Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.19 11:43

Nuo trigubos žmogžudystės iki prezidento rūmų šturmo – kas vyksta Abchazijoje?

Hromadske, LRT.lt 2020.01.19 11:43

Savavališkai pasiskelbusioje Abchazijoje prasidėjo masiniai protestai, reikalaujantys, kad apsiskelbęs prezidentas Raulis Khajimba atsistatydintų. Išsiaiškinti situaciją atvyko už Abchaziją atsakingas V. Putino patarėjas Vladislavas Surkovas, tačiau įvykiai klostėsi žaibiškai – prezidento rūmus apsupo keli šimtai nepatenkintų protestuotojų ir mažiau kaip po valandos R. Khajimba atsistatydino. Netrukus po to apsiskelbęs parlamentas paskelbė pirmalaikius rinkimus.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Hromadske“ originalus kūrinys.

Mažumos išrinktas „prezidentas“

2019 m. rugsėjo 8 d. R. Khajimba buvo išrinktas Abchazijos prezidentu antrai penkerių metų kadencijai. Antrajame rinkimų ture už jį balsavo 47,39 proc. rinkėjų, o jo oponentui, opozicinės „Amtsahar“ partijos lyderiui Alkhasui Kvitsiniai, pirmenybę atidavė 46,17 proc. rinkėjų.

Pagal vietos paskelbtus įstatymus kandidatas į prezidentus privalo surinkti 50 proc. + 1 balsą. Remdamasis šia nuostata, A. Kvitsinia kreipėsi į Abchazijos pasiskelbusį aukščiausiąjį teismą, reikalaudamas, kad rinkimų rezultatai būtų paskelbti negaliojančiais.

Jis atkreipė dėmesį į tai, kad už R. Khajimbą balsavo mažiau rinkėjų, nei už jį, pridėjus ir tuos (6,4 proc.), kurie rinkimų biuleteniuose pažymėjo laukelį ties užrašu „Nė vienas iš nurodytų“. Bet teismas A. Kvitsinios ieškinį atmetė ir paskelbė R. Khajimbą prezidentu. A. Kvitsinia savo ruožtu pateikė kasacinį skundą.

Tokia buvo viena iš sausio mėnesio konfrontacijos Abchazijoje priežasčių. Tačiau gilesnių jos šaknų reikėtų ieškoti ne rugsėjį vykusiuose rinkimuose, o kur kas anksčiau – 2014 m. įvykiuose.

2014 m. perversmas

2014 m. pabaigoje R. Khajimba, kuris tuo metu vadovavo vieningai opozicijai, pareikalavo, kad „Amtsahar“ partiją atstovaujantis apsiskelbęs prezidentas Aleksandras Ankvabas atsistatydintų ir kad būtų priimtos paskelbtos konstitucijos pataisos, numatančios dalies prezidento galių perleidimą parlamentui ir vyriausybei.

Be to, jis apkaltino A. Ankvabą Rusijos finansinės pagalbos, kuri sudaro iki 50 proc. savavališkai pasiskelbusios respublikos biudžeto, švaistymu.

A. Ankvabas atsisakė šiuos reikalavimus patenkinti. 2014 m. gegužės 27 d. opozicija sušaukė didžiulį mitingą, užėmė prezidento administracijos pastatą ir paskelbė jos koordinacinę tarybą aukščiausia Abchazijos valdžia. A. Ankvabas šiuos veiksmus pavadino „valdžios užgrobimu“ ir pasislėpė Gudautos mieste įsikūrusioje Rusijos karinėje bazėje.

Gegužės 28 d. į Abchaziją atvyko Rusijos prezidento patarėjas Vladislavas Surkovas ir Rusijos vidaus reikalų ministras Rašidas Nurgalijevas. Jiems tarpininkaujant, A. Ankvabas sutiko atnaujinti derybas su opozicija ir birželio 1 d. per televiziją pranešė apie savo atsistatydinimą.

2014 m. rugpjūčio 24 d. Abchazijos parlamentas paskelbė pirmalaikius prezidento rinkimus, kuriuose pagrindiniai kandidatai buvo R. Khajimba ir opozicinę „Amtsahara“ partiją atstovaujantis Aslanas Bjania.

Tokiu būdu, surinkęs 50,57 proc. rinkėjų balsų R. Khajimba tapo prezidentu. Iki to laiko jis net tris kartus – 2004 m., 2009 m. ir 2011 m. – buvo pralaimėjęs prezidento rinkimus.

Silpnas varžovas Khajimbai

Pergalė 2019 m. rinkimuose prezidentui buvo daugiau atsitiktinumas, nei dėsningumas po pirmosios penkerių metų kadencijos, nes jo valdymo rezultatai daugelį nuvylė.

2019 m. balandį jo pagrindinis varžovas opozicijos lyderis A. Bjania kritinės būklės buvo paguldytas į ligoninę. Du jo asmens sargybiniai taip pat buvo hospitalizuoti su panašiais simptomais.

Nors galutinė gydytojų diagnozė buvo „sunki virusinės pneumonijos forma“, yra versija, kad ūmų sveikatos pablogėjimą sukėlė apsinuodijimas sunkiaisiais metalais. Opozicija įtaria R. Khajimbą prikišus nagus.

A. Kvitsinia stojo į A. Bjanios vietą rinkimų kampanijoje, tačiau daugeliui iš karto buvo aišku, kad šis priverstinis keitimas ne į naudą opozicijai, nes naujasis kandidatas pasirodė per silpnas varžovas.

Triguba žmogžudystė Suchumyje, Khajimbos apsauga ir „DLR“ kovotojas

2019 m. lapkričio 22 d. Suchumio restorane „San Remo“ buvo nužudyti du kriminalinio pasaulio autoritetai – Astamuras Shamba (Astika) ir Alhasas Avidzba (Khasika). Susišaudymo metu žuvo restorano padavėja, dar du žmonės buvo sužeisti.

Suchumio centrinėje aikštėje buvo surengtas mitingas, reikalaujantis, kad žmogžudystės būtų ištirtos. Protestuotojai kaltino teisėsaugos institucijas neveiklumu ir tyrimų vilkinimu.

Gruodžio 2 d. Abchazijos parlamentas atleido generalinį prokurorą Zurabą Achbą ir jo pavaduotoją Eshsou Kakalią, o Raulis Khajimba pareikalavo Vidaus reikalų ministro Garrio Arshbos atsistatydinimo.

Kaip „Hromadske“ sakė šiuo metu Abchazijoje esantis leidinio „Novaja Gazeta“ žurnalistas Ilya Azaras, A. Shamba ir A. Avidzba buvo labai populiarūs.

Skirtingai nuo daugelio vietos kriminalinių grupuočių lyderių, priklausančių „Kutaisio klanui“ ir visas lėšas nukreipiančių į Sakartvelą, šiuos du autoritetus žmonės laikė „proabchaziškais“. Be to, A. Shamba ir A. Avidzba nugalėjo vietos narkomafiją, tokiu būdu daugelio gyventojų akyse tapdami tikrais didvyriais.

„Protestuotojai jiems rodė didžiulę pagarbą, vadino „šventaisiais“,“ – aiškino I. Azaras.

Gruodžio 15 d. Abchazijos generalinė prokuratūra išplatino pranešimą, kad įtariamasis triguba žmogžudyste buvo sulaikytas Suchumyje, tačiau jo pavardė nebuvo atskleista.

Netrukus iš neoficialių šaltinių paaiškėjo, kad sulaikytasis yra Demuras Akhalaya, vieno iš R. Khajimbos apsaugininkų – Dato Akhalayos – brolis. Pats Dato buvo sulaikytas gruodžio 30 d.

R. Khajimbos sąsajos su kriminalinio pasaulio autoritetų žmogžudyste paskatino naujus protestus, kurių vienu iš lyderiu tapo 2014-2015 m. savavališkai pasiskelbusios „Donecko Liaudies Respublikos“ pusėje kovojęs ir 2015 m. vasarį „DLR didvyrio“ titulą pelnęs nužudytojo A. Avidzbos pusbrolis Arkhanas. Sužinojęs apie žmogžudystę, Arkhanas grįžo namo, kad išsiaiškintų kaltininkus.

Atsistatydinimas ir pirmalaikiai rinkimai

2020 m. sausio 9 d. apsiskelbusi Abchazijos aukščiausiojo teismo kasacinė kolegija turėjo priimti sprendimą dėl A. Kvitsinios skundo. Tačiau posėdis neįvyko, nes teismas atmetė vieno iš teisėjų – Romano Kvarchios – kandidatūrą.

Opozicija šį prezidento paskirtą teisėją laiko suinteresuotu bylos baigtimi. A. Kvitsinios skundas buvo nukeltas maždaug dviem mėnesiams, kol bus suformuota naujos sudėties kolegija.

Reaguodama į tai, R. Khajimbos atsistatydinimo reikalaujanti opozicija surengė mitingą, kurio metu šturmavo prezidento administracijos pastatą ir įkūrė ten savo štabą.

„Po to, kai buvo užimti prezidento rūmai, tapo aišku, kad R. Khajimba nekontroliuoja teisėsaugos institucijų ir nebevaldo situacijos šalyje,“ – Hromadske“ aiškino „Novaja Gazeta“ žurnalistas I. Azaras.

Sausio 10 d. Abchazijos aukščiausiasis teismas panaikino rugsėjo tariamų rinkimų rezultatus, tokiu būdu patenkindamas A. Kvitsinios ieškinį ir nurodė pirmalaikių prezidento rinkimų datą – kovo 22 d.

Taip pat kaip ir 2014 m. Vladislavas Surkovas ir Rašidas Nurgalijevas (šiuo metu einantis Rusijos Federacijos saugumo tarybos sekretoriaus pavaduotojo pareigas) atskrido į Abchaziją.

Apie ką jie kalbėjo su R. Khajimba, neaišku, bet sausio 12 d., praėjus valandai po to, kai protestuotojai užėmė jo rezidenciją, R. Khajimba atsistatydino. Sausio 13 d. paaiškėjo, kad pirmalaikiuose rinkimuose jis nedalyvaus.

Politinė „DLR didvyrio“ A. Avidzbos ateitis lieka neaiški. Vyrui dar nėra 35, todėl kandidatuoti į prezidento postą jis kol kas negalėtų. Tačiau, I. Azaro teigimu, šturmuojant prezidento administraciją, A. Avidzba pasirodė kaip tikras opozicijos lyderis, mitinge rėžė įkvepiančias, Abchazijos žmones vienytis raginančias kalbas.

Tikėtina, kad netolimoje ateityje jis taps viena ryškiausių savavališkai pasiskelbusios respublikos politinio gyvenimo figūrų, ypač atsižvelgiant į tai, kad jis jau turi šiek tiek patirties – 2017 m. buvo kandidatu parlamento rinkimuose.

O kol kas, I. Azaro teigimu, situacija Abchazijoje po truputį rimsta. Parlamentas ministrą pirmininką Valerijų Bganbą paskyrė laikinai eiti prezidento pareigas.

Protestuotojai nusiramino, paskelbus pirmalaikius rinkimus, o politikai ruošiasi naujai kovai – buvęs R. Khajimbos varžovas Aslanas Bjania jau paskelbė kandidatuosiantis į prezidentus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi