Pasaulyje

2019.12.31 13:01

Įsibėgėja Naujųjų metų šventė: fejerverkai jau aidėjo Maskvoje

atnaujinta 23.20
LRT.lt, BNS2019.12.31 13:01

Naujųjų metų šventė prasideda – Naujoji Zelandija jau pasitiko Naujuosius metus. Visą parą truks džiugesio estafetė, nors šiemet fejerverkų bus gerokai mažiau.

Kai Lietuvoje bus vidurdienis, Naujieji metai pradėjo žygį per pasaulį nuo Kiribačio, Ramiojo vandenyno salų valstybės, ir toliau keliaus į Australiją, Azijos šalis, Europą, Ameriką.

15 val. Lietuvos laiku Naujuosius metus ėmė švęsti Sidnėjus.

Daugiau nei milijonas žmonių susirinko pasitikti Naujųjų metų miglos apgaubtame Sidnėjaus uoste ir aplinkinėse teritorijose, nepaisydami besitęsiančios krūmynų gaisrų krizės, apėmusios Naująjį Pietų Velsą, Australijos tankiausiai apgyvendintą valstiją.

Fejerverkai virš Sidnėjaus garsiųjų lankytinų vietų dėl smarkaus vėjo buvo atidėti 15 minučių, tačiau žiūrovai akivaizdžiai mėgavosi šou: valstijai žūtbūt reikėjo atitraukti dėmesį nuo stichinės nelaimės.

Didžiausią žalą gaisrai, per pastaruosius kelis mėnesius sunaikinę per 1 tūkst. namų ir pareikalavę 12 žmonių gyvybių, padarė būtent Naujajame Pietų Velse.

Kai kurios bendruomenės atšaukė Naujųjų metų fejerverkus, tačiau populiarųjį šou Sidnėjaus uoste buvo leista surengti išimties tvarka, nepaisant draudimo naudoti fejerverkus kai kuriuose šalies dalyse siekiant išvengti naujų miškų gaisrų.

Japonija

Japonijoje žmonės suplūdo į šventyklas ir šventoves melstis palydint besibaigiančius 2019-uosius ir pasitinkant pirmuosius naujojo imperatoriškojo laikotarpio Reiva metus.

Pagal senojo stiliaus Japonijos kalendorių, susijusį su imperatoriškosios sistemos taisyklėmis, Reiva prasidėjo gegužę, kai imperatorius Akihito atsisakė sosto, o jo sūnus Naruhito tapo naujuoju valdovu.

Nors Reiva 2020 metais įžengs į savo antruosius metus, sausio 1 dieną vis tiek bus švenčiami pirmieji šios eros Naujieji metai – svarbiausia šventė Japonijoje.

„Turime naują erą, todėl tikiuosi, kad viskas bus geriau, nors 2019-ieji taip pat buvo geri metai, nes neįvyko nieko bloga“, – sakė 38 metų Masashi Ogami, prekiavęs saldžiųjų ryžių vynu prie Tokijo Zodžodži šventyklos įsikūrusiame kioske, prie kurio susirinko minia švenčiančių žmonių.

Kituose kioskuose buvo pardavinėjami kepti lakštiniai ir cukruoti obuoliai, taip pat žiurkės – ateinančių metų zodiako gyvūno – pavidalo figūrėlės ir amuletai. Kadangi kinų kalendorių pirmieji yra žiurkės metai, šis gyvūnas japonams asocijuojasi su nauja pradžia.

Pirmaisiais naujojo dešimtmečio metais Tokijuje vyks 2020-ųjų Olimpinės žaidynės – įvykis, suteikiantis daug vilčių tiek sostinei, tiek visai šaliai.

Kompiuterinė grafika aiškiai rodo Naujųjų metų kelionę per pasaulį. Nors rodoma, kad ir Kiribačio salose šaudo fejerverkai, jų gyventojai Naujuosius dažniausiai sutinka pagal vietos papročius. 26 valandas trunka, kol Naujieji įsiviešpatauja visame pasaulyje, jiems tenka įveikti 12 laiko juostų.

Pasaulyje prasideda Naujųjų metų sutikimas: pirmosios 2020-ųjų akimirkos Naujojoje Zelandijoje

Paskutinės Naujuosius metus sutinka dvi Jungtinėms Valstijoms priklausančios negyvenamos salos – Holando ir Beikerio.

Kai kuriose šalyje – be fejerverkų

Valstybės milijonus išleidžia šventinėms puošmenoms ir linksmybėms. Vokiečiai labai mėgsta šaudyti fejerverkus, bet šiemet daugelyje vietų nustatytos zonos, kuriose jie draudžiami. Net kai kurie prekybos centrai nutarė šiemet nekrauti fejerverkų į lentynas, nes susirūpino aplinkosauga. Nori ne tik saugios aplinkos, bet ir apsaugoti nuo triukšmo keturkojus draugus.

Aplinkosaugininkai suskaičiavo kad Vokietijoje Naujųjų Metų naktį į orą išleidžiama 5 tūkstančiai tonų smulkiųjų dalelių, tiek kenksmingų medžiagų automobiliai keliuose palieka per du mėnesius.

Švedai įvedė apribojimus šventinėms raketoms – joms reikia specialių leidimų. Tam, kad jį gautų, Švedijos gyventojas turi išklausyti kursą, kaip elgtis su raketomis, leidimus išduoda savivaldybės.

Lenkijoje rengiama daugiau lazerių šou, kad žmonės šaudytų mažiau fejerverkų. O Lodzėje bus surengtas šventiškas bepiločių spektaklis. Daugelis savivaldybių kreipėsi į gyventojus, kad patys susiprastų ir nešaudytų, o jeigu negali be fejerverkų – kad nepirktų jų pasitikėjimo nekeliančiose vietose.

Džiaugsminga atmosfera ir gerokai sustiprintas saugumas – tokie tradiciniai Naujųjų sutikimo palydovai Paryžiuje. Visoje šalyje saugumu rūpinsis apie 100 tūkstančių policininkų, kariai ir ugniagesiai dar sustiprins jų pajėgas.

Kai kuriems pasaulio miestams atsisakant fejerverkų, Vilniaus valdžia juos trumpina iki kelių minučių. Šis klausimas esą bus svarstomas ir kitais metais.

Vicemerė, šventinių renginių komiteto pirmininkė Edita Tamošiūnaitė, sako, kad žmonės kviečiami stebėti miesto fejerverkus ir nešaudyti savų. Be to, sostinės viešasis transportas vilniečius šiąnakt veš nemokamai.

Kiribatis

Ramiojo vandenyno salų valstybė Kiribatis buvo tarp pirmųjų šalių, pasitikusių naują dešimtmetį. Kiribatis užima 3,2 tūkst. koralinių atolų, išsidėsčiusių daugiau kaip 7 769 900 kv. km plote abiejose pusiaujo pusėse.

Prasidedant naujiems metams šalis atsidūrė kovos su klimato kaita fronto linijoje: kenčia nuo sausros ir kylančio vandenynų lygio.

2020-aisiais planuojama vykdyti Pasaulio banko, Azijos plėtros banko, Žaliojo klimato fondo ir Kiribačio vyriausybės finansuojamą projektą dėl saugaus, taip pat ir klimato atžvilgiu, geriamojo vandens užtikrinimo pagrindinėje Taravos saloje, kurioje gyvena dauguma iš 110 tūkst. šalies gyventojų.

Samoa

Samoa Naujųjų metų išvakarės buvo niūresnės nei paprastai. Nors vidurnaktį nuo Vaea kalno prie sostinės Apijos buvo leidžiami fejerverkai, metų pabaiga buvo liūdesio ir mirusiųjų atminimo metas.

Tymų epidemija šioje valstybėje 2019-ųjų pabaigoje nusinešė 81 gyvybę, daugiausia – jaunesnių nei penkeri metai vaikų.

Valstybėje, kurioje gyvena kiek mažiau nei 200 tūkst. žmonių, buvo užregistruota daugiau kaip 5,6 tūkst. tymų atvejų. Dabar epidemija suvaldyta, o vietos laikraštis „Samoa Observer“ savo „Metų žmogumi“ išrinko su ligos protrūkiu kovojusius sveikatos apsaugos darbuotojus.

„Išgyvenome didžiulį liūdesį ir sielvartą, – rašė laikraštis. – Nuo pirmojo mirties atvejo skausmas tik didėjo. Tačiau tarp didelės nevilties ir ašarų taip pat matėme šalies atsaką, kuris atskleidė geriausias žmonijos savybes.“

Pietų Korėja

Tūkstančiai Pietų Korėjos gyventojų susirinko šaltose Seulo centro gatvėse stebėti tradicinės skambinimo varpu ceremonijos netoli sostinės merijos. Varpo dūžiais buvo palydėti sunkūs politinių skandalų, smunkančios darbo rinkos ir žlungančios diplomatijos su Šiaurės Korėja metai.

Tarp garbingų asmenų, pakviestų vidurnaktį skambinti varpu „Bosingak“, buvo beisbolininkas Hyun-Jin Ryu ir viena didžiausių televizijos žvaigždžių 2019-aisiais tapęs veikėjas – pingvinas Pengsoo.

Kasmet rengiama „taikos varpo“ ceremonija netoli sienos su Šiaurės Korėja buvo atšaukta dėl karantino priemonių, įvestų kilus afrikinio kiaulių maro protrūkiui.

Tailandas, Vietnamas ir Indonezija

Naujuosius metus pasitiko ir Tailandas bei Vietnamas. Dešimtys tūkstančių žmonių Indonezijos sostinėje Džakartoje sutiko permerkti smarkių liūčių.

Popiežius Pranciškus ragina statyti tiltus

Popiežius Pranciškus Naujametinėje homilijoje skatino pasaulį statyti tiltus, o ne sienas. Taip pat skatino bažnyčią priartėti prie žmonių ir juos išklausyti.

21 valandą Naujuosius metus sutiko Pakistanas, Centrinės Azijos valstybės ir kai kurios Rusijos dalys.

21.30 val. į Naujuosius metus įžengė Iranas, tačiau čia žmonės šios šventės nemini, jų Naujieji metai nustatomi pagal Saulės kalendorių.

22 val. Naujuosius metus pasitiko Dubajus su įspūdingu šviesų ir fejerverkų šou.

23 val. Fejerverkų šūviai aidėjo Maskvoje. Čia didžiausias šou buvo stebimas šalia Raudonosios aikštės.