Pasaulyje

2020.01.17 17:02

Ukrainos politologas: deja, įvykiai atspindi Rusijos retoriką, kad Ukraina yra nesusiformavusi valstybė

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.01.17 17:02

Penktadienį Ukrainos premjeras Oleksijus Hončarukas paskelbė atsistatydinantis, nes siekia užkirsti kelią spekuliacijoms, kad ministrų kabineto nariai negerbia prezidento Volodymyro Zelenskio. Pasak LRT RADIJO kalbinto Ukrainos politologo Jevheno Magdos, politikas pasirodė silpnas, o Ukraina imama matyti kaip nesusiformavusi valstybė.

Anot J. Magdos, atsistatydindamas premjeras pademonstravo, kad neturi pakankamai politinės patirties ir įvykus krizei skuba trauktis.

„Manau, kad premjeras pasirodė esąs silpnas ir kaip politikas, ir kaip žmogus. Man ne visai suvokiama, kodėl daromi reveransai prezidentui“, – sako politologas. Anot jo, paviešinti premjero pokalbiai su nacionalinio banko, finansinės ir nacionalinės srities vadovais, rodo, jog pokalbiai nėra gerai saugomi.

Neseniai buvo nutekintas garso įrašas, kaip įtariama, iš susirinkimo, kuriame dalyvavo O. Hončarukas. Jame girdėti, kaip asmuo, kurio balsas primena O. Hončaruko, kritikuoja Ukrainos prezidentą V. Zelenskį, sakydamas, jog jis „labai primityviai supranta ekonomiką“, todėl paaiškinimai apie Ukrainos ekonomiką turi būti paprasti.

Tuomet jis pridūria, kad ir pats yra „kvailelis“ šioje srityje, skelbiama „Kyiv Post“. O. Hončarukas ir kiti susirinkimo dalyviai nei patvirtino, nei paneigė garso įrašo autentiškumo.

Taip pat skaitykite

„Premjeras vadina prezidentą atvirumo ir sąžiningumo pavyzdžiu. O pokalbio įrašuose jis teigia, kad prezidento galvoje yra ekonominis vakuumas. Iš esmės, tai viena kitam neprieštarauja, juk galima būti sąžiningu žmogumi, tačiau nesuvokti ekonominių procesų“, – teigia LRT RADIJO kalbintas J. Mahda.

Dabar svarstoma, ar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis priims atsistatydinimo prašymą. Bet tam įvykus, nauju premjeru galėtų būti pasirinktas senesnės politikos atstovas, nes prezidentu tapęs V. Zelenskis rodo, kad jo komanda galimai nėra pasiruošusi.

Anot J. Mahdos, naujasis premjeras gali būti iš buvusių Ukrainos prezidentų Leonido Kučmos ar Viktoro Janukovyčiaus laikų.

„Vargu ar į ministro pirmininko kėdę bus pasiūlytas Porošenkos laikų politikas. Mūsų prezidentas taip pat neturi patirties valstybės valdymo srityje. Jis vadovavo tik 95 kvartalui. Negaliu pasakyti, kad jo komanda per visą laikotarpį gerai susiformavo, todėl tenka konstatuoti, kad tai, kas dabar vyksta, atitinka Rusijos retoriką – esą Ukraina yra nesusiformavusi kaip valstybė“, – svarsto politologas, vardindamas, jog iš pradžių Ukraina esą negebėjo tinkamai reaguoti į lėktuvo numušimą Irane, dabar klausomasi nutekintų premjero pokalbių, o politikas traukiasi.

„Deja, visa tai liūdna stebėti kaip Ukrainos piliečiui ir žmogui, kuriam rūpi šalies ateitis“, – sako J. Mahda.

Dėl premjero likimo turėtų spręsti Aukščiausioji Rada, tačiau O. Hončarukas atsistatydinimo prašymą įteikė tiesiai prezidentui, todėl pirmiausiai reikia sulaukti V. Zelenskio sprendimo.

„Labiausiai tikėtina, kad Aukščiausioji Rada premjerą atleistų. Jis taps laikinuoju premjeru ir eis tas pareigas, kol bus paskirtas naujas ministras pirmininkas“, – LRT RADIJUI sako J. Mahda.

Anot politologo, trauktis turės ir kiti Ukrainos ministrai, bet prezidento „atsarginių suolelis yra itin mažas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt