Pasaulyje

2020.01.13 23:34

JAV žiniasklaida: ambasados nebuvo įspėtos apie atakų grėsmę

LRT.lt2020.01.13 23:34

Po to, kai buvo nukautas Irano generolas iš JAV pusės sklinda painūs paaiškinimai, kokią neišvengiamą grėsmę kėlė Qasemas Soleimani. Ar žvalgyba turėjo konkrečios informacijos, kad taikiniai – JAV ambasados? Donaldas Trumpas sakė vieną, vėliau – kitą, kiti pareigūnai siūlė ir kitus paaiškinimus, rašo CNN.

Iranas planavo susprogdinti JAV ambasadą, todėl mes tai padarėme, taip dar praėjusią savaitę pareiškė prezidentas D.Trumpas.

Anksčiau prezidento administracija taip pat skelbė, kad Iranas planavo ataką, kurios metu būtų nužudyti amerikiečiai.

„Mes tai taip pat padarėme dėl priežasčių, kurios yra akivaizdžios. Kai kas mirė, vienas iš mūsų kariuomenės žmonių mirė, žmonės buvo sunkiai sužeisti dar kelios savaitės prieš tai. Ir dėl to mes tai padarėm“, – aiškino prezidentas.

Pirmadienį CNN du pareigūnai tvirtina priešingai – JAV valstybės departamento atstovai, besirūpinantys JAV ambasadų saugumu, nebuvo informuoti apie gresiančią grėsmę keturioms Amerikos ambasadoms, kaip buvo tvirtinima. Tokie teiginiai dar labiau sustiprino abejones dėl D. Trumpo teiginių, esą Q. Saleimani kėlė milžinišką grėsmę diplomatiniam saugumui.

Šaltinis atskleidė, kad nė viena JAV ambasada nebuvo įspėta apie galimą grėsmę. Apie tai esą jie sužinojo jau po to, kai buvo nusitaikyta į Irano generolą.

LRT.lt primena, kad Q. Soleimani vadovavo Irano revoliucinės gvardijos elitinėms „Kudso“ pajėgoms ir dirigavo konfliktams regione. Šias Irano vykdomas karines kampanijas, kurioms vadovavo nukautas generolas, Tarptautinis Strateginių studijų centras (IISS) bei Vakarų žiniasklaida laiko Irano hibridinio karo dalimi.

Keršydamas už Q. Soleimani Iranas paleido raketų bangą į bazes Irake, kur yra įsikūrę amerikiečių ir kitų šalių kariai. JAV pranešė, kad nė vienas amerikiečių karys nebuvo sužeistas per šią ataką.

Praėjus kelioms valandoms po raketų paleidimo į JAV bazes, Iranas numušė Ukrainos keleivinį lėktuvą, vos pakilusį iš Teherano. Per nelaimę žuvo visi 176 juo skridę žmonės. Iranas teigia, kad laineris buvo numuštas per klaidą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.