Pasaulyje

2020.01.18 11:23

Australijai nesibaigia išbandymai: audros užgesino daugelį krūmynų gaisrų, bet kyla potvynių povojus

BNS 2020.01.18 11:23

Australijoje audros su perkūnija šeštadienį užgesino daugelį krūmynų gaisrų, ilgai niokojusių didelę dalį šalies rytinių regionų, tačiau kai kuriuose rajonuose kilo naujas potvynių pavojus.

Milžiniški gaisrai tebesiautėja lietaus dar nesulaukusiuose šalies pietiniuose ir pietrytiniuose regionuose, tokiuose kaip prie pietinės pakrantės esanti Kengūrų sala, kurios miškuose gausu laukinių gyvūnų.

Priešgaisrinė tarnyba Naujojo Pietų Velso valstijoje – šalies tankiausiai apgyvendintame ir labiausiai nukentėjusiame regione – pranešė, kad šeštadienį tebedega 75 gaisrai – kiek mažiau nei prieš kelias dienas, kai jų buvo užfiksuota per 100.

„Daugelyje vietovių, kur dega gaisrai, tebelyja“, – nurodė valstijos kaimo vietovių priešgaisrinė tarnyba ir pridūrė, jog dėl lietaus ir vėsesnių temperatūrų susidariusios „palankios sąlygos“ palengvina pastangas suvaldyti likusius gaisrus.

Šiauriau esančią Kvynslando valstiją naktį užklupo smarkios audros, sukėlusios staigių potvynių ir privertusios uždaryti daug kelių, nors nebuvo gauta jokių pranešimų apie aukas ar sužeistuosius.

Abi valstijos nukentėjo nuo vienos ilgiausių sausrų šiuolaikinėje Australijos istorijoje, o kai kuriose vietovėse penktadienį ir šeštadienį iškrito daugiau lietaus negu daugiau nei per dešimtmetį.

Gaisrai ir toliau nevaldomai siautėja pietiniame Naujajame Pietų Velse ir kaimyninėje Viktorijos valstijoje, tačiau sinoptikai tikisi, kad tos šalies dalys sekmadienį ir pirmadienį sulauks gausių kritulių. Tokios prognozės suteikia vilties, kad taip pat pavyks suvaldyti kai kuriuos iš šių gaisrų.

Precedento neturinti ugnies stichija, iš dalies kilusi dėl klimato kaitos ir metus trukusios sausros, per pastaruosius penkis mėnesius nusinešė 28 žmonių gyvybes.

Gaisrai išdegino didžiulius miško ir krūmynų ruožus Australijos rytuose ir pietuose, sunaikino daug galvijų jau ir taip nederlinguose ūkiuose ir prarijo per 2 000 namų.

Kengūros saloje, dėl joje pasitaikančių unikalių gyvūnų dažnai vadinamoje Australijos Galapagais, tebesiautėja liepsnos dideliame nacionaliniame parke.

Nuo gaisrų smarkiai nukentėjo saloje gyvenančių koalų, paukščių ir kitų endeminių sterblinių rūšių populiacijos.

Valdžia perspėja, jog krizė gali dar labiau paūmėti, nes vasara Australijoje tik įpusėjo.