Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.18 13:39

Azija sunerimusi dėl paslaptingo viruso protrūkio Kinijoje

sugriežtinta patikra oro uostuose, mokslininkai mano – užsikrėtusiųjų gali būti „šimtai“
LRT.lt, BNS 2020.01.18 13:39

Azijos šalių vyriausybės įvedė papildomas atsargumo priemones, siekdamos užkirsti kelią paslaptingos ligos protrūkiui. Mat Kinijos sveikatos priežiūros institucijos pranešė apie 44 „nežinomos kilmės plaučių uždegimo“ viruso atvejus. Baiminamasi, kad į gripą panašus virusas gali būti susijęs su itin užkrečiamu sunkiu ūminiu respiraciniu sindromu (SARS) virusu, nuo kurio prieš 17 metų Azijoje ir kituose regionuose mirė šimtai žmonių, rašo leidinys „Nikkei“.

Ligos protrūkis paskatino Honkongo, Makao, Taivano, Pietų Korėjos, Singapūro ir Malaizijos institucijas imtis skubių saugumo priemonių, įskaitant sugriežtintą patikrą pasienyje bei Uhano oro uoste.

Pirmieji susirgimai buvo fiksuoti Kinijos centrinės Hubėjaus provincijos Uhano mieste. Pastarasis yra vos už 4 val. kelio traukiniu nuo Honkongo. Oficialūs Kinijos pareigūnai informuoja, kad 11 pacientų su kvėpavimo takų infekcijos simptomais: karščiavimu ir apsunkintu kvėpavimu, išlieka kritinės būklės.

Honkongo sveikatos priežiūros institucijos sunerimusios dar dėl 5 pacientų, susirgusių kvėpavimo takų infekcija po apsilankymo Uhane. Du visiškai pasveikę pacientai buvo išrašyti iš ligoninės, o trečiam atlikti tyrimai leido atmesti SARS, gripo ir paukščių gripo tikimybę. Valdžios institucijų teigimu, likę du pacientai dar laukia tyrimų rezultatų.

„Kol kas jokių rimtų susirgimų plaučių uždegimu, kurie galėtų būti siejami su protrūkiu Uhane, Honkonge neužfiksuota,“ – sako už maisto ir sveikatos reikalus atsakinga Honkongo vyriausybės sekretorė Sophia Chan.

Honkongo vyriausybė nurodė imtis papildomų saugumo priemonių. Kasdien pranešama apie įtariamus ligos atvejus. Honkongo tarptautiniame oro uoste sumontuotos papildomos terminio vaizdo sistemos. Vykdomas intensyvesnis iš Uhano atvykstančių lėktuvų ir traukinių valymas bei dezinfekavimas.

„Kol kas dar vyksta tyrimai ir atsakingos institucijos negali patvirtinti, koks patogenas sukelia susirgimą,“ – leidiniui „South China Morning Post“ sakė vyresnysis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) patarėjas Kinijai. Jis pridūrė, kad organizacija sudarė incidento valdymo grupę, kuri turi pasirūpinti „jautriomis ligos diagnozavimo sistemomis, atvirais komunikacijos kanalais ir greitu informacijos perdavimu regione.“

Infekcija primena virusą žudiką

Honkongo universiteto mikrobiologas Yuenas Kwok-yungas žiniasklaidai sakė, kad Uhane nustatyta virusinė infekcija panaši į 1997 metų paukščių gripo protrūkį ir SAARS epidemiją Kinijoje.

SARS virusas pasirodė 2002 m. pabaigoje Pietų Kinijoje. Juo visame pasaulyje užsikrėtė 8 tūkst. žmonių, 775 iš jų mirė. Sulaukusi PSO kritikos dėl SARS užsikrėtusių asmenų skaičiaus slėpimo ir nepilnos informacijos pateikimo, Kinija tuomet atleido Sveikatos apsaugos ministrą Zhangą Wenkangą.

Y. Kwok-yungas neatmetė galimybės, kad naująjį virusą perneša gyvūnai.

„Šiuo metu nieko reikšmingo dar nesame nustatę,“ – teigė Y. Kwok-yungas, ragindamas visuomenę nesijaudinti.

Visi viruso protrūkio Uhane metu užsikrėtę pacientai yra izoliuoti, žmonės, su kuriais jie artimai bendravo, – stebimi. Uhano savivaldybės sveikatos priežiūros komisijos teigimu, pirminiai laboratorijoje atlikti tyrimai nerodo „akivaizdžios viruso plitimo, perduodant iš žmogaus žmogui, galimybės“. Medicinos personalas taip pat neužsikrėtė. Atskirame pranešime komisija informavo, kad didesnė dalis susirgusiųjų dirbo didmeninės prekybos jūros gėrybėmis turguje.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad minėtame turguje, kuris nuo viruso protrūkio pradžios lieka uždarytas, taip pat buvo prekiaujama ir kitų gyvūnų, pavyzdžiui, triušių, gyvačių ir fazanų, mėsa. Kinijos nacionalinės sveikatos priežiūros komisijos ekspertų grupė „šiuo metu atlieka atitinkamus patikrinimo darbus,“ – pranešė nacionalinis transliuotojas CCTV.

„Šio protrūkio priežastis išlieka neaiški ir kol kas negalime daryti išvados, kad tai yra SARS virusas, nors tokie gandai buvo skleidžiami internete,“ – mikrotinklaraštyje „Weibo“ rašo nacionalinis dienraštis „People's Daily“. Uhano policija teigia sulaikiusi aštuonis melagingas naujienas apie virusą internete skleidusius asmenis.

Tikrinami visi keleiviai iš Uhano

Taivano valdžia sugriežtino skrydžių iš Uhano pasienio kontrolę. Prieš keleiviams išlipant iš lėktuvo, sveikatos priežiūros pareigūnai atlieka patikras ir suteikia atitinkamos informacijos apie sveikatos priežiūrą, sakė Taivano ligų kontrolės centro generalinis direktorius Chou Jih-haw. Jo teigimu, šešiametis su persėdimu Uhane skridęs keleivis, kuriam šiek tiek pakilo temperatūra, šiuo metu medikų stebimas namuose.

Makao, turinčio du tiesioginius skrydžius į Uhaną per parą, sveikatos priežiūros institucijos nuo naujų metų pradėjo matuoti visų iš minėto Kinijos miesto atvykstančių keleivių temperatūrą. Panašios priemonės taikomos ir Pietų Korėjoje, teigė vyresnysis Korėjos ligų kontrolės ir prevencijos centro, įkūrusio skubios pagalbos centrą šiai problemai spręsti, pareigūnas Parkas Hye-kyungas.

Singapūro „Changi“ oro uoste iš Uhano atvykstantiems keleiviams taip pat matuojama temperatūra.

„Įtartini karščiavimo ir ūmių kvėpavimo takų susirgimų ar plaučių uždegimo atvejai, atsižvelgiant į lankymosi Uhane istoriją per pastarąsias 14 dienų iki simptomų pasireiškimo, bus prevenciškai izoliuojami, siekiant užkirsti kelią ligos plitimui,“ – savo pareiškime nurodė Singapūro sveikatos apsaugos ministras. Jis pridūrė, kad kol kas tokių atvejų nenustatyta.

Malaizijos sveikatos apsaugos ministerija taip pat ėmėsi priemonių tirti bet kokius su karščiavimu susijusius simptomus šalies pasienyje. Nė viena iš regionų valdžios institucijų neišplėtė patikrų į kitas Kinijos sritis.

Užsikrėtusių gali būti „šimtai“

Užsikrėtusiųjų paslaptingu virusu, kuris yra giminingas potencialiai mirtinam SARS virusui ir Kinijoje jau pareikalavo dviejų žmonių gyvybių, gali būti šimtais daugiau negu oficialiai pranešama, pareiškė mokslininkai.

Kinijos pareigūnai skelbė, jog dėl naujo viruso šalyje, naujausiais duomenimis, susirgo mažiausiai 45 žmonės. Protrūkio centru jie pavadino vieną jūros produktų turgų Kinijos centrinėje dalyje esančiame Uhano mieste.

Tačiau Londono imperinio koledžo Pasaulio infekcinių ligų analizės centras (MRC GIDA) penktadienį paskelbtoje ataskaitoje įspėjo, jog užsikrėtusiųjų šiame Kinijos mieste gali būti gerokai virš tūkstančio.

Įvairioms institucijoms, įskaitant Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO), patarinėjančio centro mokslininkai pareiškė apskaičiavę, jog iki sausio 12 dienos Uhane naujuoju virusu turėjo būti užsikrėtę „iš viso 1,723 tūkst. žmonių“.

Savo skaičiavimuose mokslininkai, be kita ko, atsižvelgė į pranešimus apie tris patvirtintus susirgimo atvejus už Kinijos ribų – du atvejus Tailande ir vieną Japonijoje, – ir į tarptautinių skrydžių iš Uhano oro uosto duomenis.

„Jeigu Uhanas eksportavo tris atvejus į kitas šalis, tai reiškia, jog mieste turi būti kur kas daugiau atvejų negu pranešta“, – BBC pareiškė vienas iš ataskaitos autorių, profesorius Neilas Fergusonas (Nylas Fergiusonas).

„Dabar esu susirūpinęs kur kas labiau negu prieš savaitę“, – pažymėjo jis, bet pridūrė, jog „skelbti pavojų yra per anksti“.

Kol kas nepatvirtinta, kad žmonės šiuo virusu gali užsikrėsti nuo kitų žmonių, bet Uhano sveikatos apsaugos komisija yra sakiusi, kad tokios galimybės „atmesti negalima“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi