Pasaulyje

2020.01.08 10:10

Kojala: galima manyti, kad JAV ir Iranas tolesnės konflikto eskalacijos išvengs

saugumo politikos ekspertas: įvykiai regione priklausys nuo Vašingtono sprendimų
LRT RADIJAS, LRT.lt2020.01.08 10:10

„Yra pakankamai didelio pagrindo manyti, kad ties tuo ir bus stabtelta ir tolesnės eskalacijos bus išvengta“, – LRT RADIJUI sako Rytų Europos studijų centro vadovas, politologas Linas Kojala, reaguodamas į trečiadienio naktį įvykusius įvykius Irake.

Pentagonas patvirtino informaciją, kad trečiadienį buvo paleista 15 raketų į dvi bazes, kur kartu su amerikiečiais yra dislokuota ir daugiau koalicijos karių Irake. Kol kas teigiama, kad nukentėjusiųjų nėra, nes kariai spėjo pasislėpti.

Iranas patvirtino paleidęs raketas ir sakė, kad tai yra kerštas už generolo Qasemo Soleimani žūtį. Teheranas taip pat įspėjo dėl triuškinančio atsako, jeigu JAV surengs naują ataką. Iranas sako norintis įspėti amerikiečių sąjungininkus, kad gali būti atakuota bet kokia teritorija, iš kurios leidžiama surengti agresyvius veiksmus prieš šalį.

Kol kas JAV prezidentas Donaldas Trumpas viešo pasisakymo nepateikė, tik savo tviterio parašė, kad „viskas bus gerai“. Politologo L. Kojalos manymu, tai – geras ženklas.

„Tai tam tikra prasme parodymas, kad eskalacijos, bent jau pirminės, kol kas pavyko išvengti ir tie nuostoliai, kurie yra patirti, kiek įmanoma, yra toleruotini. (...) Abi pusės kol kas yra labai atsargios ir vengia didelių nuostolių viena kitai sukūrimo, kad nekiltų karinis konfliktas, kuris turbūt nėra nei vienos iš pusių interesas“, – svarsto politologas.

Saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius LRT RADIJUI teigė, kad svarbu atkreipti dėmesį ir į tolesnes kitų šalių reakcijas.

„Kyla klausimas, kokie bus tolesni amerikiečių žingsniai, ar kariniu, ar sankcijų pavidalu. (...) Reikėtų žiūrėti į pasaulinį kontekstą, kokios gali būti reakcijos Vakarų varžovių Kinijos, Rusijos, kaip bus tuo pasinaudota. Visgi nemanau, kad jos siektų tą konfliktą aštrinti, nes tai supurtytų viso pasaulio ekonomiką“, – pritaria I. Stankovičius.

Politologo L. Kojalos teigimu, svarbus aspektas, kad įvykių metu pavyko išvengti aukų, nes tuomet galėtų grėsti dar didesnis atsakas iš Jungtinių Valstijų, kurie galėtų privesti prie sunkiai kontroliuojamo konflikto užsimezgimo.

„Kita vertus, reikia pasidžiaugti, kad neįvyko pats blogiausias scenarijus. (...) Yra pakankamai didelio pagrindo manyti, kad ties tuo ir bus stabtelta ir tolimesnės eskalacijos bus išvengta (...) Jeigu kiltų didesnis konfliktas, NATO valstybės, be abejonės, būtų greta JAV, tai yra pakankamai svarbus ženklas šioje situacijoje. Europiečiai dar bandys išsaugoti branduolinį susitarimą dėl Irano, kuris yra pakibęs ant plauko“, – LRT RADJUI sako L. Kojala.Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.