Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.14 10:29

Ukraina sako greitai sužinojusi, kad Iranas numušė lėktuvą, bet to neskelbė

LRT.lt 2020.01.14 10:29

Ukrainos pareigūnai jau tą pačią dieną, kai Teherane nukrito „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ lėktuvas, preliminariai žinojo, kad jį numušė Iranas. Tačiau šios informacijos nepaviešino norėdami, kad Teheranas į incidento vietą įsileistų ukrainiečių tyrėjus, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Sausio 9-ąją, kitą dieną po katastrofos, Kijevas jau tvirtai žinojo, kad dėl lėktuvo sudužimo kaltos Irano ginkluotosios pajėgos, bet ambasadai Teherane nurodė viešame kreipimęsi atmesti teroristinio akto galimybę ir paskleisti įtarimus, jog lėktuvas sudužo dėl variklio gedimo.

Tai televizijai „Current Time“ sakė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danylovas. To priežastis – Kijevas norėjo, jog Iranas priimtų ukrainiečių tyrėjų komandą.

„Kai gavome patvirtinimą, kad Teheranas laukia mūsų, ši infomacija buvo panaikinta“, – sakė O. Danylovas.

Ukrainos opozicionieriai politikai kritikavo prezidentą Volodymyrą Zelenskį, kad jis anksčiau nepaskelbė turimos informacijos, kad Iranas veikiausiai numušė lėktuvą, kuriuo skrido 176 žmonės, iš kurių 11 buvo Ukrainos piliečiai.

O. Danylovas sakė, kad Kanados ir Didžiosios Britanijos premjerai pasisakė apie turimus įtarimus, kad Iranas kaltas dėl lėktuvo numušimo, dėl „politinių priežasčių“.

Tuo tarpu Kijevas pasirinko „pragmatišką“ kelią, nes „mūsų tikslas buvo atrasti tiesą“, sakė pareigūnas.

Kanados premjeras Justinas Trudeau jau kitą dieną po katastrofos viešai paskelbė, jog turimi žvalgybos duomenys leidžia įtarti, kad lėktuvą numušė Irano paleistos raketos. Tuo pačiu metu šią informaciją, žiniasklaidos duomenimis, nagrinėjo ir Jungtinės Karalystės bei JAV pareigūnai.

Iranas neigė prisidėjęs prie lėktuvo sudužimo, tačiau šeštadienį prisipažino, kad lėktuvas buvo numuštas karine raketa, nors esą sprendimą tai padaryti priėmė 1 karys, nesulaukęs įsakymo iš savo vadovybės.

Ukrainos tyrėjai mano, kad lėktuvas buvo numuštas rusiška žemė-oras „Tor“ raketa. Anot O. Danylovo, ukrainiečių tyrėjų komanda, kuri analizuoja šį incidentą, prieš tai dirbo prie virš Rytų Ukrainos 2014 m. numušto Malaizijos avialinijų skrydžio MH17 bylos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi