Pasaulyje

2019.12.29 11:52

Turkija žada nesitraukti iš kariuomenės postų Sirijos Idlibo regione

Darius Mikutavičius, ELTA2019.12.29 11:52

Turkija nesitrauks iš savo kariuomenės apžvalgos postų Sirijos sukilėlių bastionu tapusioje Idlibo provincijoje, kur pastaruoju metu sustiprėjo Sirijos režimo atakos ir Rusijos antskrydžiai, teigia Turkijos gynybos ministerija.

Turkijos kariuomenės postai buvo pastatyti pagal 2018 m. rugsėjį pasirašytą susitarimą tarp sukilėlius remiančios Ankaros ir Sirijos režimo sąjungininkės Maskvos. Šie postai esą turi padėti užkirsti kelią visiškam Sirijos vyriausybės puolimui.

Sirijos režimo pajėgos pirmadienį apsupo vieną iš 12 turkų postų Idlibe, pranešė Sirijos karą stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR). Kiek anksčiau Sirijos kariuomenė užėmė teritorijas šalia šio Turkijos kariuomenės posto, siekdama perimti paskutinio sukilėlių bastiono kontrolę.

„Gerbiame su Rusija pasiektą susitarimą ir tikimės, kad Rusija šio susitarimo laikysis, – Gynybos ministerijos tviterio paskyroje komentavo Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras. – Jokiais būdais nepaliksime šių 12 apžvalgos postų tuščių, nesitrauksime iš jų.“

H. Akaro komentarai publikuoti tuo metu, kai ministras, kartu su aukštais kariuomenės vadais, lankėsi pietinėje Turkijos Hatajaus provincijoje netoli Sirijos pasienio, kur susitiko su turkų kariais.

Naujos pabėgėlių iš Idlibo regiono bangos besibaiminanti Turkija ragina pasirašyti naują paliaubų susitarimą, šalies derybų delegacija pirmadienį išvyko į Maskvą.

H. Akaras susitiko su kariais tuo metu, kai Turkija taip pat rengiasi nusiųsti karių į Libiją Jungtinių Tautų (JT) pripažįstamai Libijos Tripolio vyriausybei paremti kovoje su generolo Khalifos Haftaro Libijos nacionaline armija.

Ketvirtadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas tikino, kad Ankara priims Libijos nacionalinio susitarimo vyriausybės (GNA) kvietimą, o Turkijos parlamentas dėl atitinkamo įstatymo, reikalingo norint dislokuoti karius Libijoje, balsuos jau sausį.

Turkija lapkritį su GNA pasirašė saugumo ir karinio bendradarbiavimo sutartį, tačiau karių dislokavimui turi pritarti parlamentas, kaip tai buvo daroma siunčiant turkų karius į Iraką ir Siriją.

Valstybinė „Anadolu“ naujienų agentūra, remdamasi šaltiniais R. T. Erdogano valdančiojoje partijoje, pranešė, kad parlamento balsavimas gali būti paankstintas. Pasak šaltinių, įstatymo projektas gali būti pristatytas parlamento pirmininko biurui jau pirmadienį.

Visas parlamentas dėl įstatymo esą galėtų balsuoti neeiliniame posėdyje jau ketvirtadienį.