Pasaulyje

2020.01.01 12:38

Honkonge dešimtys tūkstančių žmonių dalyvauja eitynėse už demokratiją

BNS2020.01.01 12:38

Dešimtys tūkstančių demokratiją palaikančių protestuotojų išėjo į Honkongo gatves dalyvauti masinėse eitynėse pirmąją Naujųjų metų dieną, siekdami įlieti naujų jėgų jau kelis mėnesius besitęsiančiam protestų judėjimui.

Neramumai Honkonge tęsiasi jau beveik septynis mėnesius, o juos pirmiausiai pakurstė dabar jau atmestas įstatymo projektas, kuriuo buvo numatyta vykdyti ekstradicijas į žemyninę Kiniją. Visgi vėliau protestai peraugo į judėjimą prieš griežtesnę Pekino kontrolę, kurios baiminasi daugelis Honkongo gyventojų.

Demonstrantai susirinko Viktorijos parke ir patraukė per pagrindinės Honkongo salos populiarią prekybos zoną, vadinamą „Causeway Bay“, kurioje paprastai būna gausu turistų ir pirkėjų, į Centrinę tarptautinio finansų centro dalį.

„Liūdna, kad esame priversti perkelti savo reikalavimus iš 2019-ųjų į 2020-uosius“, – kalbėjo Jimmy Shamas iš Pilietinio žmogaus teisių fronto, organizavusio mitingą, kuriuo siekiama priversti miesto vyriausybę reaguoti į protestuotojų reikalavimus.

„Numatome, kad sulauksime daugiau represijų. Turime aktyviai ruoštis kovai“, – kalbėjo jis susirinkusiai miniai prieš prasidedant eitynėms.

Daugelis protestuotojų nešėsi plakatus su išvardytais pagrindiniais reikalavimais. Be kita ko, demonstrantai siekia visiškai laisvų rinkimų mieste, nepriklausomo tyrimo dėl policijos veiksmų malšinant protestus, taip pat amnestijos beveik 6 500 žmonių, suimtų per protestus, kurių trečdalis yra jaunesni nei 20 metų.

Be masinių taikių eitynių, pusiau autonominiame mieste įvyko ir žiaurių susirėmimų, per kuriuos policija panaudojo ašarines dujas ir šaudė guminėmis kulkomis, o protestuotojai svaidė padegamąsias bombas.

Aktyvistai kaltina policiją brutalumu ir teisių pažeidimais, o miesto valdžia ir centrinė vyriausybė Pekine kaltina demokratijos šalininkus riaušių kėlimu.

Kinija, tvirtinanti, kad neramumus palaiko užsienio valstybės, užsitraukė įvairių teisių gynimo grupių ir kitų šalių vyriausybių kritiką dėl to, kaip iki šiol buvo tvarkomasi su protestais.

Eitynių organizatoriai buvo gavę Honkongo institucijų leidimą surengti eitynes Naujųjų metų dieną, tačiau netoli kai kurių suplanuoto maršruto dalių išsidėstė riaušių policijos pajėgos, o naujienų agentūros AFP reporteris regėjo, kaip policija sustabdė ir apieškojo keliolika žmonių.