Pasaulyje

2015.09.07 14:41

Prancūzijos prezidentas siūlo surengti keturšalį susitikimą dėl padėties Ukrainoje

ELTA 2015.09.07 14:41

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as pirmadienį pasiūlė šį mėnesį surengti Vokietijos, Rusijos, Ukrainos ir Prancūzijos lyderių susitikimą Paryžiuje.  

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as pirmadienį pasiūlė šį mėnesį surengti Vokietijos, Rusijos, Ukrainos ir Prancūzijos lyderių susitikimą Paryžiuje.

„Procesas pasistūmėjo į priekį. Per pastarąsias savaites padarytas progresas. Paliaubų beveik laikomas“, – per spaudos konferenciją kalbėjo prezidentas.

„Užsienio reikalų ministrai kalbėsis ateinančiomis dienomis ir aš siūlau surengti (lyderių) susitikimą prieš Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesiją (rugsėjo 28 dieną), kad galėtume įvertinti procesą, siekdami jį užbaigti“, – pridūrė F. Hollande`as.

Paliaubos tarp Kijevo ir prorusiškų separatistų buvo sudarytos Minske, tarpininkaujant Vakarų šalims, bet nuo to laiko jos beveik kasdien būdavo pažeidinėjamos. Vis dėlto Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį pareiškė, kad praeita savaitė buvo pirmoji, kai tų paliaubų realiai buvo laikomasi.

Pasak jo, konflikto zonoje karių gyvybių nusinešė kitokie incidentai, tokie kaip sausumos minų sprogimai arba automobilių avarijos, bet nei vienas jų nežuvo mūšyje – nors separatistai tvirtino, kad žuvo keli civiliai.

F. Hollande`as sakė, kad keli įsipareigojimai dar nėra įvykdyti – pavyzdžiui, pažadas surengti vietos valdžios rinkimus ir vykdyti reformas, kurios suteiktų didesnę autonomiją dviem separatistinėms rytinėms sritims.

„Jeigu šis procesas bus sėkmingas, pasisakysiu už sankcijų atšaukimą“, – sakė F. Hollande`as, turėdamas galvoje priemones, kurias Europos Sąjunga ir JAV yra paskelbusios Rusijai dėl Ukrainos sukilėlių palaikymo.

ES sankcijos ir vėlesnis atsakomasis Rusijos embargas tapo skaudžiu smūgiu daugeliui Prancūzijos ir Europos bendrovių.

Ukrainos prezidentas ragina perduoti regionams dalį centrinės valdžios galių, nors toks pasiūlymas susiduria su dideliu pasipriešinimu. Tuo tarpu Rusija griežtai neigia siunčianti karius ir ginkluotę separatistams Rytų Ukrainoje.