Pasaulyje

2020.01.02 17:44

Turkija pritarė karių siuntimui į Libiją

ELTA2020.01.02 17:44

Turkijos parlamentas pritarė įstatymo projektui dėl karinių pajėgų dislokavimo Libijoje, kurios turėtų sustiprinti Jungtinių Tautų remiamą Tripolio vyriausybę.

Nuo balandžio Tripolio vyriausybę puola Libijos nacionalinės armijos generolas Khalifa Haftaras, kurį remia Turkijos varžovės regione: Saudo Arabija, Egiptas ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE).

Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano kabinetas praėjusį penktadienį paskelbė iš Tripolyje įsikūrusios laikinosios Libijos vyriausybės sulaukęs karinės paramos prašymo.

Daugiau informacijos apie numatomą pajėgų dydį nepateikta, o viceprezidentas Fuatas Oktay`us Anatolijos valstybinei naujienų agentūrai trečiadienį sakė, kad numatytos ir konkrečios pajėgų dislokavimo datos.

„Esame pasirengę. Mūsų ginkluotosios pajėgos ir Gynybos ministerija yra pasiruošę“, – sakė jis, pridūręs, kad parlamento patvirtinimas galios metus.

Siūlymą parlamente jis apibūdino kaip „politinį signalą“, siekiant atgrasyti Kh. Haftaro pajėgas.

„Įstatymui įsigaliojus, jei kita pusė pakeis savo požiūrį ir sakys: gerai, mes atsitraukiame, mes baigiame savo puolimą, tai ko mums ten eiti?“ – aiškino F. Oktay`us.

325 parlamentarams balsavus už ir 184 – prieš, projektas buvo priimtas.

Lapkritį Jungtinių Tautų (JT) ataskaita parodė, kad ginklų embargą Libijai, pritaikytą po šalies diktatoriaus Moamero Kadhafio nuvertimo 2011 m., pažeidžia bent kelios šalys.

K. Haftaro pajėgas reguliariai remia Jordanija ir JAE, Turkija savo ruožtu remia Libijos vyriausybę. Libijos teritorijoje per susirėmimus vasarą buvo pastebėta Turkijos ir JAE dronų.

Ryšiai su Rusija

Manoma, kad Libijos konfliktas bus viena svarbiausių kitą trečiadienį vyksiančio Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizito Turkijoje temų.

R. T. Erdoganas ne kartą kaltino Rusiją siunčiant samdinius, kurie padeda Kh. Haftaro pajėgoms. Tokius kaltinimus Maskva neigia.

Kita vertus, Rusija ir Turkija glaudžiai bendradarbiauja Sirijoje, nepaisant to, kad abi šalys remia skirtingas konfliktas puses. Prognozuojama, kad ir Libijoje Maskva ir Ankara sieks balanso.

„Mes remiame tarptautinės bendruomenės pripažintą teisėtą Libijos vyriausybę. Išorės jėgos turi nustoti remti neteisėtas grupuotės, kovojančias su Libijos vyriausybe“, – anksčiau teigė R. T. Erdogano atstovas spaudai Fahrettinas Altunas.