Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.13 10:57

Benediktas XVI sulaužė tylos pažadą? Ėmėsi ginti celibatą, apie kurį svarsto popiežius Pranciškus

atnaujinta 13.55
LRT.lt, BNS 2020.01.13 10:57

Retai viešumoje besireiškiantis popiežius emeritas Benediktas XVI išleido naują knygą, kurioje gina celibato „būtinybę“ Katalikų Bažnyčiai. Ši knyga pasirodė tuo metu, kai popiežius Pranciškus svarsto, ar leisti vedusiems vyrams tapti kunigais dėl dvasininkų trūkumo, rašo AP.

Knygą „Iš mūsų širdies gelmių: kunigystė, celibatas ir Katalikų Bažnyčios krizė“ Benediktas XVI parašė kartu su konservatyvių pažiūrų kolega teologu kardinolu Robertu Sarah, kuris vadovauja Vatikano liturgijos biurui. Jis taip pat tyliai kritikuoja popiežių Pranciškų, rašo AP.

Šis Benedikto XVI veiksmas yra išskirtinis, nes popiežius emeritas pažadėjo likti „pasislėpęs nuo pasaulio“, kai atsistatydino 2013 metais ir prisiekė ištikimybę naujai išrinktam popiežiui Pranciškui. Jis laikėsi savo pažado, nors ir išleido esė skirtą seksualinio išnaudojimo skandalui, dėl kurio apkaltino 7 deš. seksualinę revoliuciją.

Popiežius Pranciškus neseniai Vatikane surengė Sinodą, skirtą Katalikų Bažnyčios iššūkiams Amazonėje. Jame buvo svarstoma ir kunigų stygiaus problema, kurią dauguma dalyvavusių dvasininkų ir siūlė spręsti leidžiant dvasininkais tapti vedusiems vyrams.

Knygos autoriai suprato, kad knyga veikiausiai bus interpretuojama kaip kritika popiežiui Pranciškui. Todėl pratarmėje jie nurodo, kad knygą rašo „visiško paklusnumo popiežiui Pranciškui dvasioje“. Bet kartu pabrėžia, kad dabartinė „krizė“ Bažnyčioje juos verčia netylėti.

Popiežius Pranciškus reiškė supratimą Amazonijos dvasininkų pozicijai. Viešuose pareiškimuose jis patvirtina, kad celibatas yra dovana Katalikų Bažnyčiai, bet kartu pabrėžia, jog tai yra tradicija, o ne doktrina, todėl gali būti keičiama dėl pastoracinių priežasčių tam tikrose vietose, rašo AP.

„Rimtas pažeidimas“

Benediktas XVI ir konservatyvių pažiūrų teologas kardinolas R. Sarah teigia, kad jų kreipimasis nėra „politinis manevras“ arba „valdžios žaidimai“. Tačiau Vatikano ekspertai reiškė nuostabą, kad pontifikas emeritas reiškia savo nuomonę šia itin jautria tema.

„Benediktas XVI iš tikrųjų nenutraukia tylos, nes jis (ir jo aplinka) niekada nesijautė susaistyti šio pažado. Tačiau tai yra rimtas pažeidimas“, – per „Twitter“ pakomentavo Massimo Faggioli, rašantis straipsnius katalikų laikraščiui „La Croix“.

JAV laikraščio „National Catholic Reporter“ apžvalgininkas Joshua McElwee savo tviterio žinutėje rašo, kad „buvusiam popiežiui viešai kalbėti apie kažką, kad šiuo metu svarsto jo įpėdinis“, yra „neįtikėtina“.

Tuo metu Vatikano ekspertas Iacopo Scaramuzzi atkreipė dėmesį, kad „sugyventi (Vatikane) bus keblu, jeigu popiežius emeritas negerbs savo paties pažado pasislėpti ir paklusti“.

Mintis, kad atokiose vietovėse ištuštėjusias sakyklas galėtų užimti vedę vyrai, yra vertinama prieštaringai. Kritikai perspėja, kad šis daug emocijų žadinantis klausimas gali suskaldyti Katalikų Bažnyčią.

Tuo metu šalininkai sako, kad Bažnyčios taisykles nebūtų privalu perrašyti – Pranciškus gali tiesiog pritaikyti išimtis, panašias į taikomas vedusiems anglikonų pastoriams, vėliau atsivertusiems į katalikybę.

Tačiau Bažnyčios ultrakonservatyvusis sparnas, ypač Europoje ir Šiaurės Amerikoje, griežtai pasisako prieš tokius siūlymus ir perspėja, kad taikant išimtis gali būti atvertas kelias celibato visuotiniam panaikinimui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi