Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.08 12:52

Baltijos šalys svarsto atšaukti karius iš Irako

atnaujinta 13.03
LRT.lt 2020.01.08 12:52

Baltijos šalys turi nedidelį skaičių karinių instruktorių, dislokuotų Irake, kurie ten atvykę kaip JAV ir NATO vadovaujamų mokymų misijų dalyviai. Stebint konflikto eigą regione, svarstomi tolimesni žingsniai. 

„Jei prasidės karo veiksmai, personalą reikės sugrąžinti namo“, – Estijos visuomeniniam transliuotojui ERR sakė Estijos gynybos ministras Juris Luikas. Jis pridūrė, kad kol kas nėra požymių, kad tai įvyktų.

J. Luiko teigimu, žvelgiant į paskutinę JAV prezidento Donaldo Trumpo žinutę „Twitter“ socialiniame tinkle, susidaro įspūdis, jog padėtį bandoma švelninti.

„Estija, kaip nauja (Jungtinių Tautų Saugumo tarybos) narė, dirba su kitomis šalimis siekiant sumažinti įtampą Artimuosiuose Rytuose ir užkirsti kelią tolimesniam konfliktui“, – sakė Estijos gynybos ministras.

Parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas portalui LRT.lt sakė, kad kol kas nereikėtų kalbėti apie Lietuvos karių atšaukimą iš karinių bazių Irake.

„Mes turime derinti savo pozicijas su NATO sąjungininkais, prognozuoti scenarijų. NATO viduje turi daug informacijos, ką Iranas dar gali daryti, o galbūt tai ir yra viskas, ką jis galėjo padaryti. Jokių skubotų veiksmų būti negali.

Yra tam tikras NATO mokymo misijos atsitraukimas dabar į Kuveitą. Manau, kad regioniniame lygmenyje, tuose rėmuose, yra galimybė atsitraukimo iš karštesnių taškų, bet jokių sprendimų politinių išeiti ar pasitraukti negali būti“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Trečiadienį aptarti Lietuvos karių padėties Irake taip pat susitinka Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ir už užsienio bei saugumo politiką atsakingi pareigūnai, praneša BNS.

Latvijos ministras pirmininkas Krišjanis Karinšas sakė, kad Latvijos instruktoriai išvyks iš Irako tik tuo atveju, jei to paprašys Bagdadas.

„Mes turime aiškų įgaliojimą padėti kovoti su „Islamo valstybe“, – Latvijos visuomeniniam transliuotojui LSM komentavo jis.

Tačiau Latvijos kariniai instruktoriai nutraukė savo mokymus kartu su partneriais iš Baltijos, Skandinavijos ir JAV, sausio 6 d. Latvijos visuomeninei televizijai LTV sakė Latvijos gynybos ministras Artis Pabrliks, praneša LSM.

Slovėnijos gynybos ministras Karlas Erjavecas priėmė sprendimą evakuoti šalies kariškius, esančius Irako teritorijoje NATO misijos sudėtyje, kai buvo sužinota apie Irano raketų smūgius Aljanso objektams. Tai skelbiama trečiadienį oficialiame Slovėnijos gynybos ministerijos tinklalapyje paskelbtame pranešime, teigia ELTA.

„Dėl Erbilio oro uosto atakos gynybos ministras K. Erjavecas nusprendė evakuoti šešis Slovėnijos kariškius, dalyvaujančius operacijoje „Įgimtas ryžtas“, iš rajono, kuriame ji vyksta, – pažymima pranešime. – Apie sprendimą informuoti Slovėnijos prezidentas Borutas Pahoras, kuris yra šalies ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas, ir ministras pirmininkas Marjanas Šarecas“.

Taip pat pranešama, kad per raketų smūgius JAV bazėms Irako teritorijoje niekas iš Slovėnijos kariškių nenukentėjo. Kur jie dabar bus dislokuoti, neatskleidžiama, skelbia ELTA.

Iranas trečiadienį įvykdė raketų išpuolius prieš dvi JAV bazes Irake, keršydamas už JAV generolo Qasemo Soleimani nužudymą netoli Bagdado.

Reaguodamas į šį įvykį, Irako parlamentas balsavo už tai, kad užsienio kariuomenės buvimas šalyje būtų nutrauktas.

Lietuva ir kitos Vakarų valstybės sustabdė visas karinių mokymų misijas Irake. Lietuvos Krašto apsaugos ministerija teigia, kad Irake tarnaujantys lietuvių kariai yra saugūs.

Vienoje iš Irano apšaudytų bazių Irake anksčiau tarnavo šeši Lietuvos kariai, tačiau išpuolio metu jų bazėje nebuvo. Tai trečiadienį paskelbė Krašto apsaugos ministerija, atnaujinusi informaciją apie Lietuvos karių Irake situaciją.

Anot ministerijos, Lietuvos kariuomenės Gynybos štabas gavo karių pranešimus, patvirtinančius, kad jie yra saugūs. Kariai tarnavo Al Asado bazėje. Jie dalyvauja JAV vadovaujamos koalicijos misijoje „Įgimtas ryžtas“, kur apmoko vietos pajėgas, skelbia BNS.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi