Pasaulyje

2020.01.17 12:27

Pirmąkart nuo 2012-ųjų penktadienio pamaldas vedęs Ali Khamenei: Vakarai per silpni, kad parklupdytų Iraną

atnaujinta 13.03
ELTA, BNS 2020.01.17 12:27

Irano dvasinis lyderis ajatola Ali Khamenei per svarbią religinę ceremoniją Teherane nevengė naujų verbalinių atakų prieš JAV ir Europos partneres.

A. Khamenei pirmą kartą po 8-erių metų pertraukos, vadovavo penktadienio pamaldoms. Ceremonijoje dalyvavo tūkstančiai tikinčiųjų, informuoja agentūra AP.

A. Khamenei oficialiai yra Irano sostinės imamas, tačiau paprastai pamaldas veda kiti dvasininkai. Pastarąjį kartą 80-metis penktadienio pamaldoms dirigavo 2012-ųjų vasario 3 dieną, šaliai minint 33-iąsias Islamo revoliucijos metines.

Vakarai per silpni, „kad parklupdytų iraniečius“, – sakė A. Khamenei. JAV prezidentas Donaldas Trumpas, anot jo, yra „klounas“, kuris nori Iranui į nugarą suvaryti „užnuodytą durklą“. Dalyvavimas JAV nukauto Irano generolo Qassemi Soleimano laidotuvėse esą parodė, kad iraniečiai remia Islamo Respubliką.

Pasak A. Khamenei, ir europiečiais negalima pasitikėti, kai kalba eina apie branduolinį susitarimą. Jų mėginimas daryti spaudimą Iranui, anot jo, nesuveiks. Vokietija, Prancūzija ir Didžioji Britanija šią savaitę aktyvavo sutartyje numatytą ginčų sprendimo mechanizmą.

Po netyčinio Ukrainos keleivinio lėktuvo numušimo praėjusios savaitės trečiadienį šalies politinė ir religinė vadovybė sulaukia didelio spaudimo ir pačiame Irane. Ji tik po kelių dienų neigimo pripažino numušusi lėktuvą su 176 žmonėmis. Tai sukėlė gyventojų protestus.

A. Khamenei: lėktuvo katastrofa neturėtų temdyti Q. Soleimani aukos

Penktadienį Irano dvasinis lyderis netyčinį ukrainiečių keleivinio lėktuvo numušimą pavadino „karčia katastrofa“, bet sakė, kad ji neturėtų temdyti per tikslinį JAV drono smūgį žuvusio įtakingo iraniečių generolo Qasemo Soleimani „aukos“.

„Lėktuvo sudužimas buvo karti katastrofa, ji persmelkė mūsų širdį, – sakė A. Khamenei. – Bet kai kas bandė... vaizduoti ją taip, kad būtų pamiršta didi [Q. Soleimani] kankinystė ir auka.“

Q. Soleimani, vadovavęs Revoliucinės gvardijos užsienio operacijų pajėgoms, žuvo sausio 3 dieną per JAV drono smūgį Bagdade.

„Mūsų priešai taip džiaugėsi dėl lėktuvo sudužimo, kaip mes liūdėjome... Džiaugėsi, jog rado kažką klausimams dėl Gvardijos, ginkluotųjų pajėgų ir sistemos kelti“, – sakė A. Khamenei.

Netyčinis keleivinio lėktuvo numušimas išprovokavo padrikų protestų Teherane ir kituose miestuose.

Girdamas Q. Soleimani, A. Khamenei sakė, kad jo veiksmai už Irano sienų buvo tarnavimas valstybės „saugumui“ ir kad žmonės pritaria „tvirtumui“ bei „pasipriešinimui“ susidūrus su priešais.

„Tie keli šimtai, kurie įžeidė generolo Soleimani atvaizdą, ar jie yra Irano liaudis? Ar ši milijoninė minia gatvėse?“ – klausė jis, tikriausiai paminėdamas pranešimus apie Q. Soleimani portreto suplėšymą per protestą Teherane, įvykusį kelios dienos po generolo laidotuvių, kuriose dalyvavo šimtai tūkstančių žmonių.

A. Khameinei apkaltino JAV „melavus“ pareiškimais apie paramą Irano liaudžiai.