Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.09 19:08

Paviešintas vaizdo įrašas didina įtarimus, kad Ukrainos lėktuvas buvo numuštas netyčia

atnaujinta 9.33
LRT.lt 2020.01.09 19:08

Ketvirtadienį JAV žiniasklaida paskelbė, kad JAV valstybės pareigūnai kalba apie numanomą Ukrainos avialinijų lėktuvo katastrofos Irane priežastį. Anot jų, lėktuvas buvo numuštas per klaidą, kai Iranas paleido dvi raketas į JAV karines bazes Irake, skelbia CBS News. Kanados premjeras Justinas Trudeau patvirtino, kad Kanados žvalgyba taip pat turi tokius duomenis.

J. Trudeau sako, kad Kanada turi savo žvalgybos ir kitų partnerių informaciją, kuri rodo, kad Ukrainos lėktuvas Irane buvo numuštas Irano žemė-oras raketos, skelbia CNN.

„Tai gali būti netyčinis veiksmas“, – pridėjo premjeras. Jis pridūrė, kad tarptautinė bendruomenė turi prisidėti prie įvykio tyrimo.

„Ypač svarbu vykdyti tinkamą tyrimą“, – sako jis.

Premjeras taip pat patvirtino, kad Iranas siekia lėktuvo „juodąsias dėžes“ išlaikyti savo šalyje.

J. Trudeau neatskleidžia, ar JAV yra susijusios su lėktuvo nelaime. Jis pasakė, kad tai gali būti susiję su konfliktu su Iranu ir JAV, tačiau tvirtų įrodymų nėra. Tam įrodyti reikia atlikti tyrimą, o kol kas negalima daryti išvadų.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas ketvirtadienį sakė, kad yra infomacijos, kuri patvirtina, kad Ukrainos lėktuvą numušė Irano paleista raketa, skelbia CNN.

„Dabar yra informacijos rinkinys, kuriame patvirtinama, kad lėktuvas buvo numuštas Irano paleistos raketos. Tai gali būti netyčinis veiksmas. Mes atidžiai dirbame su Kanada ir mūsų tarptautiniais partneriais ir dabar reikia atlikti išsamų ir skaidrų tyrimą“, – ketvirtadienį sakė B. Johnsonas.

„The New York Times“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame galimai užfiksuotas Ukrainos lėktuvo numušimas.

Įrašą galite pamatyti čia.

Jame matoma, kaip Irano paleista raketa pataiko į lėktuvą netoli Teherano oro uosto. Matomas mažas sprogimas, kai lėktuvą galimai pasiekia paleista raketa, bet lėktuvas ore nesprogsta, lėktuvas dar skrenda kelias minutes ir sukasi oro uosto link.

Kiek vėliau dar vieną vaizdo įrašą paskelbė ir BBC.

Lėktuvas skrido į oro uostą, tačiau nespėjęs jo pasiekti sprogo ir smuko į žemę.

JAV žiniasklaida: Amerikos valstybės pareigūnai turi duomenų apie lėktuvo numušimą

Ukrainos ambasada Irane iš pradžių pareiškė, kad atmetama teroro akto versija, esą katastrofos priežastys techninės – variklio gedimas. Bet vėliau pareiškimą patikslino – kol nėra komisijos išvadų, visos versijos neoficialios.

CNN, CBS ir „Newsweek“ cituoja Amerikos pareigūnus, kurie sako tikintys, jog lėktuvą „Boeing 737“ kliudė raketa. Teorija grįsta nuolatine palydovų, radarų ir elektroninių duomenų, kuriuos reguliariai renka JAV kariuomenė ir žvalgyba, analize. Esą, pasak JAV žvalgybos, palydovui pavyko užfiksuoti dviejų paleidžiamų raketų blyksnius, po kurių sekė sprogimo blyksnis.

JAV žiniasklaida skelbia, kad Ukrainos lėktuvas buvo numuštas rusiška raketų leidimo sistema SA-15.

JAV užfiksavo signalus prieš lėktuvui nukrentant, tačiau patikrinti radarų užfiksuotą informaciją JAV tarnyboms prireikė dar vienos dienos, todėl informacija apie galimą lėktuvo numušimą pasirodė tik ketvirtadienį.

Tragedija Teherane: sudužus Ukrainos oro linijų lėktuvui žuvo visi 176 žmonės

Ukrainos ekspertai dalyvauja ir tiriant lėktuvo „juodųjų dėžių“ įrašus. Teheranas šių įrašų neperduos lėktuvą pagaminusiai bendrovei „Boeing“, bet jos atstovai taip pat gali dalyvauti tiriant „juodąsias dėžes“.

Iranas abejoja JAV kaltinimais, kad Ukrainos lėktuvas buvo numuštas netyčia

Irano civilinės aviacijos atstovas Ali Abedzadehas abejoja JAV pareikštais kaltinimais, kad Iranas netyčia numušė Ukrainos lėktuvą Teherane.

Jis sako, kad, lėktuvui pakilus, jis skrido apie penkias minutes.

„Pilotas bandė sugrįžti į oro uostą, tačiau nesėkmingai, – sakė jis ir toliau klausė. – Kaip lėktuvas gali būti numuštas su raketa, jei pilotas bandė grįžti.“

A. Abedzadehas CNN sakė, kad šaliai gali prireikti užsienio pagalbos tam, kad išsiaiškintų „juodųjų dėžių“ turinį, nes jos yra sugadintos.

„Paprastai tariant, Iranas turi potencialo ir žino, kaip iškoduoti „juodųjų dėžių“ informacija. Visi tai žino. Tačiau Ukrainos lėktuvo dėžės yra sugadintos. Ukrainos aviacijos ekspertai į Teheraną atvyko ketvirtadienį. Nuo penktadienio jie pradės dekoduoti informaciją“, – pasakoja jis.

Jis pabrėžė, kad jei Iranas neturės tinkamos įrangos turiniui šifruoti, tada dėžės bus perduotos ekspertams iš Prancūzijos ar Kanados.

A. Abedzadehas tikino, kad nesvarbu, koks bus tyrimo rezultatas, jis bus viešai paskelbtas.

Į tyrimą įsileis JAV

Iranas po pasirodžiusios informacijos apie lėktuvo numušimą išplatino pranešimą, kad pakvietė JAV dalyvauti Ukrainos lėktuvo avarijos tyrime.

Ukrainos lėktuvo nelaimės Irane tyrimo vadovas Hassanas Razaeifaras sako, kad pakvietė JAV atstovauti tyrime „kaip „Boeing“ lėktuvų gamintoją“, skelbia „Fars“ naujienų agentūra.

Naujienų agentūra taip pat praneša, kad kol kas „Boeing“ nepatvirtino apie savo dalyvavimą. CNN bando susisiekti su „Boeing“ atstovais dėl šio fakto patvirtinimo.

Irano ambasadorius Jungtinėse Tautose Majidas Takhtas Ravanchi Jungtinėms Tautoms pareiškė, kad bus atliktas išsamus Ukrainos lėktuvo incidento tyrimas.

Kaip skelbia CNN, ambasadorius taip pat išreiškė užuojautą žuvusių asmenų šeimoms.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) vadovė Margarita Šešelgytė LRT RADIJUI sako, kad didesnių įtampų tai sukelti neturėtų.

„Greičiausia, kad tarptautiniu mastu, išskyrus tai, kad gal bus pasmerkimų, apgailestavimų ir panašiai, daugiau kažkokių reakcijų, jeigu bus manoma, kad tai nutiko netyčia, tikrai neturėtų būti. Galbūt galės turėti tam tikrų pasekmių viduje, kodėl taip atsitiko, nes daugelis žuvusiųjų yra iraniečiai. Iš tiesų tas konfliktas atsisuko prieš Irano žmones“, – teigia politologė.

D. Trumpas ir Europos saugumo pareigūnai tikina, kad numušimo versija – tikėtina

Europos saugumo prareigūnai ketvirtadienį vakare pareiškė, kad Ukrainos lėktuvo numušimo per klaidą versija atrodo įtikinama.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sako turintis įtarimų dėl to, kas nutiko per Irano lėktuvo katastrofą. Jo teigimu, katastrofa Irane įvyko ne dėl mechaninių problemų, ir tai rodo, kad „kažkas galėjo padaryti klaidą iš konflikto kitos pusės“.

Paklaustas, kas, jo manymu, atsitiko lėktuvui, D. Trumpas atsakė: „Na, aš turiu savo įtarimų.“

„Aš nenoriu to sakyti, nes kiti žmonės turi savo įtarimų. Tačiau kažkas galėjo padaryti klaidą iš priešininkų pusės... ne mūsų sistema. Tai neturi nieko bendro su mumis“, – pridėjo D. Trumpas.

CNN Pentagono korespondentės Barbaros Starr teigimu, JAV mano, kad Iranas klaidingai numušė Ukrainos lėktuvą, nes Irano kariuomenės atstovai galėjo manyti, kad jie yra puolami.

Ukrainos „International Airlines“ lėktuvas sudužo trečiadienį netrukus po pakilimo iš Teherano oro uosto. Tragedijos metu žuvo visi 176 lėktuve esantys žmonės.

Ukrainos prezidentas: „tai baisi tragedija“

Dėl Kanados piliečių žūties per lėktuvo katastrofą Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis telefonu išreiškė užuojautą J. Trudeau.

„Tai yra baisi tragedija ir mūsų bendras skausmas“, – sakė Ukrainos prezidentas.

Jis dar kartą patvirtino, kad Ukraina suinteresuota skaidriu ir objektyviu tragedijos tyrimu ir tiesos atradimu.

Po įtarimų apie galimą lėktuvo numušimą kyla „Boeing“ akcijų kaina

„Boeing“ akcijos ėmė kilti po to, kai JAV žiniasklaida atskleidė JAV valstybės pareigūnų neoficialiai skelbiamą informaciją, kad trečiadienį Irane Ukrainos lėktuvas buvo numuštas.

Ukrainos oro linijos vykdė skrydį su lėktuvu „Boeing“ 737. Iš pradžių buvo keliama versija, kad nelaimė įvyko dėl lėktuvo gedimo, tačiau šią versiją ima keisti netyčinio numušimo versija.

LRT.lt taip pat primena, kad Iranas trečiadienį paleido raketas į dvi JAV karines bazes, kur tarnavo ir šeši Lietuvos kariai. Nukentėjusiųjų nėra, nes kariai spėjo pasislėpti.

Šokiruojantys vaizdai iš katastrofos vietos: dauguma keleivių – po atostogų grįžtantys studentai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi