Pasaulyje

2019.12.26 08:34

Kodėl Baltijos jūroje nuskendo garsiausias 17 a. karinis laivas „Vaza“?

LRT.lt2019.12.26 08:34

Garsiausiu savo laikmečio kariniu laivu vadinamas „Vaza“ nuskendo, praėjus vos 20 min. po to, kai pirmą kartą paliko uostą. Ir po beveik 400 metų vis dar neaišku, kodėl taip įvyko, rašo BBC.

1628m. Stokholmo įlankoje bures iškėlęs „Vaza“ buvo moderniausias 17 a. karo laivas pasaulyje. Karaliaus Gustavo II Adolfo valdymo metu pastatytas 68 m ilgio „Vaza“ buvo ginkluotas net 64 patrankomis. Tai vienas ankstyviausių karo laivų, turėjusių du ginklų denius. Deja, šio milžiniško, gausiai dekoruoto laivo šlovės dienos nebuvo ilgos. Jo pirmoji kelionė tetruko vos 20 minučių – laivas nuskendo, pražudydamas 30 juo plaukusių keleivių.

Beveik tris šimtmečius „Vaza“ išgulėjo įlankos dugne, kol archeologai jį aptiko, restauravo ir perkėlė į šiuo metu labiausiai lankomą Skandinavijos muziejų, rašo BBC.

Pasakojimas apie staigią laivo žūtį tapo viena įspūdingiausių nesėkmių ir didžiausių paslapčių laivadirbystės istorijoje. Stiprus šoninio vėjo gūsis pakreipė laivą tiek , kad pro atviras patrankų angas ėmė sunktis vanduo. „Vaza“ nuskendo, stebint į pirmąją kelionę laivą išlydėti susirinkusiai miniai, ir ilgam įsirėžė į žmonių sąmonę kaip nacionalinės katastrofos simbolis.

Laivo žūties tyrimas nustatė, kad jis buvo nestabilus, tačiau dėl šio nestabilumo priežasčių ginčijamasi iki šiol. Kai kurie istorikai mano, kad laivas buvo neteisingai suprojektuotas, kiti gi bando įtikinti, kad netolygiai buvo paskirstytas „Vaza“ gabenamos ginkluotės svoris.

Tačiau beveik 300 metų jūros dugne išgulėjęs laivas neįtikėtinai gerai išsilaikė. Statybos metu „Vaza“ buvo išpuoštas dailiais medžio raižiniais, vaizduojančiais Švedijos karališkosios šeimos istoriją.

Šaltas, deguonimi menkai prisotintas Baltijos jūros vanduo apsaugojo laivą nuo bakterijų ir kitų organizmų, paprastai gana sparčiai sunaikinančių medines laivų konstrukcijas. Tai yra geriausiai išsilaikęs 17 a. laivas, nes 1961 m. ištraukus „Vaza“ iš įlankos paaiškėjo, kad net 98 proc. originalios laivo medienos nesuirusi, rašo BBC.

Šiuo metu Stokholmo „Vaza“ muziejuje eksponuojamam laivui vėl iškilo grėsmė nuskęsti. Muziejaus viduje esantis laivas ėmė krypti į šoną, per metus palinkdamas apie 1 mm. Tačiau ekspertai nenusiteikę leisti istorijai kartotis – laivas po truputį remontuojamas, siekiant jį išsaugoti ateities kartoms.