Pasaulyje

2020.01.11 07:53

Lėktuvo katastrofą Ukraina tiria kaip galimą „tyčinį nužudymą“

Teheranas: karys lėktuvą palaikė raketa; atnaujinta 23.39
LRT.lt, ELTA, BNS 2020.01.11 07:53

Šeštadienį Irano valdžia prisipažino „dėl žmogiškos klaidos“ numušusi „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ lėktuvą Teherane. Tačiau tai teigia padariusi „netyčia“, nes tą naktį ir rytą buvo sustiprinusi radarų duomenų stebėjimą ir tikėjosi atsakomosios atakos iš JAV po smūgių karinėms bazėms Irake, praneša CNN. Ukraina katastrofą tiria kaip galimą „tyčinį nužudymą ir lėktuvo sunaikinimą“.

Pranešama, kad 2 raketų paleidimą „Boeing 737-800“ lėktuvo link fiksavo JAV palydovai, tuo metu stebėję Irano erdvę. Kol kas aišku, kad į lėktuvą pataikė bent 1 raketa.

Atnaujinta 23:41

Po trijų valandų darbo nelaimės vietoje Ukrainos tyrėjai „suprato“, kad lėktuvą numušė raketa, CNN sakė Ukrainos Nacionalinės apsaugos ir gynybos tarybos sekretorius Oleksiy Danilovas.

Jis sakė, kad „Ukrainos ekspertai turi patirties analizuojant tokias tragedijas – jie taip pat tyrė atvejį, kai Rusija numušė Malaizijos lėktuvą Donecko regione“.

O. Danilovas taip pat apkaltino Iraną bandant dangstyti kai kuriuos nelaimės aspektus.

„Iraniečiai galbūt troško, kad niekas nebūtų atskleista ir elgėsi labai labai atsargiai, kad viskas būtų paslėpta“, – sakė O. Danilovas.

Tūkstančiai žmonių susirinko protestuoti šalia Amiro Kabiro universiteto, esančio netoliese buvusios JAV ambasados Teherane, skelbia CNN.

Pusiau oficiali Irano naujienų agentūra FARS pranešė, kad iš pradžių studentai susirinko paminėti žuvusiųjų lėktuvo katastrofos metu, tačiau vėliau nuotaika minia tapo pikta. Dauguma protestuotojų mano, kad šalyje, kuri susiduria su didžiuliu bedarbių skaičiumi, jų ateitis sugadinta.

FARS paskelbė, kad protestuojantys studentai užblokavo kai kurias gatves ir nors kol kas protestuotojų skaičius nėra toks didelis, kitas savaites tai gali išvirsti į didesnius protestus.

Vaizdo įrašuose užfiksuoti tūkstančiai žmonių, skanduojančių „Khamenei, gėdykis. Palik šalį“.

Ali Khamenei`is – Irano vadovas ir dvasinis lyderis.

Užuojautą žuvusiųjų artimiesiems išreiškė Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II.

„Reiškiu didžiausią užuojautą žuvusiųjų kanadiečių šeimoms, draugams ir kolegoms, taip pat kitų tautybių žuvusiesiems bei daugumai kitų, kurie buvo paliesti šio siaubingo įvykio“, – sakė karalienė.

Atnaujinta 19:02.

Ukraina savo keleivinio lėktuvo katastrofą Irane tiria kaip galimą „tyčinį nužudymą ir lėktuvo sunaikinimą“, paskelbė Ukrainos generalinis prokuroras, praneša CNN.

Remiantis turimų duomenų rezultatais, gautais bendradarbiaujant su tarptautiniais partneriais, ir remiantis Ukrainos teisėsaugos bei nelaimės vietoje esančių ekspertų išvadomis, Generalinė prokuratūra nusprendė pakeisti kriminalinio nusižengimo kvalifikaciją.

Toliau tyrimas bus vykdomas remiantis Ukrainos Baudžiamuoju kodeksu, kuris numato atsakomybę už tyčinį dviejų ar daugiau žmonių nužudymą bei lėktuvo sunaikinimą. Iki šiol tyrimas buvo kvalifikuojamas kaip eismo saugumo taisyklių pažeidimas ir oro transporto operacija, pasibaigusi mirtimi. Teigiama, kad tokiems kvalifikacijos pokyčiams įtakos turėjo Irano pripažinimas, kad keleivinis lėktuvas buvo „netyčia“ numuštas. Lėktuvo katastrofos metu žuvo visi juo skridę 176 žmonės.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Irano teiginį, kad šalies karinės pajėgos lėktuvą numušė „netyčia“, vadina teigiamu žingsniu.

