Pasaulyje

2020.01.10 15:56

Stiprus vėjas Australijoje sukūrė „megagaisrą“, vandenyne ritasi juodos bangos

BNS 2020.01.10 15:56

Dėl stipraus vėjo Australijoje susijungė du didžiuliai gaisrai, kurie penktadienį apima teritoriją, keturis kartus didesnę už Londoną ir jo priemiesčius.

„Sąlygos šiandien sunkios“, – po kelių ramesnių dienų sakė Shane'as Fitzsimmonsas, Naujojo Pietų Velso kaimo vietovių ugniagesių tarnybos komisaras.

„Karšti, sausi vėjai vėl bus tikras iššūkis“, – sakė jis.

Kai kur Naujajame Pietų Velse ir kaimyninėje Viktorijoje oro temperatūra viršijo 40 Celsijaus laipsnių. Čia didžiausias dėmesys dabar skiriamas dviem susijungusiems gaisrams, suformavusiems dar vieną milžinišką gaisrą daugiau kaip 600 tūkst. ha plote.

Ugniagesių atstovas Anthony Bradstreetas naujienų agentūrai AFP sakė, kad gaisrą tikriausiai sukėlė žaibavimas be lietaus.

Prieš penktadienio karščius stichinės nelaimės padėtis buvo pratęsta 48 valandoms, įsakyta evakuotis iš Naujojo Pietų Velso ir Viktorijos sienos rajonų.

Naujojo Pietų Velso premjerė Gladys Berejiklian sakė, kad valstijoje siaučia daugiau kaip 130 gaisrų, kurių daugiau kaip 50 dar nekontroliuojami.

Kengūrų saloje prie pietinių Australijos krantų buvo atkirstas didžiausias miestas, ugniagesiai grumiasi su pavojingais gaisrais, nuo kurių dalis gyventojų turėjo bėgti į vietos prieplauką.

Per katastrofiškus krūmynų gaisrus jau žuvo mažiausiai 26 žmonės, sunaikinta daugiau kaip 2 tūkst. namų, išdeginta maždaug 10 mln. ha plotas – didesnis už Pietų Korėją ar Portugaliją.

Sidnėjaus universiteto mokslininkai apskaičiavo, kad per gaisrus žuvo milijardas žinduolių, paukščių ir roplių.

Australijos draudimo taryba apskaičiavo, kad gaisrų padaryta žala jau pasiekė 939 mln. Australijos dolerių (580 mln. eurų).

Sąlygas sunkina užsitęsusi sausra ir klimato kaita; ekspertai perspėja, kad tokie didžiuliai gaisrai tampa dažnesni ir intensyvesni.

2019-ieji Australijoje buvo sausiausi ir karščiausi metai per stebėjimų istoriją.