Pasaulyje

2020.01.10 07:40

Atstovų Rūmai balsavo už Trumpo veiksmų Irano atžvilgiu suvaržymą

Jolanta Paškevičiūtė, Gintarė Jackevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.10 07:40

Jungtinių Valstijų Atstovų rūmai balsavo už tai, kad būtų apribotos prezidento Donaldo Trumpo galimybės imtis karinių veiksmų prieš Iraną, demokratams vis labiau kritikuojant Jungtinių Valstijų įvykdytą įtakingo iraniečių generolo nužudymą Bagdade.

Atstovų rūmuose demokratai turi daugumą, tačiau panaši rezoliucija Senate, kurį kontroliuoja respublikonai, gali susidurti su dideliu pasipriešinimu. Tad balsavimas Atstovų rūmuose gali likti tik simboliniu demokratų nepritarimo gestu, nes prezidentas turi teisę jį vetuoti.

Balsavimas Atstovų rūmuose buvo surengtas netrukus po to, kai Baltųjų rūmų kongreso nariams uždarame susirinkime paaiškino, kodėl reikėjo nukauti įtakingą Irano generolą Qasemą Soleimani, kai jis atvyko į Bagdadą.

„Susirinkimas buvo labai naudingas. Valstybės, gynybos sekretoriai, žvalgybos pareigūnai papasakojo visą istoriją, kaip Soleimani kurstė terorą, žudė ne tik amerikiečius, bet ir kitus žmones regione. Jis rengė naujus išpuolius prie amerikiečius, todėl tapo aišku – jį reikia pašalinti“, – sako respublikonų mažumos Atstovų rūmuose lyderis Stevas Scaliste`as.

Žinios. JAV Atstovų rūmai siekia apriboti prezidento Trumpo galimybės imtis karinių veiksmų prieš Iraną

Nuomonės išsiskyrė pagal priklausymą partijoms. Dėl atakos prezidentas nesitarė su Kongreso lyderiais, jau po smūgio nusiuntė Kongresui pranešimą, kuriame aiškinamos priežastys, bet šis pranešimas įslaptintas. Demokratams neužteko įtikinamų aplinkybių, jie pasigedo ir administracijos strategijos.

„Viskas, ko pasiekėme savo ataka, kad Soleimani tapo šiitų kankiniu“, – tikina Atstovų rūmų narys, demokratas Bradas Shermanas.

Respublikonai daugiausia remia D. Trumpo veiksmus, bet Baltųjų rūmų pateikti motyvai neįtikino ir kai kurių senatorių respublikonų.

„Nepriimtina, kai vykdomoji valdžia, nesvarbu, ar veikia drauge su CŽA, gynybos departamentu ir t.t., pareiškia, kad mes negalime svarstyti karinės intervencijos prieš Iraną galimybės. Tai neamerikietiška, tai prieštarauja konstitucijai, tai neteisinga. Tikiuosi, kad ateityje jie daugiau gerbs teises, kurios priklauso kongresui. Tai svarbu ne dėl mūsų, o dėl tų, kuriems mes atstovaujame“, – teigia senatorius respublikonas Mike`as Lee.

Kad ir kokia būtų balsavimo baigtis dėl rezoliucijos, be prezidento parašo ji neturės įstatymo galios. D. Trumpas gali pasielgti kaip pernai, kai Kongresas mėgino nutraukti Amerikos paramą Saudo Arabijos vadovaujamai koalicijai, kuri Jemene kovoja su Irano remiamais maištininkais. Prezidentas Kongreso rezoliuciją vetavo.