„Pripažinimas, kad lėktuvas buvo numuštas, yra žingsnis tinkama kryptimi. Reikalauju neatidėliotino žuvusiųjų atpažinimo ir grąžinimo į Ukrainą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ skelbė V. Zelenskis.

Ukrainos prezidentas pabrėžė, kad kaltininkai turi sulaukti atsakomybės.

„Tikimės tolimesnio teisinio ir techninio bendradarbiavimo“, – sakė V. Zelenskis.

Irano prezidentas Hassanas Rouhani atsiprašė ir pažadėjo, kad kaltininkai sulauks atsakomybės.

Atnaujinta 18:37.

Kanados valdžia laukia, kol Iranas oficialiems šalies atstovams išduos 10 vizų, kad būtų galima aplankyti lėktuvo katastrofos vietą, spaudos konferencijos metu pranešė užsienio reikalų ministras Philippe Champagne, praneša CNN.

Šiuo metu vizų Turkijoje laukia du Kanados Transporto saugos valdybos nariai bei 10 Vyriausybės atstovų.

„Vizų šiems žmonėms reikia dėl to, kad galėtume patekti į teritoriją, kad galėtume nelaimės teritorijoje turėti savo žmones, kad jie galėtų padėti ir turėtų galimybę teikti konsulato paslaugas kanadiečiams“, – kalbėjo P. Champagne.

Jis pridūrė: „Šiandien skambinau Turkijos užsienio reikalų ministrui, kad jis galėtų padėti užtikrinti, jog Irano ambasada Ankaroje išduotų reikiamas vizas taip greitai, kaip tai yra įmanoma. Visi žinome, kad tokiomis aplinkybėmis laikas yra labai svarbus. Svarbi kiekviena valanda, todėl energingai to siekiame kartu su visais valdžios organais ir tarptautiniais partneriais“.

Anot P. Champagne, remiantis paskutine turima informacija, dvi vizos jau išduotos, tačiau dar 10 kanadiečių jų laukia.

Atnaujinta 17:40.

Europos Sąjunga tikisi, kad Iranas „pilnai bendradarbiaus ir imsis išsamaus bei objektyvaus tyrimo“, praneša CNN.

„Mes apgailestaujame dėl šios tragedijos, kuri sukėlė tiek daug žmonių, iš skirtingų valstybių, žūčių. Išreiškiame nuoširdžias užuojautas žuvusiųjų šeimoms ir artimiesiems“, – kalbėjo ES atstovas.

ES pridūrė, kad tikisi, jog Iranas tęs bendradarbiavimą ir objektyvų tyrimą, kuris atitiks tarptautinius standartus.

Po to, kai Irano karinių pajėgų vadas pripažino, kad Iranas „netyčia“ numušė Ukrainos keleivinį lėktuvą su 176 žmonėmis, Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Mass paragino Iraną „tvarkytis su šia baisia katastrofa“.

„Svarbu, kad Iranas aiškiai pasisakė apie skrydį PS752. Teheranas turėtų imtis veiksmų tvarkytis su šia baisia katastrofa, kad tai daugiau nebepasikartotų. Mūsų mintys yra su (tragedijos – LRT.lt) aukomis ir jų gedinčiaisiais“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė Heiko Mass.

Šiuo metu Vokietijos kanclerė Angela Merkel Maskvoje susitinka su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Dvišaliame susitikime bus diskutuojama apie Artimuosiuose Rytuose besitęsiančią krizę.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Jonhsonas teigė, kad Irano pripažinimas, jog Ukrainos lėktuvas buvo numuštas, yra „svarbus pirmas žingsnis“ ir pridėjo, kad dabar reikalingas nešališkas tyrimas, praneša CNN.

„Dabar reikalingas išsamus, objektyvus ir nepriklausomas tarptautinis tyrimas ir žuvusiųjų sugrąžinimas. Norėdama tai užtikrinti, Jungtinė Karalystė dirbs kartu su Kanada, Ukraina ir kitais tarptautiniais partneriais, paveiktais šio incidento“, – kalbėjo B. Jonhsonas.

JK ministras pirmininkas pridėjo, kad „šis tragiškas įvykis tik parodo įtampos mažinimo regione svarbą. Aiškiai matome, kad tolimesnis konfliktas nuves tik prie daugiau praradimų ir tragedijų. Gyvybiškai svarbu, kad visi valstybių lyderiai siektų diplomatiško kelio“.

Lėktuvą palaikė balistine raketa

Šeštadienį AFP paskelbė, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kalbėsis su Irano prezidentu Hassanu Rouhani dėl lėktuvo numušimo.

„Ukrainos tarptautinių avialinijų“ vadovas Jevhenijus Dykhne pareiškė, kad Ukraina neturi būti kaltinama grėsme skrydžio saugumui, nes Teheranas turėjo uždaryti savo oro erdvę, jei jautė grėsmę būti atakuojamas.

