Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.13 21:47

Vaizdo įraše – ginklu sužeista moteris, bet Irano pareigūnai kaltę neigia

Po Qasemo Solemani laidotuvių tautos vienybe Irano režimas džiaugėsi neilgai. Kariuomenė pažeminta pražūtingos klaidos, o valdžia – kaltinama dėl trijų dienų melo. Dideliems iššūkiams ryžtasi protestuotojai.

Už skanduotę „Mirtis diktatoriui“ gresia žiauriausios bausmės. Aukščiausiojo dvasinio lyderio išniekinimas gali vesti prie egzekucijų.

Irano vadovas ir dvasinis lyderis Ali Khamenei lapkritį nurodė imtis bet ko, kai lapkritį kilo ekonominiai protestai. Tada režimas iššaudė šimtus ar net pusantro tūkstančio.

Net griežtai kontroliuojama Irano spauda ryžosi nušviesti protestus, du valstybinės televizijos diktoriai pasitraukė. „Atsiprašykite ir atsistatydinkite“, skelbia antraštė.

Demonstracijos kilo, kai šeštadienį Iranas pripažino per klaidą numušęs Ukrainos keleivinį lėktuvą. Žuvo visi 176 laineryje buvę žmonės, daugiausia iraniečiai ir kanadiečiai. Su melu ir šia žinia negalintys susitaikyti iraniečiai išėjo į gatves, daugelis jų – studentai. Jau sekmadienį buvo skelbiama, kad siekiant išvaikyti protestus, buvo panaudotos ašarinės dujos.

Panorama. Prisimename, kodėl esame laisvi: šalyje pagerbti Laisvės gynėjai, premija įteikta partizanui ir kovotojui Albinui Kentrai

Kraujo negalėjo būti, sako Teherano policijos vadovas. Pareigūnai esą susilaikė nuo smurto, elgėsi kantriai ir pakančiai. Bet internete paskelbtame vaizdo įraše matyti, kaip malšinant protestus ginklu buvo sužeista moteris, tikriausiai kulkų. Aplink – nuo ašarinių dujų dūstantys žmonės.

Irano parlamentas sekmadienį susirinko į posėdį, kuriame priėmė sprendimą atlikti visapusišką ir skaidrų tyrinimą bei pripažino, kad lėktuvą per klaidą numušė jų pajėgos. Politikai neigia, kad buvo bandoma slėpti šį faktą, taip siekdami sumažinti šalyje didėjančia įtampą ir nepasitenkinimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi