Pasaulyje

2020.01.13 10:01

Filipinų sostinės pašonėje išsiveržė ugnikalnis – dėl lavos ir pelenų jau uždaromas oro uostas

BNS 2020.01.13 10:01

Netoli Filipinų sostinės esantis Taalio ugnikalnis pirmadienį liejo lavą ir toliau spjaudė pelenus bei įkaitusius garus, privertusius evakuotis aplinkinių kaimų gyventojus ir uždaryti Manilos tarptautinį oro uostą, biurus bei mokyklas.

Į pietus nuo Manilos esantis ugnikalnis išsiveržė sekmadienį, bet pranešimų apie nukentėjusius žmones arba padarytą didelę žalą kol kas nebuvo. Tačiau vėjas pelenų debesis nunešė daugiau kaip 100 km į šiaurę, iki pat sostinės, todėl teko uždaryti pagrindinį šalies oro uostą ir atšaukti daugiau kaip 240 vidaus ir tarptautinių skrydžių.

Šiauriau Manilos esantis Klarko tarptautinis oro uostas tebeveikia, bet tarnybos perspėjo, kad jį irgi gali tekti uždaryti, jeigu pelenų lietus sukels pavojų skrydžiams.

Vyriausybinė gaivalinių nelaimių padarinių mažinimo agentūra pranešė, kad apie 8 000 kaimų gyventojų persikėlė į mažiausiai 38 evakuacijos centrus labiausiai paveiktoje Batangaso provincijoje ir kaimyninėje Kavitės provincijoje. Tačiau pareigūnai prognozuoja, kad evakuotųjų gali padaugėti iki šimtų tūkstančių. Kai kurie gyventojai dar negalėjo palikti pelenais užklotų kaimų dėl transporto stygiaus ir prasto matomumo. Dalis atsisakė palikti savo namus ir ūkius.

„Turime rūpesčių – mūsų žmonės panikuoja dėl ugnikalnio, nes nori apsaugoti savo turtą, kiaules ir karvių bandas“, – radijui DZZM sakė Baletės miesto meras Wilsonas Maralitas.

„Mėginam neleisti jiems grįžti ir perspėjam, kad ugnikalnis gali bet kurią akimirką vėl sprogti ir juos kliudyti“, – pridūrė jis.

W. Maralitas, kurio miestas yra prie Taalio ežero, supančio išsiveržusį ugnikalnį, paragino atsiųsti karių ir papildomų policijos pajėgų, turinčių neleisti nevilties apimtiems gyventojams grįžti pavojingoje zonoje esančius pakrantės kaimus.

Praeitais metais nurimęs ir kelis mėnesius snaudęs Taalis netikėtai nubudo sekmadienį, spjaudydamas garus, pelenus ir akmenėlius į 10-15 km aukštį, nurodė Filipinų vulkanologijos ir seismologijos institutas.

Instituto vyriausioji vulkanologė Maria Antonia Bornas sakė, kad anksti pirmadienį ugnikalnis pradėjo lieti lavos fontanus, o pelenų ir garo srautas sumažėjo. Ji nurodė, kad sunku prognozuoti, kada išsiveržimas liausis. Praeito amžiaus 8-ajame dešimtmetyje panašaus stiprumo Taalio išsiveržimas tęsėsi apie keturis mėnesius.

Taalis, vienas mažiausių pasaulyje vulkanų, yra tarp daugiau kaip dviejų dešimčių veikiančių ugnikalnių Filipinuose.