Pasaulyje

2020.01.17 05:30

Dėl „draugiškų“ santykių su JAV Irano ambasadorius tikisi Vilniaus paramos

papildyta JAV ambasados Vilniuje komentaru; atnaujinta 10.52
Benas Gerdžiūnas, LRT.lt2020.01.17 05:30

Varšuvoje reziduojantis Irano ambasadorius Lietuvai Masoudas Edrisi Kermanshahi tikisi, kad Lietuva bandys padėti grąžinti Vašingtoną į Irano branduolinį susitarimą.

„Mes raginame Lenkijos ir Lietuvos institucijas dėl jų draugiškų santykių su Jungtinėmis Valstijomis priminti amerikiečiams apie jų strategines klaidas ir paprašyti grįžti prie jų įsipareigojimų“, – rašytiniame pareiškime „LRT English“ sakė M. E. Kermanshahi.

Tačiau, kaip „LRT English“ sakė Lietuvos ambasadorius JAV Rolandas Kriščiūnas, yra „nerealu“ tikėtis, kad JAV grįš į minėtą branduolinį susitarimą.

„Amerikiečiai žiūri į mus kaip į labai JAV suprantančią šalį ir tikisi, kad [Lietuvos] balsas bus kviečiantis įsiklausyti į JAV poziciją, ir, manau, mes tą vaidmenį atliekame“, – kalbėjo R. Kriščiūnas ir pridūrė, kad Lietuvos atstovai „kalbėjo tiek su Valstybės departamento ir Baltųjų rūmų pareigūnais, tiek su Kongreso narių patarėjais.“

„Bet jie supranta, kad mes esame ES dalis, ir [...] kažkokių ultimatumų neduoda, – teigė ambasadorius. – Mes kalbame kaip partneriai.“

„Niekada nenorėjome ir tikimės, kad neturėsime rinktis tarp dviejų partnerių“, – pridūrė R. Kriščiūnas.

Lietuva siekia intensyvesnio ES–JAV dialogo

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad Lietuva nėra sulaukusi jokio oficialaus prašymo iš Irano.

„Mes patys tikrai negalime lyderystės [pasiūlyti], mes neturime ekspertizės [...] šiame regione“, – aiškino L. Linkevičius, kalbėdamas su „LRT English“, ir pridūrė, kad Lietuva yra aktyvi ES lygiu.

Anot L. Linkevičiaus, JAV turi „lūkestį“, kad Lietuva padės suartinti ES ir JAV pozicijas, kurios šiuo metu yra „tikrai skirtingos“.

„Lietuva yra būtent iš tų šalių, kurios ir aktyviai tikisi to dialogo, ir reikalauja transatlantinio koordinavimo, – sako ministras. – Mes būtent iš tų, kurie kviečia aktyviam kontaktui.“

Visgi L. Linkevičius priduria, jog „nereikia teikti vilčių, kad JAV pakeis požiūrį į [branduolinį] susitarimą.“

Iranas ir 6 valstybės pasirašė „bendrą visa apimantį veiksmų planą“ (JCPOA) 2015-aisiais, kuriuo Iranas mainais į sankcijų švelninimą įsipareigojo riboti branduolinę programą.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2018 m. gegužę paskelbė apie JAV pasitraukimą iš JCPOA, kuris, jo teigimu, sudarė Teheranui sąlygas vykdyti agresyvią užsienio politiką regione. Kitos šį branduolinį susitarimą pasirašiusios valstybės, įskaitant Vokietiją, Prancūziją, Jungtinę Karalystę, Kiniją ir Rusiją, tokiam žingsniui nepritarė.

„JAV ir Izraelis mano, kad [šis susitarimas] atveria kelią Iranui sukurti branduolinį ginklą, – teigia L. Linkevičius. – Kai kurios ES šalys mano, kad šis susitarimas sulaikė Teheraną [nuo tokių veiksmų]“.

Smurto proveržis

JAV pasitraukus iš susitarimo, ES stengiasi neleisti jam žlugti. Situacijai aštrėjant, sausio 3 d. JAV, gavusi D. Trumpo įsakymą, nukovė įtakingą Irano armijos generolą Qasemą Soleimani.

Į tai Teheranas sausio 7 d. atsakė dviejų Irake įsikūrusių amerikiečių ir jų sąjungininkų karinių bazių, kuriose tarnauja ir Lietuvos kariai, bombardavimu.

Ir nors po Q. Soleimani nužudymo ES ragino „nutraukti smurto proveržį“, anot Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorės Margaritos Šešelgytės, neįvardytas ES diplomatas sakė, kad Baltijos šalys ir Jungtinė Karalystė remia JAV veiksmus.

Tuo metu Iranas, 2018 m. JAV pasitraukus iš sutarties, palaipsniui atsiriboja nuo savo įsipareigojimų pagal „bendrą visa apimantį veiksmų planą“. Reaguodama į tai, ES antradienį inicijavo sankcijų Iranui mechanizmą, tačiau dar kartą patvirtino pasiryžimą išsaugoti branduolinį susitarimą.

JAV dėkinga Lietuvai už solidarumą

Marcus Michelis, JAV ambasados Lietuvoje laikinasis reikalų patikėtinis, rašytiniame pareiškime LRT.lt teigia: „antrinu užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui, kuris pasmerkė Irano raketų atakas“ prieš JAV karius „ir esu dėkingas už Lietuvos solidarumą su Jungtinėmis Valstijomis ir už Lietuvos karių tarnybą“.

Michelis taip pat dėkojo Lietuvai „už paramą Artimuosiuose Rytuose ir kitose pasaulio vietose“ bei paragino NATO ir ES kartu su JAV tęsti Trumpo administracijos „maksimalaus spaudimo“ strategiją prieš Teheraną.Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.