Pasaulyje

2019.12.31 11:45

Ukrainą suskaldė apsikeitimas belaisviais su Rusija: atidavėme visus, kurie domina Kremlių

Ana Daukševič, LRT RADIJAS, LRT.lt2019.12.31 11:45

„Ukraina per pastaruosius du apsikeitimus kaliniais atidavė beveik visus gerai žinomus ir svarbius asmenis. Kitaip tariant, visus, kurie galėjo dominti Kremlių, Ukraina jau atidavė. Žinote, yra toks posakis – tiek išsiderėjome, kad nėra iš ko duoti grąžos. Skamba ciniškai, bet, deja, tokia realybė“, – LRT RADIJUI sako Ukrainos politologas Jevhenas Magda.

Ukraina ir Rusijos remiami Rytų Ukrainos separatistai apsikeitė 200-ais kalinių. Sulaikyti kovotojai buvo iškeisti į civilius ir karius, laikytus dvejuose separatistiniuose regionuose. Nors užsienio šalių lyderiai sveikina šį procesą, pačioje Ukrainoje apsikeitimas belaisviais suskaldė visuomenę. Fiksuoti apsikeitimą kaliniais negavę Ukrainos žurnalistai tikina, kad slėpdama informaciją nuo visuomenės, šalies valdžia tik didina visuomenės nepasitenkinimą.

LRT RADIJO žurnalistė Ana Daukševič, besidominti įvykiais Ukrainoje, sako, kad labiausiai nustebino faktas, jog apie draudimą fiksuoti žurnalistams belaisvių apsikeitimą buvo pranešta ne prieš dieną ar kelias, kaip kad yra įprasta įvairių šalių praktikoje, o tą pačią dieną.

Apie tai, kaip Ukrainos visuomenė sutiko šiuos belaisvių apsikeitimus, A. Daukševič kalbasi su ukrainiečiais: politologu Jevhenu Magda ir karo žurnalistu, bendravardžiu, Jevhenu Nazarenka.

– Kaip Ukrainos visuomenė sutiko apsikeitimą belaisviais, kurį prezidentas Volodymyras Zelenskis pavadino didžiausiu iki šiol?

Jevhenas Nazarenka: – Žurnalistų neįleido apskritai, nors net nenurodė to priežasčių. Į visus apsikeitimus kaliniais žurnalistus įprastai leidžia. Todėl, kad jokios grėsmės, pavojaus ten nėra. Ten gi su visais būna susitarta – su separatistais, su Europos Bendradarbiavimo ir saugumo organizacija, mūsų puse. Tačiau paskutinę akimirką prezidento administracija uždraudė į apsikeitimą atvykti žurnalistams. Priežasčių mums nenurodė – tiesiog taip įvyko.

Manau, priežastis galėjo būti ta, kad mūsų valdžia nenorėjo, kad visuomenė žinotų ką atiduodame mes, nes sąrašų tų, kuriuos iškeitėme be plačiai nuskambėjusių Berkuto pareigūnų, Charkovo teroristų, mes nežinome. Nežinome iki šiol. Pavyzdžiui, sužinojome, kad atiduodame brazilų teroristą, kovojusį separatistų pusėje, tik tuomet, kai jo jau nebebuvo Ukrainos teritorijoje.

Bendrauti su mūsų susigrąžintais žmonėmis mums nedraudė. Tiesa, prie jų leido tik operatorius, ne žurnalistus, kas taip pat keista. Tačiau ką mes atidavėme kitai pusei, kaip ir nežinome...

Jevhenas Magda: – Pirmiausia reikia suvokti, kad apsikeitimas belaisviais labai jautri tema visuomenei. Tai jau ne pirmas apsikeitimas ir, nors prezidento administracija teigia, kad šįkart jis buvo didžiausias, tai nėra tiesa. Būta ir didesnių.

Visuomenės nepasitenkinimas pirmiausia kilo dėl to, kad buvo paleisti Berkuto pareigūnai, kurie buvo kaltinami „Dangaus šimtinės“ nužudymu (LRT.lt primena, kad 2014 m. vasario 20 d. ryte Kijeve su protestuotojais susirėmusi Ukrainos riaušių policija „Berkut“ netikėtai atsitraukė atgal. Nustebę Maidano protestuotojai metėsi į priekį, tačiau į juos pasipylė snaiperių šūviai. Žuvo daugiau nei 100 žmonių, dar 500 buvo sužeisti. „Orumo revoliucijoje“ žuvusieji buvo pavadinti „Dangaus šimtine“).

Jie paleisti, nors teismo nuosprendis jiems nepaskelbtas. Be to, nors ir nuteisti iki gyvos galvos, dabar paleisti ir iškeisti Charkovo teroristai, 2015 m. per taikią demonstraciją susprogdinę bombą.

Šis apsikeitimas belaisviais įvyko ne todėl, kad būtų Užbaigtas konfliktas Donbase, o veikiau tam, kad Ukrainos visuomenė būtų suskaldyta.

Reikia suprasti, kad Vladimirui Putinui visi šie žmonės reikalingi tam, kad būtų sudaryta galimybė kurti savo tiesą ir savo Maidano įvykių versiją. Greitai minėsime „Dangaus šimtinės“ sušaudymo metines, ir, manau, išleisti Berkuto pareigūnai taps Rusijos propagandos įrankiu.

Galiausiai reikia pabrėžti, kad apsikeitimas vyko ne pagal formulę visi į visus, o pagal formulę – visus sutartus į visus sutartus. Šis apsikeitimas belaisviais įvyko ne todėl, kad būtų Užbaigtas konfliktas Donbase, o veikiau tam, kad Ukrainos visuomenė būtų suskaldyta.

