Pasaulyje

2020.01.09 10:20

Zelenskis apie aviakatastrofą Teherane: mes būtinai sužinosime tiesą

BNS 2020.01.09 10:20

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, kad netoli Teherano įvykusios lėktuvo katastrofos priežasčių nustatymas yra Kijevo prioritetas.

„Mes būtinai sužinosime tiesą. Tam bus atliktas detalus ir nepriklausomas tyrimas pagal tarptautinės teisės normas“, – sakė V. Zelenskis, kurį citavo prezidentūra.

Jis išreiškė užuojautą visų per lėktuvo katastrofą žuvusių žmonių artimiesiems. Tarp žuvusiųjų yra 11 ukrainiečių, taip pat – Irano, Kanados, Švedijos, Afganistano ir Didžiosios Britanijos piliečių.

„2020 metų sausio 8-osios rytas virto juodu puslapiu ir Ukrainos, ir viso pasaulio istorijoje“, – sakė V. Zelenskis.

Pasak jo, lėktuvo katastrofos tyrimą vykdys Irano Islamo Respublikos civilinės aviacijos organizacijos sudaryta komisija, prie jos prisidės 45 ukrainiečių specialistai, taip pat ir iš Valstybinės aviacijos tarnybos, Nacionalinio aviacijos įvykių ir incidentų tyrimo biuro, Ukrainos tarptautinių oro linijų (UIA), kurioms priklausė netrukus po pakilimo Teherane sudužęs lėktuvas.

Be to, esant būtinybei, į komisiją gali būti pakviesta Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos, Ukrainos saugumo tarnybos, Ukrainos valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos, Gynybos ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos ir kitų valstybinių įstaigų atstovų, kurie taip pat atvyko į Teheraną.

„Tai geriausi mūsų šalies specialistai, turintys didelę ekspertizių patirtį. Jie vykdys žuvusių ukrainiečių identifikaciją ir [palaikų] sugrąžinimą. Tikimės, kad visi jie bus įtraukti į komisijos darbus, taip pat ir „juodųjų dėžių“ įrašų iššifravimą“, – sakė V. Zelenskis.

Jis taip pat pranešė, kad ketvirtadienį ketina telefonu pasikalbėti su Irano prezidentu, kad būtų labiau bendradarbiaujama su ukrainiečiais „tiesai nustatyti“. V. Zelenskis taip pat paragino tarptautinę bendriją, įskaitant Kanadą, ištirti UIA „Boeing 737“ katastrofos aplinkybes.

Ukrainos valstybės vadovas pareiškė, kad Ukrainoje bus atlikti neeiliniai nuodugnūs UIA ir kitų ukrainiečių oro bendrovių skrydžių saugumo patikrinimai. Kol bus išaiškintos visos katastrofos priežastys, ukrainiečių oro bendrovėms draudžiama skristi Irano ir Irako oro erdve, o Ukrainos piliečiams rekomenduojama vengti vykti į šį regioną.

„Iki ukrainiečių lėktuvo išskridimo ir po jo Teherano tarptautiniame oro uoste tūpė ir kilo tarptautinių, įskaitant europines, oro bendrovių lėktuvai. Skrydžius nutraukė tik JAV. Jokia kita šalis neuždraudė savo oro bendrovių skrydžių virš Irano“, – sakė prezidentas.

V. Zelenskis paragino ukrainiečius susilaikyti nuo nepatikrintos informacijos ir manipuliacijų, kol bus paskelbta preliminari tyrimo ataskaita.

„Dabar mūsų informacinėje erdvėje pilna teorijų ir spėlionių dėl šios tragedijos... Tokiuose dalykuose skuba gali trukdyti tiesai. Reikia sulaukti bent jau preliminarios tyrimo komisijos... ataskaitos. Ir aš prašau visų... susilaikyti nuo manipuliacijų, spėlionių, sąmokslo teorijų, skubotų kategoriškų vertinimų ir nepatikrintų versijų. Ši tema ne triukšmui, „patiktukams“ socialiniuose tinkluose, sensacijoms ir sąmokslo teorijoms. Mums reikia kantrybės, ištvermės ir išminties“, – apibendrino prezidentas.

UIA keleivinis lėktuvas „Boeing 737-800“ sudužo trečiadienio rytą netoli Teherano tarptautinio oro uosto. Visi jame buvę žmonės –176 – žuvo.

Katastrofa įvyko tvyrant itin didelei įtampai tarp Irano ir Jungtinių Valstijų po praeitą savaitę Vašingtono organizuoto karinio smūgio Irako sostinėje, per kurį buvo nukautas įtakingas iraniečių generolas.