Pasaulyje

2015.09.04 19:59

Vengrijos parlamentas priėmė imigraciją sugriežtinančių teisės aktų

BNS 2015.09.04 19:59

Griežtai reaguodamas į vakarų Europą norinčių pasiekti migrantų antplūdį per Europos Sąjungos sieną, Vengrijos parlamentas penktadienį skubos tvarka priėmė teisės aktų, ribosiančių imigraciją.

Griežtai reaguodamas į Vakarų Europą norinčių pasiekti migrantų antplūdį per Europos Sąjungos sieną, Vengrijos parlamentas penktadienį skubos tvarka priėmė teisės aktų, ribosiančių imigraciją.

Tarp naujų priemonių numatyta taikyti įkalinimą iki trejų metų asmenims, kurie lips per naująją spygliuotos vielos tvorą prie 175 kilometrų ilgio sienos su Serbija; taip pat pasienyje įrengiamos „tranzito zonos“ prieglobsčio prašytojams laikyti, kol svarstomi jų prašymai.

Įstatymų leidėjai taip pat paskelbė „masinės imigracijos sukeltą krizės padėtį“; tai leis policijai ir kariuomenei padėti registruoti prieglobsčio prašytojus bei įrengti areštines registravimo stovyklose.

„Jeigu mes neapsaugosime savo sienų, dešimtys milijonų migrantų plūs į Europą“, – sakoma penktadienį paskelbtame ministro pirmininko Viktoro Orbano pareiškime.

„Jeigu mes įsileisime kiekvieną, Europai – galas. Kurį nors rytą pabusime ir suvoksime, kad esame mažuma savo pačių žemyne“, – pridūrė jis.

Šie teisės aktai priimti tuo metu, kai šimtai nevilties apimtų migrantų įstrigo Vengrijoje ir mėgina iš jos išvykti į Vokietiją.

Žygis Austrijos sienos link

Šimtai migrantų, kelias paras buvusių įstrigusių Budapešto pagrindinėje Rytinėje traukinių stotyje, penktadienį pajudėjo iš šios teritorijos, ketindami pėsčiomis pasiekti sieną su Austrija, pranešė padėtį vietoje stebintis AFP reporteris.

Milžiniškoje minioje yra ir neįgaliųjų vežimėliuose, ir vaikus ant pečių nešančių tėvų; visi jie pasiryžę pėsčiomis įveikti 175 kilometrus iki sienos.

Kai kurie rodė pirštais pergalės ženklus, kiti nešėsi Vokietijos kanclerės Angelos Merkel portretus; ji neseniai paskelbė, kad Berlynas švelnina prieglobsčio teikimo sąlygas sirams.

„Mes laimingi, kad pagaliau kažkas vyksta. Kita stotelė – Austrija. Vaikai labai pavargę, Vengrija bloga, turime kažkaip eiti“, – sakė naujienų agentūrai AFP iš Sirijos Alepo miesto atvykęs jaunuolis.

Tuo metu Bičkėje, apie 40 km į vakarus nuo Budapešto, dar 500 migrantų susirėmė su policija; jie atsisakė lipti iš traukinio ir vykti į gretimą pabėgėlių stovyklą.

Pasak vengrų naujienų agentūros MTI, 200–300 migrantų staiga išsiveržė iš stoties ir nubėgo į netoliese esantį miškelį, policijai nepavykus jų sustabdyti.

Dar vienas migrantų nevilties proveržis – keli šimtai jų pabėgo iš pagrindinio Vengrijoje pabėgėlių apdorojimo centro netoli Reskės; dėl to buvo kuriam laikui uždaryta siena į Serbiją.

Penktadienio pavakare apie 300 pabėgusiųjų tebebuvo dingę, nurodė policija.

Vengrija per pastaruosius kelis mėnesius atsidūrė tokioje pačioje padėtyje, kaip ir Italija bei Graikija – prie „fronto linijos“, Europą ištikus migrantų krizei. Vien rugpjūtį per vakarų Balkanus žygiavo apie 50 tūkst. žmonių.

Ketvirtadienį į Vengriją įžengė 3 300 migrantų – tai naujausias rekordinis skaičius, kurį pateikia JT pabėgėlių reikalų agentūra.

Vengrijos dešiniųjų vyriausybė, vadovaujama ministro pirmininko V. Orbano, į migrantų antplūdį reagavo tverdama spygliuotos vielos tvorą palei visą sieną su Serbija.

Ketvirtadienį jis gynė savo vyriausybė veiksmus ir kaltino Vokietiją, kad ši sušvelnino prieglobsčio taisykles tūkstančiams migrantų, keliaujančių per Vokietiją.

„Niekas nenori pasilikti Vengrijoje, nei Slovakijoje, nei Lenkijoje, nei Estijoje. Visi nori vykti į Vokietiją. Mūsų darbas – tik juos suregistruoti“, – aiškino V. Orbanas, atvykęs į Briuselį derybų krizės klausimu su Europos Komisijos vadovu Jeanu-Claude`u Junckeriu ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku.

„Ši problema – ne Europos; ši problema – Vokietijos“, – pabrėžė jis.

Vengrijos lyderis pažymėjo, kad daugybė musulmonų tarp migrantų yra „grėsmė“ krikščioniškai Europos tapatybei.