Pasaulyje

2019.12.28 21:12

Kremlius nutekino slaptus Britanijos dokumentus ir surengė dezinformacinę ataką

Hromadske, LRT.lt2019.12.28 21:12

Rusija kaltinama kišimusi į Jungtinės Karalystės politiką, o tyrėjai mano, kad internete surengta dezinformacijos kompanija prieš Britanijos sveikatos sistemą, buvo užsakyta Kremliaus, rašo „Hromadske“.

Kaip rašoma „Hromadske“ publikacijoje, spalio 21 d., likus savaitei iki tos dienos, kai britų parlamentarai pritarė priešlaikinių rinkimų planui, gregoratior slapyvardžiu pasivadinęs socialinio tinklo „Reddit“ vartotojas paskelbė įrašą pavadinimu „OFICIALU-SLAPTA: derybose dėl prekybos sutarties su JAV, Didžioji Britanija yra praktiškai parklupdyta ant kelių.“

Įraše pateikiamos nuorodos į 451 puslapio ilgio ataskaitą, kurioje smulkiai aprašytos iš Tarptautinės prekybos departamento nutekintos JK ir JAV derybos dėl prekybos sutarčių. Svarbiausia tai, kad šioje ataskaitoje taip pat išvardintos grėsmės, su kuriomis po „Brexito“ gali susidurti britų numylėta Sveikatos apsaugos sistema (NHS).

Manydamas, kad įrašas apie ataskaitą „gali sukelti šiokį tokį triukšmą“, gregoratior trumpai apibendrino svarbiausią joje pateiktą informaciją, nurodydamas ir tai, kad JAV pasisako už „Brexitą“ be susitarimo, bei darydamas išvadą, kad „remdamiesi šių dokumentų turiniu, galime įsivaizduoti, kokią kainą Britanijai teks sumokėti, pasirašant laisvos prekybos susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis – nuo partnerių ir savo piliečių išdavystės iki nacionalinės politikos atsisakymo.“

Pasisekė ne iš karto

BBC pranešė, kad šis pirminis įrašas sulaukė vos penkių komentarų, tačiau subliuškus bandymui pasiekti norimą auditoriją per „Reddit“, tuo pačiu vardu buvo sukurta paskyra socialiniame tinkle „Twitter“, iš kurios pasipylė panašaus turinio įrašai įvairių viešų asmenų paskyrose, įskaitant Britanijoje veikiantį knygynų tinklą „Waterstones“ ir JAV aktorę bei dainininkę Bette Midler.

Veikla iš minėtos paskyros nutrūko lapkričio 11 d., tačiau „Reddit“ įrašu buvo pasidalinta „4chan“ platformoje.

Visa ši istorija po truputį įgijo pagreitį ir lapkričio 19 d. ITV kanalu transliuotų televizijos debatų tarp Konservatorių partijos lyderio Boriso Johnsono ir opozicinės Leiboristų partijos pirmininko Jeremy Corbyno metu, pastarasis pradėjo puslapis po puslapio versti redaguotą nutekintų dokumentų versiją.

„Jūs ruošiatės parduoti mūsų Nacionalinę sveikatos sistemą,“ – pareiškė jis, įtūžęs modamas priešais jį tribūnoje stovinčio B. Johnsono pusėn ir lydimas studijoje susirinkusių žiūrovų aplodismentų.

Visą informaciją J. Corbynas atskleidė kitą trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje, kurios metu baltais drabužiais apsirengę NHS gydytojai ir seselės susirinkusiems žurnalistams dalino nutekintų dokumentų kopijas. Nebuvo atskleista, kokiu būdu Leiboristų partija šiuos dokumentus gavo.

Ir nors tikrieji šio skandalo padariniai visu stiprumu dar pasijus ateityje, pavyzdžiui, kai reikės atsakyti į J. Corbyno teiginį, jog dokumentai įrodo, kad NHS yra „parduodama“, kol kas didžiausią susirūpinimą kelia informacijos nutekėjimo pobūdis. B. Johnsonas teigia, kad reikalingas tyrimas, kuris padėtų išsiaiškinti ataskaitos šaltinį; „Reddit“ taip pat ėmėsi tirti pirminį įrašą.

Veda į Rusiją

Gruodžio 6 d. „Reddit“ saugumo komanda paskelbė atlikusi tyrimą ir uždariusi 61 paskyrą bei pridūrė: „Manome, kad tai buvo kampanijos, kurios šaknys veda į Rusiją, dalis.“

Komentare po pirminiu įrašu „Reddit“ saugumo komanda paragino vartotojus, moderatorius ir trečiąsias šalis pranešti apie tinklalapyje pastebėtą neįprastą turinį, pabrėždami, kad jie „turi sistemas koordinuotam turiniui platformoje susekti,“ bet mano, „kad visada bus daugiau, nei mes vieni galime padaryti.“

Gruodžio 2 d. kibernetine žvalgyba užsiimanti bendrovė „Graphika“ paskelbė ataskaitą apie nutekintus dokumentus. Jos ir mokslinių tyrimų centro „Atlantic Council“ atliktas tyrimas atskleidė, kad tam tikri šio informacijos nutekinimo bruožai labai primena šių metų birželį atskleistą Rusijos dezinformacijos kampaniją „Secondary Infektion“.

„Atlantic Council“ skaitmeninė kriminalistinių tyrimų laboratorija pažymi, kad „Secondary Infektion“ metu buvo aktyviai veikiama įvairiose tinklaraščių platformose, įskaitant ir „Reddit“.

„Graphika“ ataskaitos įvade rašoma: „Panašumai į „Secondary Infektion“ nėra pakankami, kad galima būtų iki galo priskirti šiai kampanijai, tačiau yra pernelyg aiškūs, kad juos būtų galima laikyti vien atsitiktiniu sutapimu. Jie gali reikšti „Secondary Infektion“ veikėjų sugrįžimą į areną arba išmoningą nežinomų veikėjų bandymą šią kampaniją imituoti.“

Vienas akivaizdžiausių požymių, rodančių, kad šis dokumentų nutekinimas ir „Secondary Infektion“ tarpusavyje susiję – kalbos vartojimo klaidos pirminiuose įrašuose. „Graphika“ ataskaitoje pateikiamas šis pavyzdys: „Why the Democrats collude with Ukraine?“ (Kodėl demokratai slapta bendrininkauja su Ukraina?).

Ataskaitoje taip pat atkreipiamas dėmesys į tai, kad „Secondary Infektion“ taip pat buvo naudojamos vieno vartotojo mažai aktyvios paskyros, registruotos tais pačiais vartotojų vardais ir siunčiančios pranešimus socialinėje žiniasklaidoje aktyviems ir žinomiems žurnalistams bei politikams, kurie taip pat buvo įtraukti ir į šiuo metu tiriamą dokumentų nutekinimą.

Žinomos operacijos

„Graphika“ tyrimų direktorius ir bendrovės ataskaitos autorius Benas Nimmo „Hromadske“ sakė, kad „nutekinta informacija internete buvo paskleista lygiai tokiu pačiu būdu kaip ir žinomos Rusijos įsikišimo operacijos metu. „Reddit“ patvirtino, kad resursai jų platformoje taip pat buvo susiję su ta operacija. Vienintelis didelis skirtumas yra tai, kad šį kartą buvo panaudoti nutekinti tikri dokumentai, o ne suklastoti. Kol kas nėra žinoma, kaip šioje operacijoje figūruojantys dokumentai buvo gauti, ar jie buvo nutekinti įprastu būdu, ar įsilaužus. Į šį svarbų klausimą dar reikės atsakyti.“

Tačiau vargu, ar pavyks greitai rasti atsakymą. Konservatorių partija griežtai kritikuojama dėl sprendimo vilkinti visų laukiamos ataskaitos apie galimą Rusijos kišimąsi į JK demokratinius procesus, įskaitant ir 2016 m. referendumą, paviešinimą.

Taip pat susirūpinta ir dėl Rusijos finansinio kišimosi į JK politiką: lapkričio pabaigoje paskelbta statistika atskleidė, kokios sumos buvo paaukotos visoms didžiausioms JK partijoms per pirmąją rinkiminės kampanijos savaitę. Tuo laikotarpiu konservatoriai gavo 5,7 mln. svarų sterlingų, o viena dosniausių aukotojų buvo Rusijos oligarcho Vladimiro Černuchino žmona Liubov Černuchina, parėmusi konservatorius 200 tūkst. svarų suma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt