Pasaulyje

2020.01.17 12:02

Dingusių vaikų istorijos, sukrėtusios pasaulį: kai kurie atvejai neišnarpliojami dešimtmečius

LRT.lt2020.01.17 12:02

Visame pasaulyje skaičiuojama tūkstančiai dingusių vaikų, tačiau kai kurios istorijos sulaukia išskirtinio susidomėjimo. Dalies dingusiųjų likimas būna išaiškintas – policijai pavyksta sugauti žudiką arba paaiškėja, kad vaikas ne vienerius metus buvo pagrobtas. Kitais atvejais dingusiųjų istorijos taip ir lieka mįslėmis.

Madeleine McCan

Viena mįslingiausių istorijų – 3-ejų metų britės Madeleine McCann dingimas per šeimos atostogas Portugalijoje. Prieš 13 metų, 2007-ųjų gegužės 3 dieną, tėvai su draugais vakarieniavo, o per tą laiką mergaitė dingo iš lovos viešbučio kambaryje ir iki šiol jos nepavyko rasti.

Nuo pat įvykio pradžios ši istorija prikaustė Didžiosios Britanijos ir kitų Europos valstybių dėmesį. Mergaitė augo tvarkingoje šeimoje, kuri 2007 metais atostogavo ramiame kurorte ant vandenyno kranto. Portugalijos tarnybos patyrė didelį spaudimą dėl žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio bylai, tėvai nuolat komentavo įvykius žurnalistams.

Skirtingų tyrimų metu būta įvairių teorijų: kad mergaitė galėjo mirti bute, o tėvai paslėpė jos kūną, kad mergaitę pagrobė ir nužudė pedofilas arba ją pagrobė prekiautojai žmonėmis, taip pat buvo svarstoma, jog ją galėjo pagrobti bevaikė pora arba į kambarį įsibrovę vagys.

Sklido net tokios teorijos, jog mergaitė išėjo iš kambario ir įkrito į kelio darbų duobę, kuri kitą dieną buvo užlyginta. Deja, policijai nepavyko patvirtinti nė vienos versijos ir paaiškinti, kas nutiko M. McCann, rašo „Sky News“.

Šiandien mergaitės dingimas yra apipintas daugybe versijų ir mįslę bando išspręsti daug šiai istorijai prielankumą jaučiančių žmonių. Iš viso per 12 metų buvo gauti 8,6 tūkst. pranešimų pastebėjus M. McCann 101 pasaulio valstybėje. Dingusios mergaitės tėvai Kate ir Gerry vis dar nepraranda vilties sužinoti tiesą.

Apie šios mergaitės dingimą buvo netgi sukurtas dokumentinis filmas „Madeleine McCann dingimas“ (angl. „The Disappearance of madeleine McCann“), kurio premjera „Netflix“ įvyko 2019 metais.

Etanas Patzas

1979 metais Niujorke dingusio 6-iamečio istorija susilaukė didelio atgarsio. 6-iametis Etanas Patzas dingo be pėdsakų, kai pirmą kartą niekieno nelydimas ėjo į autobusų stotelę. Berniukas buvo pirmasis dingęs asmuo, kurio atvaizdas buvo spausdinamas ant pieno pakelių, kad būtų gauta informacijos apie jo buvimo vietą.

Tik prabėgus daugiau nei 30 metų paaiškėjo, kas nutiko berniukui. 51-erių Pedro Hernandezas prisipažino pasmaugęs E. Patzą ir buvo nuteistas.

Anuomet P. Hernandezas užkalbino berniuką stotelėje ir, pažadėjęs limonado, nusivedė jį į parduotuvės, kurioje dirbo, rūsį, kur ir įvykdė nužudymą.

E. Patzo kūnas niekada nebuvo rastas ir jis buvo paskelbtas miręs 2001 metais. 2017 metais berniuko tėvai dalyvavo teisme, kuriame žudikas buvo nuteistas už jų sūnaus pagrobimą ir nužudymą.

Jaycee Dugard

11-metė Jaycee Dugard dingo 1991 metais, JAV. Prabėgus 18 metų paaiškėjo, kad dingusioji yra gyva. Visus tuos metus ją savo namo galiniame kieme įrengtoje pavėsinėje įkalinęs laikė ir seksualiai išnaudojo Phillipas Garrido. Gyvendama nelaisvėje J. Dugard pagimdė du vaikus nuo savo pagrobėjo. Pirmasis vaikas gimė, kai jai buvo vos 14.

J. Dugard buvo gąsdinama ginklu, taip pat pagrobėjas jai nuolat kartojo, kad jei mėgins bėgti, jo baisūs šunys ją puls.

Istorija išaiškėjo, kai 2009 metais, P. Garrido, anksčiau nuteistas už išžaginimą, nusivedė J. Dugard ir dvi jos dukteris į lygtinio paleidimo susitikimą ir sukėlė įtarimą pareigūnams. Vėliau jis buvo nuteistas 431 metams kalėjimo, o jo žmonai už dalyvavimą nusikaltime ir jo slėpimą skirtas kalėjimas iki gyvos galvos.

Natascha Kampusch

Išėjusios į mokyklą ir pradingusios 10-metės istorija 1998-aisiais supurtė Austriją. Daugiau nei 8-erius metus mergaitė buvo laikoma dingusi.

Galiausiai 2006 metais N. Kampusch pavyko pabėgti iš ją įkalinusio pagrobėjo gniaužtų. Wolfgangas Priklopilas mergaitę laikė belangiame rūsyje, ją mušė ir seksualiai išnaudojo. N. Kampusch pabėgus, pagrobėjas netrukus nusižudė.

N. Kampusch yra išleidusi dvi knygas, kuriose aprašo savo patirtį, jai šiandien priklauso ir namas, kuriame ji buvo laikoma įkalinta, rašo „Sky News“. Pagal jos istoriją yra sukurtas ir filmas „3096 dienos“ (vok. „3096 Tage“).

Benas Needhamas

1991 metais Graikijos Koso saloje dar nė dvejų nesulaukęs Benas Needhamas dingo, žaisdamas kieme pas senelius, kol mama buvo išėjusi į darbą vietos viešbutyje. Nors paieška buvo išplėsta, rezultatų pasiekti nepavyko – iki šiol berniukas yra laikomas dingusiu.

Tiesa, pareigūnai kėlė versiją, kad mažylį galėjo netyčia partrenkti ekskavatoriaus vairuotojas Konstantinos Barkas, kuris tądien dirbo netoliese. Tačiau to įrodyti nepavyko, o vairuotojas 2015 metais mirė nuo skrandžio vėžio.

Elizabeth Smart

14-metė Elizabeth Smart iš savo namų miegamojo Solt Leik Sityje, JAV buvo pagrobta 2002 metų birželį. Prabėgo 9 mėnesiai, kol paauglė buvo surasta. Ją pagrobęs Brianas Mitchellas laikė mergaitę laikinoje stovykloje kalnuotoje vietovėje už maždaug 30 kilometrų nuo jos namų.

Ten E. Smart buvo svaiginama narkotikais ir alkoholiu, neretai laikoma pririšta prie medžio ir prievartaujama. Paauglė buvo išgelbėta po to, kai ją pastebėjo pro šalį vykęs motociklininkas. Jis atpažino, kad tai ieškoma mergaitė, ir pranešė policijai.

Nors buvo bandoma nusikaltėlį ginti kaip nepakaltinamą, 2011 metais jis buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos už įsilaužimą, pagrobimą ir prievartavimą. Briano Mitchello žmonai Wandai Barzee, kuri išnaudojo paauglę kaip vergę, buvo skirta 15 metų laisvės atėmimo bausmė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt