Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.12 08:59

Irano gatvėse – protestai prieš lėktuvo numušimą, trumpam areštuotas JK ambasadorius

prie britų ambasados sudegino JK vėliavą; atnaujinta 16.
BNS, LRT.lt 2020.01.12 08:59

Irano pareigūnai Teherane šeštadienį per protestus prieš režimą dėl ukrainiečių keleivinio lėktuvo numušimo buvo trumpam sulaikę Jungtinės Karalystės ambasadorių, paskelbė britų užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.

„Mūsų ambasadoriaus areštas Teherane be jokio pagrindo ar paaiškinimų yra skandalingas tarptautinės teisės pažeidimas“, – pareiškė D. Raabas po ambasadoriaus Robo Macaire`o arešto.

Užsienio reikalų sekretorius perspėjo Iraną, kad jis yra „atsidūręs kryžkelėje“ ir turi rinktis „savo žygį parijo statuso link“ arba „imtis žingsnių deeskaluoti įtampą ir pasukti diplomatiniu keliu į priekį“.

R. Macaireas buvo areštuotas dėl to, kad esą kurstė protestuotojus Teherane, pranešė laikraštis „Daily Mail“. Protestuotojai piktinosi, kad kariškiai trečiadienį per klaidą numušė ukrainiečių keleivinį lėktuvą, kuriam sudužus žuvo 176 žmonės, daugiausia Irano piliečiai.

Ukrainos premjeras: ukrainiečių specialistai tęsia Irane įvykusios tragedijos tyrimą

krainos vyriausybė laikosi nuomonės, kad atsakomybės už Ukrainos tarptautinių oro linijų (MAU) lėktuvo numušimą netoli Teherano prisiėmimas yra svarbus žingsnis atliekant katastrofos tyrimą, šeštadienį socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė Ukrainos ministras pirmininkas Oleksijus Hončarukas.

Šeštadienį Iranas pripažino, kad trečiadienį netyčia numušė ukrainiečių keleivinį lėktuvą. Per katastrofą žuvo visi 176 orlaivyje buvę žmonės.

„[Irano pareiškimas] yra svarbus tebesitęsiančio tyrimo žingsnis. Mūsų ekspertai tęsia darbą tragedijos vietoje, norėdami išsamiai ištirti priežastis ir išsiaiškinti tiesą. Ukrainos specialistai ir toliau ieško svarbių įrodymų, susijusių su tragedija“, – parašė O. Hončarukas.

Ukrainos specialistai kartu su Irano civilinės aviacijos organizacija apžiūrėjo aptiktas numušto lėktuvo „juodąsias dėžes“ ir vietą, kurioje saugomos sudužusio orlaivio nuolaužos.

„Lėktuvo fragmentai buvo išdėlioti, kad būtų galima įvertinti, kiek „Boeing 737-800“ dalių rasta“, – teigė premjeras.

Be to, iš avarijos aukų artimųjų jau paimti DNR mėginiai ir atliekamas žuvusiųjų palaikų identifikavimas, pridūrė jis.

Pasak O. Hončaruko, Ukraina padarys viską, kas įmanoma, kad išsiaiškintų visas įvykio aplinkybes ir suteiktų paramą aukų šeimoms.

Irane protestuotojai prie britų ambasados sudegino JK vėliavą

Po Didžiosios Britanijos ambasadoriaus suėmimo dėl įtarimų dalyvavus nelegalioje demonstracijoje, protestuotojai Irane sudegino britų vėliavą prie Jungtinės Karalystės ambasados, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.

Skanduodami „Mirtis Britanijai“ iki 200 protestuotojų patraukė prie ambasados.

Britanijos pasiuntinys Irane neigia, kad prieš areštą dalyvavo demonstracijoje

Didžiosios Britanijos ambasadorius Irane sekmadienį neigė, kad dalyvavo demonstracijoje 176 žmonėms, žuvusiems per lėktuvo katastrofą, pagerbti.

„Galiu patvirtinti, kad nedalyvavau jokiose demonstracijose! Nuvykau į renginį, kuris buvo reklamuojamas kaip [reiso] PS752 tragedijos aukų pagerbimas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė ambasadorius R. Macaire`as.

Jis pridūrė, kad buvo sulaikytas pusvalandžiui.

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis sekmadienį kritikavo Iraną dėl britų ambasadoriaus Teherane trumpo sulaikymo ir paragino deeskaluoti padėtį.

Ambasadoriaus sulaikymas išprovokavo diplomatinius protestus visame pasaulyje. Londonas tai pavadino tarptautinės teisės pažeidimu.

J. Borrellis sekmadienį prisidėjo prie smerkiančiųjų choro.

„Labai susirūpinęs laikinu JK ambasadoriaus sulaikymu... Irane. Visiškas Vienos konvencijos gerbimas yra privalomas. ES ragina deeskaluoti [padėtį] ir [sukurti] erdvę diplomatijai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė J. Borrellis.

