Pasaulyje

2020.01.10 11:05

Katastrofoje Teherane žuvusi lėktuvo keleivė nujautė nelaimę, prieš skrydį telefonu ją ramino vyras

Zelenskis gavo svarbios informacijos iš JAV; atnaujinta 17.19
LRT.lt, BNS2020.01.10 11:05

Penktadienį spaudos konferencijoje Irano civilinės aviacijos organizacijos (CAOI) vadovas Ali Abedzadehas atmetė Vakarų valstybių informaciją, kad Ukrainos avialinijų lėktuvą Teherane numušė karinė raketa. „Vienas dalykas yra aiškus – tas lėktuvas nebuvo numuštas raketa“, – pareigūną cituoja „Euronews“.

Ketvirtadienį Kanados premjeras Justinas Trudeau pareiškė, kad žvalgybos duomenys rodo, jog „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ (UIA) lėktuvas „Boeing 737-800“ Teherane buvo numuštas karine žemė-oras tipo raketa, nors tai esą galėjo būti padaryta per klaidą.

Nujautė aviakatastrofą: likus 20 minučių iki pakilimo, Teherane žuvusi keleivė paskutinįsyk paskambino vyrui

A.Abedzadehas sakė, kad rastos lėktuvo „juodiosios dėžės“ padės išaiškinti tikrąsias aviakatastrofos priežastis. Nors iš pradžių Iranas jas atsisakė perduoti JAV, kur įsikūrusi lėktuvą pagaminusi „Boeing“ bendrovė, tačiau ketvirtadienį sutiko bendradarbiauti tyrime.

Ukraina gavo svarbios informacijos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pasikalbėjo telefonu su JAV valstybės sekretoriumi Mike`u Pompeo ir padėkojo jam už amerikiečių perduotą svarbią informaciją, susijusią su ukrainiečių keleivinio lainerio katastrofa Irane, pranešė prezidentūra.

„Esame dėkingi už vertingą JAV pagalbą tiriant katastrofos priežastis. Susitikau su JAV laikinąja reikalų patikėtine Christine Quinn (Kristin Kvin) ir gavau svarbios informacijos, galinčios padėti tyrimui“, – V. Zelenskio pokalbį su M. Pompeo citavo prezidento spaudos tarnyba.

Keleivė jaudinosi

Viena iš lėktuvo katastrofoje žuvusių keleivių prieš skrydį nujautė galimą nelaimę ir, likus 20 min. iki pakilimo, susirūpinusi skambino savo vyrui. Sheyda Shadhoo norėjo, kad vyras ją nuramintų ir patikintų, jog viskas bus gerai, rašo CNN.

Ji į Teheraną vyko pasiėmusi atostogų darbe Toronte ir Irane lankė savo gimines.

„Kalbėjau su ja (...) likus 20 minučių iki lėktuvo pakilimo. (...) Ji norėjo, kad ją nuraminčiau, jog karo nebus, kad nieko nenutiks. – CNN pasakoja žuvusiosios vyras. – Ji sakė O.K., jie man liepia išjungti savo telefoną. Viso. Ir tai buvo viskas.“

Hassanas Shadhoo teigia, kad jo žmona nujautė, jog lėktuvą gali ištikti katastrofa ir savo „Instagram“ profilyje pasidalino asmenuke, kurioje išreiškė nuogąstavimus.

„Išvykstu, bet (...) kas už manęs, mane neramina. Už manęs už manęs. Bijau dėl žmonių, kurie už manęs“, – moteris rašė savo socialinio tinklo paskyroje.

Laukia įrodymų

JAV vadovai taip pat pranešė apie vis stiprėjantį įtarimą, kad lėktuvą, kuriuo skrido 176 žmonės, numušė Irano paleista rusiška raketa. Šią informaciją patvirtino turintis ir Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas.

Ukraina penktadienį paskelbė, kad lėktuvo numušimo versija yra svarstoma, bet nepatvirtinta.

„Atsižvelgus į naujus valstybių lyderių pareiškimus žiniasklaidoje, kviečiame visus tarptautinius partnerius, ypač Jungtinių Valstijų, Kanados ir Jungtinės Karalystės vyriausybes, pateikti duomenis ir įrodymus, susijusius su katastrofa, tyrimo komisijai“, – teigia Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

UIA lėktuvas su 176 žmonėmis sudužo Teherane sausio 8 d. apie 6 val. vietos laiku. Tą pačią naktį Iranas paleido raketų smūgius į JAV ir sąjungininkų karines bazes Irake. Liudininkai teigia matę ir vaizdo įrašuose užfiksavę, kaip lėktuvas sminga žemyn degdamas.

Irano tarnybos iš karto pranešė, kad lėktuvo variklyje veikiausiai kilo gaisras. LRT.lt kalbinas Ukrainos aviacijos ekspertas pabrėžia, kad pagal įprastą procedūrą, kilus gaisrui viename iš lėktuvo variklių, pilotai iš karto nutraukia kuro tiekimą, todėl gaisras yra numalšinamas. Šį orlaivį pilotavo 3 itin patyrę pilotai.

Ketvirtadienį Ukrainos nacionalinio saugumo taryba paskelbė pagrindines Teherane įvykusios „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ lainerio katastrofos priežastis: teroristinis išpuolis, raketos smūgis ir sprogimas variklyje dėl techninių priežasčių.

Vėliau pranešta, kad taryba svarsto versiją, jog lėktuvas galėjo būti numuštas Rusijos Federacijoje pagaminta priešlėktuvine „Tor“ raketų sistema. Tai pasakė tarybos pirmininkas Aleksejus Danilovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.