Pasaulyje

2020.01.15 11:05

Prieš Trumpo teismą Senate paskelbti nauji dokumentai, susiję su spaudimu Ukrainai

BNS 2020.01.15 11:05

JAV Atstovų Rūmų demokratai antradienį paskelbė dokumentus, gautus iš prezidento Donaldo Trumpo asmeninio advokato Rudy Giuliani artimo sąjungininko Levo Parnaso. Tarp naujos medžiagos – ranka rašytas raštelis, kuriame minimas prašymas Ukrainos prezidentui tirti „Bideno bylą“.

Dokumentai, kurie buvo gauti vykdant prezidento apkaltos tyrimą, rodo, kad L. Parnasas bendravo su R. Giuliani ir dar vienu advokatu prieš JAV ambasadorės Ukrainoje Marie Yovanovitch nušalinimą. Žmogus vardu Robertas F. Hyde`as žinutėse L. Parnasui peikia M. Yovanovitch ir informuoja apie jos buvimo vietą bei naudojimąsi mobiliuoju telefonu, todėl kyla klausimų dėl galimo sekimo.

Šie dokumentai, kuriuos demokratai paskelbė rengdamiesi perduoti Senatui D. Trumpo apkaltos straipsnius, papildo jų kaltinimų prezidentui, kad jis spaudė Ukrainą atlikti tyrimus dėl JAV demokratų, kontekstą.

L. Parnasas dažnai bendraudavo su R. Giuliani ir Ukrainos pareigūnais, rodo paskelbtos žinutės. Atrodo, kad jis stūmė nepagrįstus įtarimus, esą demokratas Joe Bidenas ir jo sūnus Hunteris Bidenas yra kažkaip susiję su korupcija Ukrainoje.

Tarp minimų dokumentų yra anksčiau neskelbto R. Giuliani 2019 metų gegužės 10 dienos laiško Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui momentinė ekrano kopija. Laiške, išsiųstame dar prieš V. Zelenskio inauguraciją, R. Giuliani prašo susitikimo su juo „kaip asmeninis prezidento Trumpo advokatas, su jo žinia ir sutikimu“.

Tarp dokumentų yra ir ranka ant viešbučio „Ritz-Carlton“ Vienoje popieriaus rašytas raštelis, kuriame sakoma: „Priverskit Zelenskį paskelbti, kad Bideno byla bus tiriama“.

D. Trumpas liepos mėnesį paskambinęs V. Zelenskiui paprašė atlikti tyrimą dėl jo politinio varžovo demokrato J. Bideno, kurio sūnus anksčiau dirbo vienos Ukrainoje įsikūrusios gamtinių dujų bendrovės valdyboje.

Demokratų teigimu, L. Parnaso advokatas patvirtinto, kad šiuos raštelius parašė L. Parnasas.

Dokumentus, įskaitant telefoninius įrašus, tekstus ir atmintines, kuriuos perdavė L. Parnasas, Atstovų Rūmų Teismų komitetui perdavė trys kiti Kongreso žemųjų rūmų komitetai, „kad jie būtų pridėti prie oficialių dokumentų, kurie bus perduoti Senatui drauge su apkaltos straipsniais“, sakoma paskelbtame pareiškime. Dalis šios medžiagos paviešinta, o kita dalis pažymėta kaip įslaptinta.