Popiet Lietuvos laiku AFP pranešė, kad atsakomybę už lėktuvo numušimą prisiėmė Irano Revoliucinės gvardijos oro erdvės saugojimo dalinys, Irano valstybinės žiniasklaidos paskelbtame įraše sakė jo vadovas Amiralis Hajizadehas.

Jis sakė, kad lėktuvą oro gynybos operatorius klaidingai palaikė į Iraną paleista balistine raketa. Šią žinią operatorius esą perdavė savo viršininkams, tačiau per 10 sekundžių nesulaukęs atsakymo priėmė sprendimą numušti skrendantį objektą.

„Arba komunikacijų trikdymo sistema veikė, arba tinklai buvo užimti, bet jis negalėjo susisiekti. Jis turėjo sprendimą priimti per 10 sekundžių. Deja, jis priėmė neteisingą sprendimą ir paleido raketą į taikinį“, – sakė A. Hajizadehas.

Aviacijos ekspertas Geoffrey Thomas sakė CNN, kad prieš šio lėktuvo skrydį dar keli komerciniai laineriai pakilo iš Irano sostinės oro uosto tuo pačiu maršrutu.

„Taigi, aišku, kad pareigūnai manė, jog viskas yra saugu“, – sakė ekspertas. Taigi, kyla klausimas, kodėl buvo numuštas būtent šis lėktuvas? G. Thomas prideda, kad „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ lėktuvo atsakiklis buvo įjungtas ir oro erdvės stebėjimo radarai jį fiksavo iki pat lėktuvo numušimo 2400 metrų aukštyje.

„Jei tai būtų grėsmė, tas lėktuvas būtų žemesniame aukštyje, nei stebi radaras. Arba/ir tai būtų sunkiai aptinkamas lėktuvas. Taigi visai nepanašu (kad tai buvo netyčinis veiksmas)“, – CNN sako G. Thomas.

A. Hajizadehas sakė, kad oro erdvės saugojimo dalinys prašė tą naktį paskelbti neskraidymo zoną, bet karinė šalies vadovybė to nepatvirtino.

Jis teigia po numušimo savo viršininkams pranešęs apie įtarimą, kad buvo numuštas Irano lėktuvas, bet Irano ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas izoliavo visus šią informaciją žinojusius žmonės ir nusprendė žinią pranešti vėliau.

„Norėčiau būti negyvas, kad toks incidentas nebūtų įvykęs“, – spaudos konferencijoje sakė karininkas.

Irano revoliucinės gvardijos aerokosminių pajėgų vadas šeštadienį nurodė, kad raketa, anksčiau šią savaitę per klaidą paleista į vieną Ukrainos keleivinį lainerį, sprogo netoli lėktuvo, todėl šis dar kurį laiką skrido prieš suduždamas.

„Tai buvo mažo nuotolio raketa; ji sprogo šalia lėktuvo. Štai kodėl lėktuvas galėjo“ neilgą laiką išsilaikyti ore, per valstybinės televizijos transliaciją sakė brigados generolas Amiras Ali Hajizadeh.

„Jis sprogo įsirėžęs į žemę“, – pridūrė kariškis.

Žinios. Iranas prisipažįsta netyčia numušęs lėktuvą

Irano valdžia nusprendė paskelbti, kad Ukrainos lėktuvą per klaidą numušė šalies ginkluotosios pajėgos, sausio 10-osios vakarą. Tai šeštadienį pranešė naujienų agentūra „Fars“.

Gautomis žiniomis, penktadienį Irano vadovas ir dvasinis lyderis Ali Khamenei`us davė nurodymą sušaukti skubų šalies Aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos posėdį. Jame buvo priimtas sprendimas šeštadienį paskelbti, kad lėktuvą per klaidą numušė Irano oro gynybos sistema.

Išsiųs „juodąsias dėžes“

Ukrainos lėktuvo, kurį per klaidą numušė Irano ginkluotosios pajėgos, juodosios dėžės įrašai bus nusiųsti į Prancūziją iššifruoti. Tai pranešė Irano civilinės aviacijos organizacijos incidentų tyrimo skyriaus vadovas Hassanas Rezaeifaras.

„Ukrainos lėktuvo juodosios dėžės įrašai bus nusiųsti į Prancūziją“, – cituoja šeštadienį jo žodžius naujienų agentūra IRNA.

Savo ruožtu televizijos kanalas IRIB, remdamasis informuotu šaltiniu Irano civilinės aviacijos organizacijoje, šeštadienį pranešė, kad galutinis sprendimas dėl juodosios dėžės siuntimo į užsienį dar nepriimtas.