Iranas: areštuotas JK ambasadorius nustačius jo tapatybę buvo paleistas

Irano užsienio reikalų viceministras sekmadienį sakė, kad Didžiosios Britanijos ambasadorius Teherane R. Macaire`as buvo areštuotas kaip užsienietis „nelegaliame susibūrime“, bet nustačius jo tapatybę netrukus buvo paleistas.

„Jis nebuvo sulaikytas, [jis buvo] areštuotas kaip nežinomas užsienietis nelegaliame susibūrime“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Seyedas Abbasas Araghchi.

Viceministras pridūrė, kad R. Macaire'as buvo paleistas 15 minučių po jo tapatybės patvirtinimo.

„Radikalūs“ šūkiai

Irano naujienų agentūra „Fars“ pranešė, kad policija išvaikė studentus, šeštadienį skandavusius „radikalius“ šūkius per susibūrimą Teherane 176 žmonėms, žuvusiems per lėktuvo katastrofą, pagerbti. Dauguma žuvusiųjų yra iraniečiai ir kanadiečiai; tarp aukų yra daug studentų.

Naujienų agentūros AFP korespondentai pranešė, kad šimtai studentų pavakare buvo susirinkę prie Amiro Kabiro universiteto Teherano centre pagerbti aviakatastrofos aukų.

Vėliau susirinkimas virto pikta demonstracija. Studentai smerkė „melagius“ ir reikalavo, kad atsistatydintų ir būtų teisiami asmenys, atsakingi už keleivinio lėktuvo numušimą ir įtariamą šios klaidos dangstymą.

Irano konservatoriams artima „Fars“ pranešė, kad policija „išvaikė“ studentus, kai jie išėjo iš universiteto ir blokavo gatves, sukeldami transporto spūstį.

„Svarbus pirmasis žingsnis“

Irano prezidentas Hassanas Rouhani anksčiau pripažino kariškių atliktą vidaus tyrimą parodžius, kad ukrainiečių „Boeing 737“ numušė „dėl žmogaus klaidos paleistos raketos“. Jis tai pavadino „neatleistina klaida“.

Šis pripažinimas yra „svarbus pirmasis žingsnis“, anksčiau šeštadienį sakė JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ir pažadėjo remti keturių per lėktuvo katastrofą žuvusių britų šeimas bei pateikti joms atsakymus.

B. Johnsonas pridūrė, kad Didžioji Britanija glaudžiai bendradarbiaus su Kanada, Ukraina ir kitomis tarptautinėmis partnerėmis, kad užtikrintų „išsamų, skaidrų ir nepriklausomą tarptautinį tyrimą bei žuvusiųjų palaikų sugrąžinimą“.

„Ši tragiška nelaimė tik didina įtampos regione deeskalavimo svarbą, – sakė jis. – Gyvybiškai svarbu, kad visi lyderiai dabar siektų diplomatinio kelio į priekį.“

Protestuotojams paramą išreiškė ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Savo tviterio paskyroje jis paskelbė žinutes, teigiančias, kad „aš ir visa JAV administracija ir toliau palaikysime jus“ bei „Irano valdžia turi leisti žmogaus teisių specialistams tinkamai nušviesti vykstančius protestus“.

Ukraina siūlo kompensacijas lėktuvo katastrofos aukų šeimoms

Ukraina siūlo 7,5 tūkst. eurų finansines kompensacijas savo piliečių, žuvusių per lėktuvo katastrofą Irane, šeimoms.

Netoli Teherano trečiadienį sudužus ukrainiečių keleiviniam lėktuvui, žuvo visi 176 jame buvę žmonės, tarp jų – 11 ukrainiečių. Iranas šeštadienį pripažino, kad lėktuvą „dėl žmogaus klaidos“ numušė kariškių paleistos raketos.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį per televiziją kreipdamasis į tautą sakė, kad jo vyriausybė taip pat spaus Iraną skirti atskiras kompensacijas aukų šeimoms.

Į ukrainiečius V. Zelenskis kreipėsi telefonu pasikalbėjęs su Irano prezidentu Hassanu Rouhani. Pasak V. Zelenskio, Iranas pažadėjo teisti visus už lėktuvo numušimą atsakingus asmenis ir suteikti ukrainiečių ekspertams visą paramą, kurios reikės veiksmingam bendradarbiavimui.

Ukrainos vyriausybė nurodė, kad kiekvieno žuvusio ukrainiečio šeima iš valstybės gaus 7,5 tūkst. eurų atitinkančią sumą.

V. Zelenskis taip pat sakė, kad Iranas pažadėjo greitai identifikuoti ir sugrąžinti aukų palaikus.

Jis padėkojo JAV, Didžiajai Britanijai, Kanadai ir kitoms šalims už informaciją apie lėktuvo katastrofą ir paramą, „neabejotinai padėjusią“ paskatinti Iraną pripažinti savo atsakomybę.

Nujautė aviakatastrofą: likus 20 minučių iki pakilimo, Teherane žuvusi keleivė paskutinįsyk paskambino vyrui
Tragedija Teherane: sudužus Ukrainos oro linijų lėktuvui žuvo visi 176 žmonės
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi