Pasaulyje

2020.01.13 17:09

Prabilo JAV kariai, slėpęsi bunkeriuose per Irano raketų smūgius: buvo pasirengę mirti

LRT.lt2020.01.13 17:09

Akeemas Fergusonas buvo karinės bazės bunkeryje, kai jo komandai radijo ryšiu pranešta: į juos atskrenda 6 Irano balistinės raketos. Betono gabalas, po kuriuo kariai pasislėpė, nebuvo gera apsauga nuo ginklų, kuriais Teheranas puolė amerikiečių karius Irake, rašo CNN.

„Laikiau savo ginklą, nulenkiau galvą ir stengiausi galvoti apie ką nors laiminga, todėl savo galvoje ėmiau dainuoti dukrelėms. Ir tiesiog laukiau. Vyliausi, kad viskas praeitų greitai, kad ir kas beatsitiktų. Buvau 100 proc. pasirengęs mirti“, – CNN pasakoja JAV štabo seržantas.

Jis, kartu su kitais JAV kariais bei darbuotojais, taip pat sąjungininkų, o tarpų jų ir Lietuvos kariais, Irano raketų smūgius Al Asado basėje Irake išgyveno nesužeisti. Kariai sakė, kad tokia baigtis beveik prilygsta stebuklui.

A.Fergusonas slėpėsi JAV sumontuotame bunkeryje, kur nuo raketų smūgių turėjo apsaugoti 12 cm storio betoninės sienos, sutvirtintos smėlio maišais. Jis stebėjo atakas per skylę sienoje.

„Bunkerio šone yra maža skylutė ir matėme oranžinės šviesos blyksnį. Po to supratome, kad kaskart pamačius blyksnį, praėjus kelioms sekundėms įvyksta smūgis“, – teigia A. Fergusonas CNN.

Jis prisimena, kad smūgių metu dalis karių buvo lauke, todėl tarp smūgių jam pavyko išbėgti laukan ir į slėptuvę įtempti kitus karius.

Suradę raketų smūgių kraterį, kariai nustatė, kad jie yra 2 m gylio ir 3 m pločio. Ši raketa pataikė į pastatą, kuriame gyveno bepiločių orlaivių pilotai ir operatoriai. 10 iš 11 Irano raketų, paleistų į Al Asado bazę, ją pasiekė.

Pirmosios raketos bazei smogė 1.34 val. ryto, po to sekė dar 3 bangos su 15 minučių tarpais. Iš viso ataka truko 2 valandas, o kariai sakė, kad šis laikas buvo pilnas įtampos, baimės ir negalėjimo apsiginti jausmo.

Karinėje bazėje esantis personalas gavo perspėjimą apie smūgius iki jų likus kelioms valandoms, todėl galėjo pasislėpti. Tačiau JAV kariai bazėje nebuvo įrengę papildomų struktūrų, kurios leistų apsisaugoti nuo balistinių raketų smūgių.

Bunkeriai, kuriuose slėpėsi kariai, savo forma primena piramides ir jie buvo pastatyti dar buvusio Irako diktatoriaus Saddamo Husseino valdymo metu, siekiant apsisaugoti nuo Irano, kai šios šalys kariavo. JAV kariai teigia nebuvę tikri, ar bunkerių sienos atlaikys balistinių raketų smūgius.

„Sėdėjau bunkeryje ir pagalvojau, o žmogau, gal priėmiau klaidingą sprendimą (ateiti čia). Praėjus 10 minučių, po to, kai tai sau pasakiau, pasigirdo bum bum bum bum bum ir pasisakiau – štai mano atsakymas. Visa žemė drebėjo, viskas kurtino. Galėjai jausti smūgio bangą čia, žinojome, kad jos arti“, – CNN teigia plk. ltn. Staci Coleman, kuris karius suvarė į slėptuvę.

Apie atakas žinojo

Nė viena balistinė raketa nepataikė į karių bunkerį. Perspėjimai apie raketų smūgius atėjo dar vakare prieš raketų paleidimą, juos JAV gavo iš slaptų žvalgybinių signalų. 11 val. vakaro vietos laiku dauguma JAV karių Al Asado bazėje pasislėpė bunkeriuose, o keli buvo išskraidinti, rašo CNN.

Tik būtinas personalas – bokštų sargybiniai ir dronų pilotai liko ne priedangoje. Jie ruošėsi antžeminei atakai, kurios tikėjosi po raketų smūgių. Tačiau jis taip ir neįvyko, o kariai iš bunkerių išlindo apie 4 val. ryto.

Iranas paleido 15 raketų į JAV karines bazes: smūgiai užfiksuoti telefonu

A.Fergusonas pasakoja, kad išlindę iš bunkerių kariai pasirengė atakai ir per ginklų taikiklius žiūrėjo į akliną tamsą, pasirengę viskam.

Irako premjeras Adilas Abdulas Mahdis sakė, kad Iranas jam apie vidurnaktį pranešė laukti raketų smūgių. Neįvardintas arabų diplomatas CNN sakė, kad Iranas perspėjimą dėl smūgių perdavė ir JAV. Tačiau amerikiečiai jau žinojo apie balistinių raketų paleidimą tuo metu, kai irakiečiai jiems bandė perduoti šią informaciją.

CNN kalbinti JAV kariai teigia, kad smūgiai privertė juos susimąstyti apie kariavimą, nes JAV nedažnai patiria moderniausių ginklų atakas.

„Pasižiūri vienas į kitą ir pagalvoji: kur mes bėgsime? Kaip tu nuo to pabėgsi? Nenoriu, kad kas nors patirtų tokią baimę. Niekas pasaulyje neturėtų to pajusti niekada“, – CNN cituoja A. Fergusoną.

Iranas smogė dviems JAV ir sąjungininkų karinėms bazėms Irake sausio 8 naktį. Anot Teherano, tokių veiksmų jis ėmėsi reaguodamas į JAV antskrydį Bagdade, kurio metu buvo nukautas įtakingas iraneičių generolas Qasemas Soleimani.

Tą patį rytą raketų smūgiais Iranas, savo teigimu „netyčia“, numušė „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ civilinį lėktuvą. Katastrofos metu žuvo visi 176 juo skridę žmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt