Pasaulyje

2020.01.11 12:45

Kiniją itin dominačiuose Taivano rinkimuose pergalę skelbia prezidentė Tsai Ing-wen

atnaujinta 15.49
BNS, ELTA2020.01.11 12:45

Šeštadienį įvykusius Taivano prezidento rinkimus įtikinamai laimi dabartinė šalies vadovė Tsai Ing-wen. Kaip pranešė rinkimų komisija, suskaičiavus 92,5 proc. balsalapių, ji turi 57,38 proc. balsų.

Ji jau skelbiasi laimėjusi šiuos rinkimus, praneša AFP.

Taivanas rodo pasauliui, kaip mes branginame savo laisvą, demokratinį gyvenimo būda ir kaip mes branginame savo valstybę“, – reporteriams sakė Tsai Ing-wen, paskelbusi savo pergalę.

Anksčiau opozicijos kandidatas Han Kuo-yu šeštadienį vakare pripažino pralaimėjęs Tsai Ing-wen, pirmoji salos prezidente išrinkta moteris, užsitikrino antrąją kadenciją.

„Paskambinau prezidentei Tsai, kad ją pasveikinčiau“, – propekiniškos Kuomintango partijos kandidatas sakė savo šalininkų miniai pietiniame Gaosiongo mieste.

Jos pagrindinį varžovą iš prokiniškos Gomindano partijos Han Kuo-yu parėmė 38,41 proc. rinkėjų.

77 metų amžiaus Taivano politikos veteranas Jamesas Soong Chu-yu iš Pirmosios liaudies partijos surinko tik 4,21 proc. balsų.

Tad 63 metų Tsai Ing-wen, atstovaujanti valdančiajai Demokratinei pažangos partijai, kuri stoja prieš suartėjimo su Kinija politiką, bus perrinkta antrai ketverių metų kadencijai. Jos inauguracija turėtų įvykti gegužės 20 d.

Rinkimų rezultatai darys įtaką toli už Taivano ribų: du pagrindiniai kandidatai į prezidentus pateikia itin skirtingas Taivano ateities vizijas. Ypač skiriasi jų požiūriai į tai, kaip arti savivaldą turinti sala turėtų priartėti prie savo didžiulės kaimynės.

Balsavimo apylinkės baigė darbą 16 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku, tačiau eilėse laukusiems rinkėjams leista užpildyti ir įmesti biuletenius. Pirmųjų rezultatų tikimasi vakare.

Kinija tebelaiko Taivaną savo teritorijos dalimi, kurią reikia susigrąžinti, prireikus – jėga, nors žemyninė dalis ir sala gyvena atskirai nuo pilietinio karo pabaigos 1949 metais.

Tačiau Kinija taip pat yra ir Taivano didžiausia prekybos partnerė, todėl sala išlieka pavojingai priklausoma nuo savo kaimynės.

Antros ketverių metų kadencijos siekianti prezidentė Tsai Ing-wen prisistato esanti liberalių Taivano vertybių gynėja nuo augančio Pekino autoritarizmo.

„Tikimės, kad mūsų piliečiai ateis balsuoti, pasinaudos savo teisėmis ir sustiprins Taivano demokratiją“, – žurnalistams sakė savo balsą sostinėje Taibėjuje atidavusi politikė.

Jos pagrindinis varžovas Han Kuo-yu yra už šiltesnius santykius su Kinija. Jis kaltina dabartinę administracija priešinant Taivaną su Pekinu.

62-erių politikas, balsavęs pietiniame Gaosiongo mieste, su žurnalistais nebendravo, tačiau jis ne kartą vaizdavo šiuos rinkimus kaip pasirinkimą tarp „taikos ir krizės“ santykiuose su Kinija. Jo šūkis – „Taivanas saugus, turtingi žmonės“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt