Pasaulyje

2020.01.03 19:58

Nuo JAV prezidento rinkimų iki olimpiados – kas pasaulio laukia 2020-aisiais?

LRT.lt2020.01.03 19:58

Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES, JAV prezidento rinkimai, olimpinės žaidynės – nauji metai pažymėti ne vienu tarptautiniu mastu reikšmingu įvykiu. LRT.lt pristato, kas svarbiausio vyks 2020-aisiais.

„Brexito“ atomazga – Jungtinė Karalystė paliks ES

Dar nesibaigus 2020-ųjų pirmajam mėnesiui laukia Jungtinės Karalystės oficialus atsisveikinimas su ES. Didžiosios Britanijos premjeras ir konservatorių, užsitikrinusių pergalę pernai gruodį vykusiuose išankstiniuose parlamento rinkimuose, lyderis Borisas Jonhsonas žada, jog įgyvendins „Brexitą“ iki sausio 31 dienos.

Tiesa, po to prasidės pereinamasis laikotarpis, kurio metu britams ir ES reikės susitarti dėl būsimų tarpusavio prekybos santykių.

B. Johnsonas žadėjo, kad pereinamasis laikotarpis nebus pratęstas ir kad laisvosios prekybos susitarimą Jungtinė Karalystė ir ES sudarys iki 2020-ųjų pabaigos. Vis dėlto nemažai ekspertų prognozuoja, kad šis derybų etapas bus dar sudėtingesnis nei vykęs iki šiol ir abejoja, ar tokio trumpo pereinamojo laikotarpio užteks susitarti.

JAV prezidento rinkimai

2020-ųjų lapkritį vyksiančius JAV prezidento rinkimus galima laikyti vienu iš svarbiausių metų įvykių. Bent jau kol kas ryškiausias akcentas dabartinio JAV prezidento Donaldo Trumpo perrinkimo kampanijoje – apkaltos procesas.

Praėjusį mėnesį JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už apkaltą D. Trumpui, tačiau, ar jam teks pasitraukti iš pareigų, dar spręs Senatas. Beveik neabejojama, kad sprendimas dabartiniam šalies vadovui bus palankus, mat daugumą Senate turi respublikonai. Tokiu atveju D. Trumpas galės kovoti dėl perrinkimo. Kas mes jam iššūkį?

Tarp kandidatų į prezidento postą, kaip įprasta, galima rasti senatorių ir kitų Kongreso narių, tačiau šiais metais įsikurti Baltųjų Rūmų ovaliajame kabinete trokšta rekordinis skaičius moterų, rašo BBC.

Tarp norinčiųjų tapti demokratų partijos kandidatu tokie asmenys kaip buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas, JAV senatorius iš Vermonto Bernie Sanders‘as, Masačusesto valstijai atstovaujanti senatorė Elizabeth Warren.

Dėmesys klimato kaitai

2020-ųjų lapkričio 9-19 dienomis Glazge, Jungtinėje Karalystėje vyks vienas didžiausių renginių tarptautiniu mastu, skirtų klimato kaitos iššūkiams – Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencija. Šalys, 2015 metais pasirašiusios susitarimą mažinti išmetamo anglies dioksido kiekį, susitiks apžvelgti rezultatus ir tartis dėl tolimesnių veiksmų.

ES narėms šioje srityje nesiseka veikti vieningai. Bendrijos iškeltas tikslas iki 2050 metų atsisakyti anglies išmetimo tenkina ne visus – pavyzdžiui, Lenkija, kuri priklauso nuo anglių, neskuba aktyviau prisidėti prie aktyvios kovos klimato kaita. Be to, ne vienoje ES šalyje vyko ūkininkų, darbininkų protestai dėl naujų su taršos mažinimu susijusių teisės aktų.

Vasaros olimpinės žaidynės Tokijuje

Liepos 24-rugpjūčio 9 dienomis Japonijos sostinėje vyks kova dėl olimpinių medalių. Planuojama, kad į žaidynes suplūs daugiau nei 200 šalių, apie 11 tūkst. sportininkų, kurie varžysis 33 sporto šakose.

Ši olimpiada jau 32-oji. Parolimpinės žaidynės vyks nuo rugpjūčio 25 d. iki rugsėjo 6 d.

Dėl medalių šiemet nekovos Rusija, nes pasaulio antidopingo agentūra jai ketverius metus uždraudė dalyvauti visuose svarbiausiuose sporto renginiuose. Tiesa, šios šalies sportininkai galės atvykti į varžybas ir dalyvauti jose po neutralia olimpine vėliava.

Lenkijos prezidento rinkimai

2020-aisiais gegužę prezidento rinkimai vyks kaimyninėje Lenkijoje. Kol kas kaip oficiali kandidatė pristatyta tik Lenkijos pagrindinės opozicijos partijos „Pilietinė platforma“ (PO) narė, Seimo maršalkos pavaduotoja Malgorzata Kidawa-Blonska.

Dabartinis prezidentas Andrzejus Duda oficialiai kol kas nepaskelbė, ar sieks dar vienos kadencijos. „Esu palyginti jaunas žmogus ir dar nesiruošiu į pensiją“, – pernai spalį, paklaustas apie dalyvavimą prezidento rinkimuose, interviu „Polska Times“ sakė A. Duda.

Baltarusijos prezidento rinkimai

2020-aisiais prezidento rinkimai numatyti ir Baltarusijoje. Dabartinis prezidentas Aliaksandras Lukašanka jau patvirtino, kad juose dalyvaus. Šias pareigas A. Lukašenka eina nuo 1994-ųjų.

Baltarusijos opozicija ir visuomenininkai, tarptautiniai stebėtojai ne kartą teigė, jog prezidento rinkimai šioje šalyje vyksta nesąžiningai ir neskaidriai.

Astravo AE reaktoriaus paleidimas

2020-aisiais Baltarusija planuoja paleisti pirmąjį Astravo atominės elektrinės reaktorių. Antrojo reaktoriaus paleidimas planuojamas 2021 m. Tiesa, neaišku, ar šių terminų bus laikomąsi.

Anksčiau buvo planuojama pirmąjį reaktorių paleisti 2019-ųjų pabaigoje, o antrąjį – 2020-aisiais.

Ukrainos reformų konferencija Vilniuje

2020-ųjų liepą lietuviai rengs Ukrainos reformų konferenciją, į kurią atvyks ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Naujosios Zelandijos refendumai

Naujosios Zelandijos šiemet laukia parlamento rinkimai, o kartu su jais bus surengti ir du referendumai. Piliečiai spręs dėl kanapių ir eutanazijos legalizavimo.

Kinijos ir JAV prekybos sutartis

Kinijos lyderis Xi Jingingas buvo iškėlęs tikslą iki 2020 m. pabaigos sukurti „klestinčią visuomenę“, taip pat šiemet turėtų paaiškėti Kinijos penkmečio planas 2021-2025-iesiems.

Dar vienas svarbus įvykis, susijęs su Kinijos ir JAV santykiais, laukia jau sausio 15 dieną. Tarp šalių turėtų būti pasirašytas naujas dalinis prekybos susitarimas, kuris turėtų būti ryžtingas žingsnis siekiant užbaigti prekybos karą.

Taivano prezidento rinkimai

Sausio 11 dieną Taivane bus renkamas naujas prezidentas. Du pagrindiniai kandidatai – dabartinė prezidentė, Demokratinės liaudies partijos atstovė, Tsai Ing-wen ir Koumintango partijos kandidatas Hano Kuo-yu – siūlo konstrastingas pozicijas svarbiausiais ekonomikos, saugumo bei socialiniais klausimais.

Vis dėlto svarbiausiu aspektu laikomas kandidatų požiūris į santykius su Kinija: dabartinė prezidentė, kurios partija pasisako už nepriklausomą Taivaną, skeptiškai žiūri į Pekiną ir vis daugiau kalba apie Kinijos keliamus pavojus ne tik jų salai, bet ir demokratijai visame pasaulyje.

H. Kou-yu pasisako už glaudesnius ryšius ir iš esmės sutinka su Pekino nuomone, jog Kinija ir Taivanas yra tos pačios valstybės dalys.

Tarptautinės konferencijos ir forumai

Sausio 21 d. laukia kasmetinis Pasaulio ekonomikos forumas, vykstantis Davose, Šveicarijoje. Jame diskutuoti apie aktualiausius klausimus ir problemas susirinks politikos ir verslo lyderiai iš daugiau nei 90 šalių.

Balandžio ir gegužės mėnesį Jungtinių Tautų būstinėje, Niujorke vyks konferencija branduolinio ginklo neplatinimo sutarčiai peržiūrėti.

Birželio 10-12 d. laukia G7 viršūnių susitikimas Jungtinėse Valstijose.

Lapkričio 21-22 d. Saudo Arabijoje, Rijade numatytas G20 viršūnių susitikimas. Dėl ant Saudo Arabijos aukščiausių asmenų kritusių įtarimų prisidėjus prie žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo, nužudytojo sužadėtinė ragina G20 priklausančias šalis boikotuoti susitikimą.

JAV ir Irano įtampa

2020-aisiais bus sprendžiama ir metų pradžioje itin išaugusi įtampa tarp JAV ir Irano. Amerikiečiai bei kai kurios Vakarų šalys kaltina Iraną vykdžius tanklaivių užpuolimus Persijos įlankos Hormūzo sąsiauryje, organizavus atakas prieš Saudo Arabijos naftos perdirbimo objektus, numušus dronus. Sausio pradžioje JAV nukovė svarbų Irano generolą.

Santykiai tarp valstybių atšalo, kai JAV pasitraukė iš Irano branduolinio susitarimo 2018 metais ir sugrąžino sankcijas Teherano ekonomikai.