Pasaulyje

2015.02.14 17:26

D. Grybauskaitė ragina kurti ekonomiškai ir politiškai labiau integruotą sąjungą

Prasideda kasmetė tris dienas truksianti Miuncheno saugumo konferencija. Joje pasaulio politikos elitas dar kartą bandys spręsti dėl Malio, Sirijos ir Irano keliamų grėsmių. 

Prasideda kasmetė tris dienas truksianti Miuncheno saugumo konferencija. Joje pasaulio politikos elitas dar kartą bandys spręsti dėl Malio, Sirijos ir Irano keliamų grėsmių.

Konferencijoje daug dėmesio skiriama ir ekonomikos problemų sprendimams. Pagrindinę kalbą diskusijoje apie euro zonos iššūkius pakviesta sakyti Dalia Grybauskaitė – kaip pavyzdingai recesiją pasitikusios šalies prezidentė. Ji ragina kurti ekonomiškai ir politiškai labiau integruotą sąjungą.

Vokiečių lūkesčiai dėl konferencijos dideli. Apžvalgininkai sako, esą Miunchenas simbolizuoja augančią Vokietijos įtaką ir saugumo politikoje. Tiesa, dėl Antrojo pasaulinio karo žaizdų Vokietija vis dar atrodo itin kukliai, kai kalbama apie karinius įsipareigojimus tarptautinėse misijoje. Ekonomikos milžinė renkasi stovėti atokiau nuo bet kokių konfliktų, o jei išsisukti nepavyksta – pirmiausia griebiamasi derybų.

„Vokietija yra labai svarbi transatlantinio aljanso partnerė, ji lieka visų mūsų pasaulio ryšių pagrindas“, – teigė JAV viceprezidentas Joe Bidenas.

Vokietija ir šį kartą prie derybų stalo bandys sodinti pagrindinius Sirijos konflikto veikėjus. Jungtinių Valstijų viceprezidentas J. Bidenas susitiks su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, Sirijos opozicijos lyderiu Moazu al Khatibu bei Jungtinių Tautų tarpininku Lakhdaru Brahimi. Tai dar viena viltis naujam taikos planui, tačiau amerikiečiai ir toliau siekia išgauti iš Rusijos pažadą, kad pereinamąją vyriausybę sudarys tik nauji Sirijos politikai. Ankstesniuose projektuose Basharui al Assadui buvo numatyta vietos pereinamojoje valdžioje – prezidento ateitis bene pagrindinis nesutarimų šaltinis tarp Rusijos ir Vakarų. Tačiau Rusija – ne vienintelė Sirijos sąjungininkė. Paramą B. al Assadui stiprina pirmiausia Iranas, o su juo Vakarams kalbėti daug sunkiau, nes Irano ir Sirijos ryšiai nustumiami į antrą planą, kai politikai prabyla apie Irano branduolines ambicijas.

Praėjusiais metais tarptautinė bendruomenė tris kartus bandė įtikinti Iraną stabdyti urano sodrinimą, tačiau šalies pareigūnai tvirtina tą patį – branduolinė programa taiki, ir vasarą derybos pateko į aklavietę.

Vokiečiai Miunchene priims Irano užsienio reikalų ministrą ir tikisi paskatinti kalbas.

„Prašome Irano priimti atnaujintą Jungtinių Valstijų viceprezidento pasiūlymą deryboms. Tai labai svarbu. Tiesioginė Vašingtono ir Teherano kalba domina visą pasaulį ir ypač Europą. Štai kodėl prisidėsime, kuo tik galėsime“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle.

Kalbėdama apie pasaulio saugumą, Vokietija pirmiausia primena tai, kas jai sekasi geriausiai – ekonomiką. Šiemet šia tema turi ką pasakyti ir Lietuva, ne kartą sulaukusi pagyrų iš Vokietijos už finansinę drausmę per krizę. Prezidentė D. Grybauskaitė pakviesta sakyti pagrindinės kalbos diskusijoje apie euro zonos problemas, ji pabrėžia poreikį kurti ekonomiškai ir politiškai labiau integruotą sąjungą.

„Esu šiek tiek skeptiška, kai kiekvieną kartą  pasisukame į Europos Vadovų Tarybą, bandydami kurti naujus priemones rinkoms nuraminti, ir iš tiesų kalbame tik apie tas priemones. Mūsų sprendimai vėluoja, jie nepakankami, ir galiausiai vėl kaltiname kitus, bet nesiimame atsakomybės. Kiekviena narė veikia sau. Aišku, tikriausiai labai naudinga ir patogu turėti horizontalių Europos institucijų, vėliau lengva jas kaltinti. Nes jei prastai tvarkaisi vidaus politikoje, lengva pasakyti, kad kalta Europos Sąjunga ar institucijos“, – kalbėjo Lietuvos vadovė.

Miuncheno saugumo konferencijoje laukiama per 5 tūkst. dalyvių.