Pasaulyje

2020.01.08 05:53
N-18

Avialinijos skelbia aviakatastrofoje Teherane žuvusių lėktuvo keleivių tapatybes

Iranas neišduoda „juodųjų dėžių“; atnaujinta 15.03
LRT.lt, BNS2020.01.08 05:53

Ankstyvą trečiadienio rytą Teherane sudužo Ukrainos oro linijų lėktuvas su 176 žmonėmis, nė vienam keleiviui ar įgulos nariui išsigelbėti nepavyko. Lėktuve buvo Irano, Kanados, Ukrainos, Švedijos, Afganistano, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos piliečių. Avialinijos teigia, kad lėktuvą pilotavo itin patyrę pilotai, todėl įgulos klaida nėra tikėtina.

Iranas atsisakė perduoti netoli Teherano trečiadienį sudužusio Ukrainos tarptautinių oro linijų (MAU) lainerio „Boeing 737“ savirašius įrenginius jų gamintojams amerikiečiams, pranešė iraniečių naujienų agentūra „Mehr“.

„Neperduosime „juodųjų dėžių“ gamintojui [„Boeing“] ir amerikiečiams“, – agentūra citavo Irano civilinės aviacijos agentūros atstovą Ali Abedzadeh.

„Kol kas neaišku, kuriai šaliai ištirti bus perduota „juodoji dėžė“, – pridūrė jis

Paskelbė žuvusiųjų tapatybes

Ukrainos tarptautinės avialinijos (UIA) skelbia, kad lėktuvu turėjo skristi 167 keleiviai ir 9 įgulos nariai. Popiet avialinijos paskelbė visą žuvusiųjų sąrašą.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Vadymas Prystaiko sakė, kad lėktuve buvo 7 valstybių piliečiai, kurių dauguma – 82 – iraniečiai, dar 63 buvo kanadiečiai. 9 įgulos nariai ir 2 keleiviai buvo Ukrainos piliečiai, lėktuve taip pat buvo 10 švedų, 4 afganistaniečiai, 3 vokiečiai ir 3 britai, rašo AP.

Anot Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (UNSG) sekretoriaus Oleksijaus Danilovo, du žmonės į lėktuvą neįlipo.

Anot „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ (UIA), lėktuvas spėjo pasiekti 2400 metrų aukštį, jį pilotavo itin patyrę vyr. pilotas Vladimiras Japonenko, instruktorius Aleksejus Naumkinas ir antrasis pilotas Sergejus Chomenko. Todėl avialinijos esą nesvarsto pilotų klaidos galimybės.

„Yra įrodymų, kad lėktuvas pasiekė 2400 metrų aukštį, tad įgulos klaidos galimybė yra minimali. Paprasčiausiai to neįtariame dėl jų patirties“, – „Unian“ cituoja UIA skrydžių operacijų skyriaus viceprezidentą Igorį Sosnovskį.

Bendrovės atstovai tvirtino, kad lėktuvas buvo visiškai veikiantis, jį valdė patyrę pilotai, parengti galimoms nepaprastosioms situacijoms „sudėtingame“ Teherano oro uoste.

„Lėktuvas veikė gerai“, – sakė bendrovės prezidentas Jevhenijus Dychnė.

„Tai buvo vienas geriausių mūsų lėktuvų su nuostabia įgula“, – tramdydamas ašaras trumpoje spaudos konferencijoje Kijeve sakė jis.

A. Abedzadeh pabrėžė, kad katastrofos, nusinešusios visų 176 laineriu skridusių žmonių gyvybes, priežastis nebus įvardyta, kol bus išanalizuota orlaivio juodosiose dėžėse esanti informacija.

Dauguma keleivių iraniečiai

Lėktuvas skrido į Ukrainos sostinę Kijevą. Dauguma Teherane sudužusio Ukrainos oro linijų lainerio keleivių buvo iraniečiai. Apie tai paskelbė Irano ypatingųjų situacijų valdybos viršininkas, praneša naujienų agentūra „RIA novosti“.

Ukrainos ambasada Teherane praneša, kad aviakatastrofa įvyko dėl gaisro viename lėktuvo variklyje. Teroristinio išpuolio versija kol kas atmetama.

„Lėktuve taip pat buvo devyni įgulos nariai. Visi jie – Ukrainos piliečiai. Deja, visi keleiviai ir įgulos nariai žuvo“, – nurodė ambasada.

„Boeing 737-800“ lėktuvo varikliai, kurių orlaivis turi du, yra gaminami „CMF International“. Tai jungtinis JAV ir Prancūzijos koncernas.

Lėktuvai yra projektuojami taip, kad galėtų skristi ir sugedus vienam iš variklių. Vis dėlto, jei sugedęs variklis ima byrėti, jo nuolaužos gali pažeisti kitas lėktuvo sistemas ir sukelti aviakatastrofą, rašo „Reuters“.

Irano civilinės aviacijos valdyba pranešė pradėjusi tyrimą dėl lėktuvo katastrofos ir jau renkanti duomenis.

Šokiruojantys vaizdai iš katastrofos vietos: dauguma keleivių – po atostogų grįžtantys studentai

Įprastai šiame reise dauguma lėktuvo keleivių būna studentai iraniečiai, grįžtantys į studijas po žiemos atostogų, naujienų agentūrai AP sakė Ukrainos Boryspilio tarptautinio oro uosto darbuotojai.

Irano televizijos teigimu, dauguma keleivių buvo iraniečiai, 32 – užsieniečiai.

Lėktuvo sudužimo vietą pasiekę reporteriai pasakoja matę visur besimėčiusias nuolaužas, mirusių žmonių kūnus, o gelbėjimo tarnybų darbuotojai veikė šaukdami, kol virš jų galvų skraido sraigtasparniai.

Užuojautą dėl šios tragedijos socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis. „Baisi žinia iš Artimųjų Rytų. Šiandien iškart po pakilimo iš oro uosto Teherane keleivinis „Ukrainos tarptautinių avialinijų“ lėktuvas patyrė katastrofą ir nukrito netoli oro uosto. Pagal pirminius duomenis, žuvo visi reisu skridę žmonės. Mūsų ambasada tikslina informaciją dėl tragedijos aplinkybių ir žuvusiųjų sąrašų. Mano nuoširdi užuojauta žuvusiųjų keleivių ir ekipažo artimiesiems“, – rašo V. Zelenskis.

V. Zelenskis informavo, kad situacijos aiškinimąsi kontroliuos asmeniškai pats ir labai prašė susilaikyti nuo spekuliacijų ir nepatikrintų versijų skelbimo.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį išreiškė užuojautą aukoms.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius taip pat išreiškė užuojautą aviakatastrofos aukoms ir jų artimiesiems: „Esame giliai sukrėsti tragiškos žinios apie „Ukrainian International Airlines“ keleivinio lėktuvo #PS752 katastrofą šalia Teherano. Nuoširdžiausia užuojauta aukų šeimoms ir Ukrainos žmonėms.“

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pareiškė užuojautą Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkui Dmytro Razumkovui. „Liūdime kartu su Jumis ir Jūsų šalies žmonėmis. Stiprybės šią sunkią akimirką aukų artimiesiems ir visai Jūsų tautai“, – užuojautoje sako parlamento vadovas.

Tikimybė, kad kam nors iš keleivių pavyko išgyventi trečiadienį Teherane įvykusią lėktuvo katastrofą, lygi nuliui. Apie tai pranešė Irano Raudonojo Pusmėnulio organizacijos vadovas Morteza Salimi. „Jokios vilties, kad kam nors pavyko išgyventi, nėra,“ – jo žodžius cituoja naujienų agentūra ISNA.

Tragedija Teherane: sudužus Ukrainos oro linijų lėktuvui žuvo visi 176 žmonės

Pranešama, kad lėktuvas „Boeing“ 737 sudužo greitai po pakilimo Khomeini oro uoste Teherane, Irane. Apie tai praneša naujienų agentūra ISNA. Kaip praneša naujienų agentūra „Tashim“, pilotai nustojo reaguoti į dispečerių pranešimus, lėktuvo signalas dingo iš „FlightRadar“ puslapio.

„USA Today“ praneša, kad lėktuvas nebuvo „737 MAX“ tipo, kurių aviakatastrofos 2018 ir 2019 metais įvyko Malaizijoje bei Etiopijoje.

Įvykio vietoje dirba 22 automobiliai ir 2 greitosios pagalbos autobusai. BBC skelbia, kad lėktuvas nukrito šalia oro uosto, iš kurio pakilo.

„Gelbėjimo komandos buvo išsiųstos į oro uosto apylinkes, kur sudužo lėktuvas Boeing 737, priklausantis kompanijai „Tarptautinės Ukrainos avialinijos“, – valstybinei televizijai pranešė Irano civilinės aviacijos astovas Reza Džafaradze.

ISNA praneša, kad lėktuvas nukrito dėl techninių gedimų. Tiriama, ar ši avarija nesusijusi su Irano atakomis prieš karines bazes Irake, kuriose dislokuoti JAV kariai.

Lėktuvas buvo naudojamas daugiau nei 3 metus.

„Boeing“ tiria Ukrainos lainerio avarijos priežastis

Koncerno vadovybė renka duomenis, informuoja „Unian“.

JAV aviacijos koncerno „Boeing“ vadovybė analizuoja informaciją apie Teherane nukritusį Ukrainos oro linijų lainerį. Toks pranešimas antradienį ryte buvo paskelbtas bendrovės „Twitterio“ paskyroje.

„Mes sekame naujienas iš Irano ir renkame informaciją,“ – teigiama trumpame pranešime.

„Boeing 737-800“ orlaivio katastrofos yra įvykusios ir anksčiau. 2016-ųjų kovą toks lėktuvas skridęs iš Dubajaus sudužo leisdamasis Rostovo prie Dono oro uoste Rusijoje. 2010 m. toks orlaivis sudužo besileisdamas Indijos Mangaloro oro uoste.

2019 m. pradžioje prie Irano sostinės sudužo krovininis „Boeing 707“ lėktuvas, tada žuvo 15 iš 16-os juo skridusių žmonių.

Ukraina rengs atskirą tyrimą

Kaip skelbia ELTA, Kijevas ketina surengti atskirą tyrimą dėl Irane sudužusio Ukrainos tarptautinių oro linijų lėktuvo „Generaliniam prokurorui daviau nurodymus pradėti baudžiamąjį procesą“, – sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Katastrofos aplinkybes tirsianti komisija bus sudaryta iš valstybės tyrėjų ir civilinės aviacijos ekspertų. „Privalome patikrinti visas įmanomas versijas“, – sakė V. Zelenskis.