Pasaulyje

2019.12.27 10:46

LRT iš Donbaso. Vos 17-os sulaukusi Alina išėjo ginti tėvynės: priešas pažeidžia visus susitarimus

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2019.12.27 10:46

„Nuo ketvirtos valandos vakaro stengiamės užsidengti langus. Būna, kad ir dienos metu juos užsidengiame įvairiais skudurais, kad nebūtų jokio plyšelio, nes vos tik pamato kur švieselę, iškart pradeda šaudyti. Kariai taip pat perspėjo išsijungti šviesas. Vos tik kas sužybsi, iškart pasipila kulkos“, – LRT RADIJUI sako Ukrainos Rytuose esančioje Katerynivkos gyvenvietėje gyvenanti Irina.

Tylos režimas naudos neatneša

LRT RADIJO žurnalistė Ana Daukševič neseniai lankėsi karo krečiamoje Rytų Ukrainoje, kur nepaisant taip vadinamojo tylos režimo ir toliau žūsta žmonės. Civiliai gyventojai viliasi, kad vieną dieną įsivyraus taika, tačiau nesiryžta spėlioti, kada baigsis apšaudymai.

A. Daukševič karštuosiuose karo taškuose apie Normandijos susitikimą kalbėjosi tiek su vietos gyventojais, tiek ir su kariais. Pasak jos, kalbinti 28-osios brigados kariai nusivylę, mat padėtis karo zonoje nėra tokia, kokios buvo laukta. „Šiuo metu pas mus yra vadinamasis tylos režimas. Tačiau mes stebime priešo karinę techniką. Atvažiuoja „uralai“, kažką atveža, iškrauna. Jie aktyviai kažką stato, pereina į kitas pozicijas“, – sako Ukrainos kariai.

Pasak jų, po paliaubų „priešas tapo dar aktyvesnis“.

„Mums draudžiama šaudyti, o jie tuo naudojasi. Gavome informaciją, kad jie pasidarė takelius, juda, keičia pozicijas. Dažniausiai jie tą daro, kai būna tamsu ar rūkas. Tada, kuomet negalime jų pamatyti, – tvirtina 28-osios brigados karys Aleksandras. – Jie tuo naudojasi: stato įtvirtinimus, stiprina pozicijas“.

Provokuoja atsišaudyti

Alina ginti savo tėvynės į karą išėjo 17-kos. Dabar karei 23-eji. Mergina sako, kad skambiai per pasaulį nuaidėjęs Normandijos susitikimas buvo labiau politinė batalija, nei realių veiksmų užtikrinimas.

„Įvairūs susitikimai, kokie jie bebūtų, baigiasi vienodai – priešas juos pažeidžia ir jokio gero rezultato nebūna, – slogią situaciją karo fronte konstatuoja Alina. – Ukrainos kariai nejaučia teigiamo susitarimų poveikio: nei Minsko, nei dabar Normandijos. Priešas kaip šaudė, taip šaudo ir toliau“.

Ilgus metus Ukrainos kariniuose daliniuose kariaujanti mergina sako pastebinti tik tai, kad dabar rusų pajėgos stengiasi išprovokuoti ukrainiečius. „Priešas laukia, kada mes atsišaudysime“, – sako Rytų Ukrainoje kariaujanti Alina.

A. Daukševič sako, kad fronte yra ir daugiau kariaujančių merginų. Tiesa, daug daugiau jų yra karo medikų gretose.

Bijo bet kokios šviesos

LRT RADIJO žurnalistė vietos žmonių klausė, kodėl šie pasirinko gyventi karo zonoje ir neišvyko kur saugiau. Dažnas atsakymas, pasak A. Daukševič, buvo neturėjimas kur vykti.

„O kur jiems vykti?, – retoriškai klausia žurnalistė. – Jie ten turi savo namus, nors ir apgriautus, tačiau namus. Turi jie daržus, kur gali užsiauginti produktų. Jie neturi kur vykti. Ypač pagyvenę vieniši žmonės, kuriems išvykimą apsunkintų ir judėjimo negalavimai“.

„Visas mano kiemas yra apšaudytas. Tvoros neturiu. Išvykau iš okupuotos teritorijos čia, nes turėjau sodybą. Čia galiu ir bulvių pasisodinti“, – sako Katerynivkos gyvenvietėje laikinai gyvenanti ponia Irina.

Moteris pasakoja bėgusi kur saugiau, „tačiau ir čia jau nebesaugu“.

„Nuo ketvirtos valandos vakaro stengiamės užsidengti langus. Būna, kad ir dienos metu juos užsidengiame įvairiais skudurais, kad nebūtų jokio plyšelio, nes vos tik pamato kur švieselę, iškart pradeda šaudyti, – gyvenimo kasdienybę karo zonos gyvenvietėse pristato Irina. – Kariai taip pat perspėjo išsijungti šviesas. Vos tik kas sužybsi, iškart pasipila kulkos“.

Į prezidentą žiūri su viltimi

Vietos gyventojai su nerimu laukia ateinančių žiemos šalčių. Apšildyti karo zonoje esančius namus yra sudėtinga – jokio centralizuoto šildymo nėra, o prasimanyti malkų labai pavojinga, mat šalia esantys miškai yra užminuoti ir prašaudomi. A. Daukševič kalbinta Irina sako, kad pernai jai teko iškirsti savo sode senas obelis.

„Kitos išeities nebuvo. Teko tai padaryti. Kaip reiks išgyventi šią žiemą aš net nežinau. Kažką reiks galvoti. Gal lapus deginti...“, – vieną aktualiausių šiuo metu problemų įvardija karo zonoje gyvenanti Irina.

Moteris yra viena iš nedaugelio Katerynivkos gyventojų, vis dar turinti darbą. Apšaudytuose kultūros namuose dirbanti Irina dideliu uždarbiu pasidžiaugti negali. Jos atlygį išvertus į eurus, gautųsi kuklūs 60 eurų. Nepaisant mažo atlygio, kaimo parduotuvėje galima gauti pagrindinių maisto produktų. Beje, pardavėja, pamačiusi LRT RADIJO žurnalistę nebuvo labai svetingai nusiteikusi. Pasak jos, čia atvykstantys žurnalistai neparodo tiesos, o vietos gyventojus vaizduoja iš blogosios pusės.

A. Daukševič sako, kad gyventojai naująjį Ukrainos prezidentą vertina atsargiai, tačiau su viltimi. „Volodymiras Zelenskis, pasak vietos žmonių, naiviai tikėjosi, kad su Vladimiru Putinu susitarti bus lengva. Gyventojai stebi, kad naujasis šalies vadovas neperžengtų vadinamųjų raudonųjų linijų, – sako A. Daukševič. – Zelenskis pridalino daug pažadų, kuriuos įvykdyti bus labai sunku, tačiau vietos žmonės dar turi vilčių, žiūrėdami į naująjį prezidentą“.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt