstovų rūmuose ir neturėjo pradėti apkaltos“, – tvirtino respublikonų daugumos JAV Senate vadovas Mitchas McConnellas.

Priežiūros agentūra patvirtino, kad D. Trumpas pažeidė įstatymą, kai buvo sustabdęs karinę pagalbą Ukrainai, nes negali keisti lėšų skyrimo, kuriam jau pritarė Kongresas.

„D. Trumpo administracijai dabar sunkiau aiškinti, kad pagalbos sustabdymas – nieko bloga. O juk taip dažnai girdėjome prezidento, jo advokatų ir rėmėjų gynybą, esą tai ne problema, nes prezidentas turi galią tai daryti, ir pinigai galų gale buvo atiduoti“, – atkreipė dėmesį „Associated Press“ reporteris Ericas Tukceris.

Daug spalvingų advokatų yra gynę spalvingąjį D. Trumpą per bylinėjimosi dešimtmečius.

„Prezidentų buvo daug, gerų ir nelabai. Dabar turite gerą, net jei jie tam kalės vaikui nori apkaltos. Galite patikėti?“ – taip apie savo apkaltą yra kalbėjęs D. Trumpas.

Dabartinis spalvingasis jo asmeninis advokatas Rudy Giulianis bus ne tarp advokatų senate, bet gali būti pakviestas liudytoju. Jo veikla Ukrainoje D. Trumpą tik įsuko gilyn į apkaltos verpetą.

Laiške Ukrainos išrinktajam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui R. Giulianis su D. Trumpo žinia ir pritarimu prašo susitikti. Prezidentas nei apie laišką žinojęs.

D. Trumpas neigia ir kas pažįsta šešėlinį veikėją Levą Parnasą, kuris ir vykdė R. Giulianio nurodymus Kijeve, nors viešinama ne tik daugybė judviejų nuotraukų kartu, bet ir 16 metų senumo L. Parnaso nuotraukos su D. Trumpo vaikais. Anot L. Parnaso, jeigu jis nebūtų dirbęs D. Trumpui, jo Ukrainoje niekas nebūtų priėmę.

Jau ir Federalinis tyrimų biuras, ne tik Ukraina, ėmėsi tyrimo veiksmų dėl L. Parnaso paviešinto susirašinėjimo, kad Kijeve pernai galėjo būti sekama tuometė Amerikos ambasadorė.

Mari Jovanovič sako buvusi spaudžiama, nes pati trukdė spausti Ukrainą dėl Bidenų tyrimo. Galų gale D. Trumpas ją nušalino.

Ilgai tylėjęs, jau ir Amerikos diplomatijos vadovas sutiko įvertinti, ar su diplomatijos veterane elgtasi nederamai, nors sako tuo netikįs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt