Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.12 21:20

Po Irano prisipažinimo tęsiasi masiniai protestai, ašarinėmis dujomis vaikomi studentai skanduoja „melas“

žada kompensacijas artimiesiems

„Radikalai“ – skanduoja studentai Teherane. Ir viso pasaulio nuostabai skanduoja, ne apie Jungtines Valstijas, o apie savo šalies valdžią. „Melas“ – pasigirsta kita skanduotė. Tokių vaizdų, kai iraniečiai nepasitenkinę savo valdžia gauti labai sunku, nes režimas deda visas pastangas tai nuslėpti, o neramumus numalšinti.

Irane dviejų universitetų studentai susirinko į protestą reikšdami nepasitenkinimą, dėl to, kad valdžia melavo žmonėms, nors žinojo, kad būtent Irano pajėgos atsakingos už lėktuvo numušimą.

Irano policija bandė vaikyti protestuotojus, kuriems palaikymą tviteryje išreiškė Donaldas Trumpas, pasidalijęs įrašu persu kalba. Amerikos prezidentas taip pat įspėjo Irano valdžią nenaudoti jėgos prieš žmones. Per protestus laikinai buvo suimtas Jungtinės Karalystės ambasadorius Irane, tačiau Teheranas jį greitai paleido.

Pranešama, kad siekiant išvaikyti protestus, buvo panaudotos ašarinės dujos. Iranas atrodė susivienijęs, po to, kai amerikiečiai nukovė generolą Qasemą Solemani, tačiau visuomenė vėl stipriai nepatenkinta. To priežastis – numuštas ukrainiečių lėktuvas, kuriame skrido daug iraniečių, ir faktas, kad jį numušė būtent Irano pajėgos.

Tačiau pagrindines pykčio visuomenėje priežastis gerai įvardijo Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu: „Iranas melavo. Jie melavo ir apie slaptą branduolinę programą, ir apie Ukrainos lėktuvo numušimą. Jie nuo pat pradžių žinojo, kad jie numušė lėktuvą, numušė netyčia, bet vis tiek tyčia melavo. Apgaudinėjo visą pasaulį. Tai absoliuti priešingybė to, kaip turi elgtis civilizuota valstybė.“

Per protestus buvo suimtas Jungtinės Karalystės ambasadorius Irane, tačiau, pasak policijos, buvo greitai paleistas, kai išaiškėjo jo tapatybė. Šis incidentas vos nesukėlė dar vienos didelės tarptautinės krizės. Londonas ragina Irano režimą susilaikyti nuo eskalacijos.

„Kaip Dominicas Raabas pabrėžė šįryt – Iranas iš esmė turi pasirinkimą. Tikimės, kad jie atsitrauks nuo bedugnės ir taps tarptautinės bendruomenės dalimi bei sieks deesklauoti visą padėtį“, – sako JK saugumo ministras Brandonas Lewis.

Panorama. Irane – protestai dėl lėktuvo numušimo (su vertimu į gestų k.)

Irano parlamentas sekmadienį susirinko į posėdį, kuriame priėmė sprendimą atlikti visapusišką ir skaidrų tyrinimą bei pripažino, kad lėktuvą per klaidą numušė jų pajėgos. Politikai neigia, kad buvo bandoma slėpti šį faktą, taip siekdami sumažinti šalyje didėjančia įtampą ir nepasitenkinimą.

Tiesa, CNN skelbia, kad viešoje parlamento sesijoje gvardijos vadas Hosseinas Salami atsiprašė už šalies gynybos sistemos padarytą klaidą numušant Ukrainos keleivinį lėktuvą.

„Mes padarėme klaidą. Kai kurie mūsų tautiečiai kentė dėl mūsų klaidos, tačiau ji buvo padaryta netyčia“, – teigė H. Salami, prisipažinęs, kad Ukrainos lėktuvas buvo numuštas dėl jų kaltės.

„Aš norėčiau, kad būčiau sudegęs kartu su jais֧. Tegul dievas mums atleidžia, o tada mums atleis ir Irano žmonės bei aukų šeimos“, – tęsė jis.

Prancūzija, Vokietija ir Britanija ragina Iraną gerbti 2015 metų branduoliniame susitarime prisiimtus įsipareigojimus. Šiuo susitarimu Iranas pažadėjo riboti savo branduolinę programą, o didžiosios pasaulio šalys – atšaukti sankcijos.

Žada kompensacijas artimiesiems

Irane praėjusią savaitę numušto lėktuvo aukų iš Ukrainos kompensacijos artimiesiems dydis priklausys nuo Ukrainos ir Irano susitarimo. Tai pareiškė Irano civilinės aviacijos aviakatastrofų tyrimo skyriaus vadovas.

Pasak jo, kadangi katastrofa buvo specifinė abiem šalims, svarbu rasti bendra sprendimą. Vadovas teigia, jog per klaidą, kaip teigia Irano atstovai, numuštas Ukrainos bendrovės „Boeing“ buvo apdraustas vienos Ukrainos draudimo kompanijos, tačiau būtina išsiaiškinti, ar draudimas galioja konkrečiai šiuo atveju.

Kiek anksčiau, Ukrainos ministras pirmininkas pareiškė, kad šalies Vyriausybė aviakatastrofoje žuvusių ukrainiečių šeimoms išmokės po 8 tūkstančius 300 dolerių.

Numuštame lėktuve 9 įgulos nariai ir du keleiviai buvo Ukrainos piliečiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi