Pasaulyje

2019.12.23 10:30

Maskva kaltinama civilių bombardavimu Sirijoje, žmonės iš namų bėga jau ir 20 kartų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.23 10:30

Rusijos užsienio reikalų ministras šiandien priims Sirijos kolegą, po to, kai Maskvos oro smūgiai padėjo Damasko pajėgoms pralaužti paskutinę sukilėlių gynybos liniją Idlibo provincijoje. Pasak liudininkų, Rusijos lėktuvai smūgiuoja į turgaus aikštes, ligonines, pabėgėlių vilkstines ir į kitus civilių taikinius, bet abi šalys karo nusikaltimus neigia.

Sirijos pajėgos artėja prie Turkijos pajėgų stebėjimo bazės, o Turkijos pasienio link plūsta nauja pabėgėlių banga, kurie namus palieka nebe pirmą kartą.

Žinios. Rusija šiandien rengia pirmąsias pratybas, kaip visą šalį atjungti nuo pasaulinio kompiuterių tinklo ir kaip perimti visus vartotojų duomenis

Abu Osamos šeima prisiglaudė Sirijos šiaurės vakarų Idlibo provincijoje prie Turkijos sienos prieš dvejus metus, kai režimo pajėgų puolimas juos išginė iš namų Homse. Iš 3 milijonų Idlibo gyventojų daugiau kaip pusė yra sirai, pabėgę iš kitų šalies vietų.

Dabar šeima priversta vėl keliauti, dar toliau į šiaurę. Mat iki šiol ramius kaimiškus pietinius provincijos rajonus beatodairiškai atakuoja Rusijos lėktuvai. Jie niekada nepalieka padangės, sako keturių vaikų tėvas.

„Vaikai negalėjo miegoti, verkė kiekvieną valandą. Šiandien nuėjau pas gelbėtojus, paprašiau automobilio. Laimei, jie galėjo jį parūpinti. Išvykstame nežinia kur, nežinome, kas nutiks. Nei namų, nei prieglobsčio, nei palapinių, nei pagalbos. Vykstame į nežinią“, – sako Abu Osama.

Vien šią savaitę namus paliko 80 tūkstančių žmonių. Aviacijos puolimas nuo pirmadienio leido Sirijos pajėgoms užimti dešimtis kaimų ir aukštumų. Po aštuonerių metų kruvino karo jos susigrąžino per du trečdalius šalies, bet Idlibo provincija yra paskutinė sukilėlių rankose.

„Jie mus bombardavo, negalėjome miegoti. Nėra tokio ginklo, bombų ar raketų, kurių jie nebūtų panaudoję“, – sako pabėgėlis iš Maaret Numano Abu Chaledas.

Pasak aktyvistų, moterys ir vaikai žūva per smūgius civilių vilkstinėms ir pilnoms žmonių turgavietėms. Rugpjūtį paskelbtos paliaubos, bet vien šiomis savaitėmis žuvo apie tris šimtus civilių. Šiomis dienomis – keturios dešimtys.

Rusija ir Sirija sako, kad bando įveikti teroristus. Idlibe tvirčiausias islamistinis aljansas, anksčiau priklausęs Al Qaedos tinklui. Tačiau puolimas privertė uždaryti ligonines, kepyklas ir mokyklas. Maret Numano miestas ištuštėjo, daugelis prisijungė prie pusės milijono pabėgėlių iš Idlibo nuo balandžio.

Abu Ismailas sako nelinkintis tokio likimo net priešui: „Iš Maaret Numano bėgome daugiau kaip 20 kartų. Kodėl? Tai jūs pasakykite. Kur dabar? Nežinome. Ar rasime namus, kurie mus priglaus? Nežinome, kur vyksime, ir kur atsirasime.“

Turkijos siena uždaryta, stovyklos perpildytos, o žiemą dar ir užliejamos po šalto lietaus. Jų gyventojus apstulbino žinia iš Jungtinių Tautų, kai Rusija ir Kinija penktadienį vetavo leidimą metams pratęsti pagalbą iš Turkijos, kuri maitina keturis milijonus žmonių sukilėlių rajonuose. Jei nebus skubiai rasta išeitis, sako vienas stovyklos gyventojas, teks atsisveikinti su šiuo pasauliu.