Pasaulyje

2020.01.10 09:48

Ekspertai apie JAV ir Irano įtampą – niekas nebeskelbia karo ir retai pripažįsta, kad kariauja

LRT.lt 2020.01.10 09:48

Ar generolo Qasemo Soleimanio nužudymas priartino JAV ir Iraną prie karo slenksčio? Net ir Teheranui paleidus keliolika raketų į JAV ir sąjungininkių bazes Irake, nėra aišku, ar įtempta situacija gali vesti prie karo.

Gynybos naujienų portalas „Breaking Defense“ paklausė Vašingtono ekspertų, ar, žvelgiant iš JAV perspektyvos, JAV ir Irano karas atrodo labiau tikėtinas nei prieš savaitę.

Tomas Countrymanas, buvęs JAV Valstybės sekretoriaus pavaduotojas tarptautiniam saugumui ir branduolinio ginklo neplatinimui.

„Skelbti karą – tai skamba kaip frazė iš 20-ojo amžiaus. Nei JAV, nei Rusija, nei Vidurinių Rytų šalys niekada „neskelbia“ karo, netgi retai pripažįsta, kad kariauja. Neabejotinai Iranas imsis agresyvių veiksmų prieš JAV interesus Viduriniuose Rytuose, tiek karinius, tiek civilinius objektus. Sunkiai tikėtina, kad Iranas tiesiog pasiųs kariuomenę, tačiau jis turi nemažai sąjungininkų grupuočių, kurias paprastai vadiname „statytiniais“ (angl. „proxies“), galinčių pasiekti amerikiečių taikinius.“

Donaldas Trumpas ir (JAV valstybės sekretorius) Mike`as Pompeo ir toliau skandina pasaulio pasitikėjimą Amerika. Kaip ir pasitraukimas iš JCPOA (Irano branduolinio susitarimo), Q. Soleimani nužudymas kardinaliai prieštarauja kiekvienos reikšmingos partnerės (išskyrus Izraelį ir Saudo Arabiją) aiškiai deklaruojamiems politiniams ketinimams. Sistemiškas ir tyčinis atstūmimas su mūsų sąjungininkais susilpnins JAV įtaką svarbiausiems partneriams visame pasaulyje.“

Markas Gunzingeris, buvęs Gynybos departamento pareigūnas, šiuo metu dirbantis Strateginio ir biudžetinio vertinimo centre (Center for Strategic and Budgetary Assessments).

Q. Soleimani nužudymas turės „mažai poveikio. Rusija ir Kinija ir toliau reikš susirūpinimą dėl išpuolio, tačiau jos nesuinteresuotos ir nieko nelaimėtų ilguoju laikotarpiu užimdamos pozicijas, kurios dar labiau destabilizuotų regioną“.

Tomas Mahnkenas, buvęs Gynybos departamento pareigūnas, Strateginio ir biudžetinio vertinimo centro (Center for Strategic and Budgetary Assessment) vadovas.

JAV įtaka „augs, o Teherano ir jo surogatų – sumenks“, jei atrodys, kad JAV pasipriešino Iranui, o pastarasis – atsitraukė.

„Pagrindinė JAV strategija bus atskleisti ir plačiai viešinti Irano veiksmus, panašiai kaip vyriausybė elgėsi Irano tanklaivių užminavimo operacijų Persijos įlankoje metu (ar R. Reagano administracija elgėsi, kai Iranas minavo Persijos įlanką karo su Iraku metu devintajame dešimtmetyje).“