Zelenskis: rytas atnešė tiesą

„Rytas šiandien nebuvo geras, bet atnešė tiesą. (...) Iranas pripažino numušęs Ukrainos lėktuvą. Tačiau mums kaltės pripažinimo neužtenka. Iš Irano laukiame patikinimo, kad jie pasiruošę išsamiam ir objektyviam tyrimui, kaltųjų patraukimui atsakomybėn, žuvusiųjų kūnų grąžinimui, kompensacijų išmokėjimui, (laukiame) oficialių atsiprašymų diplomatiniais kanalais. Patvirtinu, kad tyrimas ir toliau tęsiasi, mūsų 45 ekspertai turi gauti visišką prieigą, kad būtų užtikrintas teisingumas“, – šeštadienį feisbuke parašė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Tragedija Teherane: sudužus Ukrainos oro linijų lėktuvui žuvo visi 176 žmonės

Jau ketvirtadienį internete pasirodė nuotraukos, kuriose buvo užfiksuotos esą Teherane gulinčių rusiškų žėmė-oras „Tor“ raketų liekanos, tačiau nepriklausomi tyrėjai negalėjo patvirtinti jų autentiškumo.

Ukraina tada paskelbė svarstanti versiją, kad lėktuvas galėjo būti numuštas Rusijos Federacijoje pagamintomis raketomis.

Kanados premjeras Justinas Trudeau šeštadienį pareiškė, kad jo šalis tikisi atjautos ir atskaitingumo, Iranui pripažinus, jog jo pajėgos netyčia numušė Ukrainos oro bendrovės lėktuvą, kuriuo skridę visi 176 žmonės žuvo.

Jis taip pat pareikalavo „skaidrumo ir teisingumo šeimoms bei aukų mylimiems žmonėms“, kurių daugelis buvo Kanados ir Irano pilietybę turintys asmenys.

„Tai yra nacionalinė tragedija, ir visi kanadiečiai gedi kartu“, – sakoma J. Trudeau biuro pranešime.

Penktadienį V. Zelenskis telefonu kalbėjosi su JAV Valstybės sekretoriumi Mike`u Pompeo bei J. Trudeau, su kuriuo susitarė siekti objektyvaus katastrofos tyrimo.

JAV palydovai anksčiau tą pačią naktį, apie 1.20 val. užfiksavo, kad Iranas paleido raketas į JAV ir sąjungininkų karines bazes Bagdade.

Žvalgybos duomenimis JAV pasidalino su valstybėmis, kurių piliečiai žuvo aviakatastrofoje, teigia CNN.

82 žuvusieji buvo Irano piliečiai, 63 – Kanados, 11 – Ukrainos, 10 – Švedijos ir 4 – Afganistano.

Šeštadienio rytą Irano naujienų agentūra ISNA išplatino šalies ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pareiškimą, kuriame sakoma, kad Ukrainos tarptautinių oro linijų lėktuvas buvo numuštas prie Teherano „dėl netyčinės žmogiškosios klaidos“. Anot pareiškimo autorių, laineris atsidūrė netoli vieno iš svarbių Irano revoliucinės gvardijos karinių objektų, be to, savo forma ir skrydžio aukščiu orlaivis „buvo panašus į priešo objektą“.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas pripažino, kad lėktuvas buvo numuštas, bet dėl to esą iš dalies kaltos ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

„JAV oportuniškumo sukeltos krizės metu žmogiška klaida vedė prie katastrofos“, – sakė ministras.

Irano prezidentas Hassanas Rouhani pranešė, kad „giliai gailisi šios tragiškos klaidos“, kurio metu žuvo visi 176 lėktuve buvę žmonės iš 11 valstybių.

Anot Irano prezidento, šalies ginkluotųjų pajėgų atliktas tyrimas parodė, kad lėktuvas buvo numuštas „dėl žmogiškos klaidos“. Jis pažadėjo, kad tyrimas bus tęsiamas.

Iš pradžių Iranas skelbė, kad lėktuvas apie 6 val. Teherano laiku šalies sostinėje nukrito dėl techninio gedimo, galimai kilus gaisrui viename iš jo variklių.

Tačiau netrukus internete ėmė plisti vaizdo įrašai ir liudininkų pasakojimai, kuriuose jie teigia matę į žemę smingantį degantį lėktuvą, nors įprastai, pilotai variklio gaisro metu nutraukia degalų tiekimą į variklį ir jis užgęsta.

Ketvirtadienį Vakarų valstybių lyderiai viešai pasisakė turintys įrodymų, kurie leidžia manyti, kad lėktuvas buvo numuštas, tačiau Iranas vis tiek tai neigė.

Nujautė aviakatastrofą: likus 20 minučių iki pakilimo, Teherane žuvusi keleivė paskutinįsyk paskambino vyrui