Pasaulyje

2019.12.21 10:36

Naujosios Zelandijos gyventojai atidavė per 50 tūkst. ginklų

Neringa Šarmavičiūtė, ELTA2019.12.21 10:36

Naujojoje Zelandijoje, realizuojant vyriausybinę šaunamųjų ginklų, uždraustų po kovo 15 d. teroro akto Kraistčerče, išpirkimo programą, šalies gyventojai atidavė daugiau kaip 50 tūkst. ginklų, praneša agentūra AP.

Po 51 žmogaus gyvybės pareikalavusių šaudynių dviejose Kraistčerčo miesto mečetėse Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern paskelbė, kad šalyje bus uždrausti tam tikrų tipų pusiau automatiniai ginklai ir šturmo šautuvai. Tada policija pradėjo vykdyti naujai uždraustų ginklų išpirkimo programą.

Naujosios Zelandijos institucijos teigia, kad jų šalis dabar bus saugesnė, bet kritikai tvirtina, kad visa ginklų išpirkimo procedūra vyko su trūkumais.

Ginklų išpirkimo programa, kuri buvo vykdoma kelis mėnesius, baigėsi vidurnaktį iš penktadienio į šeštadienį vietos laiku.

Remiantis preliminariais duomenimis, 33 tūkst. žmonių atidavė 51 tūkst. ginklų. Pagal kitą paraleliai vykdomą ginklų atidavimo programą, kuria remiantis, savininkai galėjo atiduoti bet kurių kitų rūšių šaunamuosius ginklus, atiduota dar 5 tūkst. ginklų, tačiau jiems kompensacijos nebuvo mokamos.

Be kita ko, ginklų savininkai dar 2 700 ginklų pakeitė taip, kad jie galėtų būti laikomi teisėtais. Policija nurodo, kad nuo kovo mėnesio iš gaujų konfiskavo dar 1 800 ginklų.