J. Nazarenka: – Dabartinė Ukrainos valdžia, priešakyje su Volodymyru Zelenskiu rodo, kad dažnai jie tiesiog nemoka komunikuoti nei su žurnalistais, nei su kitais žmonėmis. Zelenskio spaudos tarnyba, kuriai vadovauja Julija Mendel, yra tiesiog siaubinga. Ji visiškai nesusitvarko su savo pareigomis.

Jie nesupranta paprasto dalyko – kuo daugiau bus slepiama informacijos, tuo daugiau bus kuriama sąmokslo teorijų, skandalų, įtarimų. Tuo metu kuo labiau atviri būsite, tuo mažiau triukšmo ir pykčio bus. Šį kartą viskas įvyko lygiai taip pat.

Kijeve žmonės bandė blokuoti išvažiavimus iš kalėjimo, kuriame buvo laikyti Berkuto pareigūnai kalinių apsikeitimo rytą. Tai reiškia, kad niekas nežinojo, kur iš tiesų yra tas Berkutas, važiuos jis kur nors ar ne. Tuo metu Berkutas jau seniai buvo išvykęs į okupuotas teritorijas. Šis uždarumas tikrai nepalankus valdžiai.

– Buvo sutarta, kad šis apsikeitimas vyks pagal formulę „visi į visus“, tačiau ar tikrai visi kalintieji galėjo sugrįžti namo?

J. Magda: – V. Zelenskis teigė, kad nusikaltėlius mes keitėme į mūsų herojus. Bet aš atkreipčiau dėmesį, kad trišalė derybų grupė susitarė dėl apsikeitimo belaisviais tik gruodžio 23 d., o 29-tą šis apsikeitimas jau įvyko. Toks apsikeitimas yra mažų mažiausiai dviprasmiškas.

Rusijai šie žmonės reikalingi ir tam, kad būtų galima visiems parodyti, jog įmanoma kovoti su Ukraina ir savus jie visada ištraukia. Šie žmonės reikalingi ir tam, kad būtų demoralizuoti Ukrainos gynėjai.

Dalies visuomenės prezidento argumentai neįtikino, nes minėti nusikaltėliai nebuvo nubausti. Rusijai šie žmonės reikalingi ir tam, kad būtų galima visiems parodyti, jog įmanoma kovoti su Ukraina ir savus jie visada ištraukia. Šie žmonės reikalingi ir tam, kad būtų demoralizuoti Ukrainos gynėjai.

Rusija siekia susilpninti Zelenskį ir paversti jį sukalbamesniu. Maskva nežada iškeisti Rusijoje kalinčių Krymo totorių ir kitų politinių kalinių. O Ukraina per pastaruosius du apsikeitimus kaliniais atidavė beveik visus gerai žinomus ir svarbius asmenis. Kitaip tariant, visus, kurie galėjo dominti Kremlių, Ukraina jau atidavė. Žinote, yra toks posakis – tiek išsiderėjome, kad nėra iš ko duoti grąžos. Skamba ciniškai, bet, deja, tokia realybė.

J. Nazarenka: – Visuomenė susiskaldė dėl to, ką mes atidavėm, o tai yra nusikaltėliai, kurie neturi nieko bendro su kariniu konfliktu Rytų Ukrainoje. Savaime suprantama, visiems kilo klausimai, kuo čia dėti Berkuto pareigūnai, kurie savo nusikaltimus vykdė dar 2013-2014 metais, kai karo dar nebuvo.

Žmonės pasakoja, kad kelis mūsų karius mušdavo kiekvieną dieną iki sąmonės netekimo, po to laukdavo, kol žaizdos kiek užgis ir vėl viską kartodavo iš naujo.

Taip pat klausiama, kuo čia dėti teroristai iš Charkovo ar Odesos, kurie taip pat niekaip nesusiję su karu. Tačiau reikia suvokti paprastą dalyką – tokios buvo Rusijos sąlygos. Būtina suprasti, kad kompromisų su Rusija pasiekti nepavyks, nes Rusijai jos žmonės nėra reikalingi, o mums reikalingi.

Esu įsitikinęs, kad Putinas pasakė Zelenskiui susitikimo metu arba jo patarėjai pasakė tai trišalėje taryboje Minske, kad arba mes keičiamės pagal tokią schemą, arba nesikeičiame niekaip. Nes Putinui yra vis vieną. Tai aišku yra labai sudėtinga užduotis prezidentui ir visiems kitiems. Arba mes dabar pasiimame mūsų kariškius, kuriuos sulaikė, tardė.

Žmonės pasakoja, kad kelis mūsų karius mušdavo kiekvieną dieną iki sąmonės netekimo, po to laukdavo, kol žaizdos kiek užgis ir vėl viską kartodavo iš naujo. Šioje vietoje kyla moralinis klausimas – ar mes pasiimame šiuos vaikinus, ar paliekame juos supūti.

– Kaip ekspertai mato tolimesnę įvykių raidą, siekiant išspręsti konfliktą Donbase?

J. Magda: – Manau, Ukrainos valdžia šiuo metu turi vienintelį pasirinkimą – pripažinti, kad šis konfliktas dar ilgai tęsis. Nėra paprasto sprendimo, teks dar daug atkentėti. O garsiai nuskambėjęs pasiūlymas tiesiog nustoti šaudyti, neveikia. Šiandien galime būti dėl to tikri. Dabar daugelis žmonių išgyvena didelę įtampą. Suprantu, kad dabar ne laikas skaičiuoti, kas už ką balsavo, tačiau klausimas išlieka tikrai labai jautrus.

Taip pat skaitykite

Parengė Vismantas Žuklevičius