Pasaulyje

2020.01.10 13:39

Liudininkai: Teherane iš katastrofos vietos jau šalinamos lėktuvo nuolaužos, viskas primena anarchiją

atnaujinta 17.33
ELTA, LRT.lt, BNS 2020.01.10 13:39

JAV pareigūnai suteikė Kijevui „svarbių duomenų“ apie Irane sudužusį Ukrainos oro linijų lėktuvą, pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministras Vadymas Prystaika. Iranas praneša jau pradėjęs „juodųjų dėžių“ šifravimą.

„Prezidentas Volodymyras Zelenskis ir aš susitikome su Jungtinių Valstijų atstovais, – tviteryje parašė V. Prystaika. – Gavome svarbių duomenų, kuriuos išnagrinės mūsų ekspertai.“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pasikalbėjo telefonu su JAV valstybės sekretoriumi Mike`u Pompeo ir padėkojo jam už amerikiečių perduotą svarbią informaciją, susijusią su ukrainiečių keleivinio lainerio katastrofa Irane, pranešė prezidentūra.

„Esame dėkingi už vertingą JAV pagalbą tiriant katastrofos priežastis. Susitikau su JAV laikinąja reikalų patikėtine Christine Quinn (Kristin Kvin) ir gavau svarbios informacijos, galinčios padėti tyrimui“, – V. Zelenskio pokalbį su M. Pompeo citavo prezidento spaudos tarnyba.

Penktadienį Iranas paskelbė, kad jau pradedamas „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ orlaivio „Boeing 737-800“ „juodųjų dėžių“ analizavimas, kurį vykdys Mehrabado oro uosto laboratorija, skelbia CNN.

Katastrofos vietoje esantys liudininkai sako matę, kad iš čia pašalintos didelės lėktuvo nuolaužos. Aplink šmirinėjant pulkams smalsuolių, vieta nėra saugoma policininkų ar kitų saugumo pareigūnų ir ima priminti „anarchiją“, rašo CNN. Portalo kalbinti ekspertai sako, kad neįprasta taip greitai iš įvykio vietos imti šalinti nuolaužas.

Iranas pranešė, kad aukų kūnai perduoti tyrėjams, kurie turi nustatyti palaikų tapatybę.

Valstybinė Irano naujienų agentūra INRA praneša, kad kol kas nėra aišku, ar pavyks išgauti informaciją iš įrašymo įrenginių.

Irano civilinės aviacijos organizacijos Incidentų tyrimų skyriaus vadovas Hassanas Rezaeifaras paskelbė, kad jei Iranui nepavyks išgauti įrašų, jam padėti žada Rusijos, Ukrainos, Prancūzijos ir Kanados specialistai.

Ketvirtadienį Iranas pranešė, kad rastos lėktuvo „juodosios dėžės“ yra apgadintos, todėl esą gali nepavykti iš jų išgauti pilnų įrašų. Iš pradžių Iranas teigė neišduosiantis šių dėžių JAV, kurios kompanija „Boeing“ gamino lėktuvą.

Tačiau Irano pareigūnai pabrėžė, kad informacijos išgavimas gali užtrukti iki 2 mėnesių.

Iranas atmeta Vakarų lyderių pareiškimus, jog turima informacija rodo, kad Iranas numušė Ukrainos avialinijų lėktuvą. Irano pareigūnai teigia, jog vaizdo įrašai, kuriuose įtariama užfiksuotas lėktuvo numušimas, negali būti patvirtinti.

„The New York Times“ susisiekė su vaizdo įrašo savininku ir gavusi aukštos kokybės įrašą patvirtino jo autentiškumą. Nepriklausoma tyrėjų komanda „Bellingcat“ nustatė, kad vaizdo įrašo filmavimo vieta ir laikas sutampa su katastrofos, todėl jame veikiausiai yra užfiksuota į lėktuvą pataikanti raketa.

Filmavęs žmogus teigia telefoną išsitraukęs po to, kai išgirdo „kažkokį šūvį“.

Nors internete plinta esą Teherane gulinčių raketų skeveldrų nuotraukos, tyrėjams dar nepavyko patvirtinti jų autentiškumo ir galimos sąsajos su katastrofa.

Ketvirtadienį apie 6 val. vietos laiku Teherane į žemę rėžėsi liepsnojęs Ukrainos avialinijų lėktuvas, skridęs maršrutu Kijevas–Teheranas. Liudininkai teigia matę, ir vaizdo įrašai tai patvirtina, kad lėktuvas krito jau degdamas. Kaip teigia aviacijos ekspertai, kilus gaisrui lėktuvo variklyje, įprastinėmis sąlygomis, pilotai nutraukia degalų tiekimą į jį ir gaisras užgęsta.