Pasaulyje

2020.01.11 10:55

Numušto Ukrainos lėktuvo piloto žmona skambino vyrui: prašė neskristi, bet jis nepaklausė

LRT.lt 2020.01.11 10:55

Teherane numuštą „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ lėktuvą pilotavo 3 itin patyrę ir daug patirties turintys pilotai. Vieno iš jų žmona Katerina Gaponenko, su vyru auginusi 2 dukreles, „Sky News“ pasakoja skambinusi savo vyrui ir prašiusi, kad jis neskristų į Teheraną ir atgaliniu skrydžiu į Kijevą.

„Prašiau jo: neskrisk, nedaryk to. Bet jis atsakė: negalime atsitraukti, jei ne aš, nėra nė vieno kito. Jei skrydis vyks laiku, turiu skristi. Aš prašiau jo pasilikti“, – pasakoja moteris.

Ji teigia, kad jai didelį susirūpinimą kėlė paaštrėjusi įtampa tarp JAV ir Irano, kai JAV nukovė įtakingą generolą Qasemą Soleimanį dėl amerikiečių ambasados užpuolimo Bagdade bei JAV kariuomenės darbuotojo žūties.

K. Gaponenko su savo vyru paskutinį kartą telefonu kalbėjo prieš jam sausio 7 d. išskrendant iš Kijevo į Teheraną. Kitą rytą jos vyras pilotavo lėktuvą, pakilusį iš Teherano tarptautinio oro uosto. Netrukus lėktuvą numušė Irano paleista raketa.

Anot K. Gaponenko, lėktuvo pakilimas iš Teherano buvo atidėtas valandai. Bet kai jis pakilo, vos praėjus maždaug 2 minutėms degdamas smigo žemyn. Žuvo visi 176 lėktuvu skridę žmonės iš 11 valstybių.

Šeštadienį Iranas prisipažino numušęs lėktuvą, bet esą tai padarė „netyčia“. Kalbėdama su „Sky News“ dar prieš pasirodant šiam prisipažinimui, K. Gaponenko iš karto atmetė versijas, kad lėktuvas nukrito dėl techninių problemų.

„Esu tikra, kad įvyko sprogimas, galbūt tai buvo teroro aktas. Tai buvo neteisėtas trečio veikėjo veiksmas“, – sakė moteris, pridurdama, kad nesupranta, kodėl „Ukrainos tarptautinės avialinijos“ davė leidimą vykdyti šį skrydį nepaisant įtampos regione.

„Šis skrydis buvo suplanuotas gruodžio pradžioje, kai nebuvo dėl ko rūpintis Teherane, – teigia K. Gaponenko. – Bet prieš pat jų skrydį, prasidėjo susipriešinimas. Žinojome apie Ameriką, apie Iraką, kad nesaugu, bet negalėjome patikėti, kad skrydžio neatšaukė. Tai pagrindinis klausimas. Man neįdomu, kas kaltas. Man įdomu, kodėl pareigūnai leido skrydį? Tai buvo savižudiška misija.“

Moteris su „Sky News“ žurnalistais kalbėjosi Kijevo oro uoste, kur pabučiavo savo velionio vyro portretą, padėtą greta kitų skridusiųjų lėktuvu aukų nuotraukų.

Sutuoktiniai augino 6-erių ir 11-os metų dukras.

„Jos nesupranta, kodėl tai įvyko. Jos nesupranta, kas jų laukia ateityje. Jos laukia savo tėčio. Jos vis dar turi vilties, kad jis grįš“, – skausmu dalinosi moteris.