Pasaulyje

2019.12.20 16:34

„Brexitas“ jau beveik pasiekiamas – JK parlamentas pritarė Johnsono planui

atnaujinta 17.33
LRT.lt, BNS2019.12.20 16:34

Penktadienį Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmai antrajame skaityme balsų dauguma pritarė premjero Boriso Johnsono „Brexito“ planui. Sausio pradžioje parlamentarai turės dar kartą pritarti suderėtam susitarimui, o kai jį patvirtins ES, „Brexitas“ galės įvykti iki sausio 31-osios.

Susitarimui pritarė 358 nariai, o jį atmetė 234 parlamentarai.

Gruodžio 12 d. Jungtinėje Karalystėje vyko pirmalaikiai parlamento rinkimai, kuriuose valdančioji konservatorių partija, vedama premjero B. Johnsono, sustiprino savo pozicijas parlamente ir iškovojo 80-ies mandatų daugumą.Tai leido penktadienį balsų dauguma pirmajame balsavime Bendruomenių rūmams pritarti B. Johnsono išstojimo iš Europos Sąjungos planui, dėl kurio JK delegacija susiderėjo su ES atstovais.

Tai padės premjerui tesėti rinkimų kampanijos pažadą – bet kokia kaina „įvykdyti „Brexitą“ iki sausio 31 dienos.

Tačiau ši skuba didina pavojų, kad Londonui ir Briuseliui iki numatyto galutinio termino ateinančių metų pabaigoje gali nepavykti sudaryti susitarimo dėl tolesnių prekybos ryšių.

Per praėjusios savaitės pirmalaikius rinkimus B. Johnsono Konservatorių partija gavo 365 mandatus 650 vietų Bendruomenių Rūmuose.

Pagrindinė opozicinė Leiboristų partija, užleidusi valdžią konservatoriams nuo 2010 metų ir krečiama vidinių konfliktų dėl JK vietos pasaulyje, patyrė savo didžiausią pralaimėjimą nuo 1935-ųjų.

Per praeitą savaitę vykusius rinkimus toriai perėmė parlamento kontrolę, todėl beveik nebeliko abejonių, kad JK taps pirmąja iš Europos Sąjungos pasitraukusia nare, nutraukdama beveik pusę šimtmečio trukusią narystę.

„Dabar yra metas veikti drauge kaip vienai atgaivintai šaliai, vienai Jungtinei Karalystei, kupinai atnaujinto pasitikėjimo savo nacionaliniu likimu ir galiausiai pasiryžusiai pasinaudoti dabar priešais mus esančiomis galimybėmis“, – prieš penktadienio balsavimą įstatymų leidėjams sakė B. Johnsonas.

„Tai bus padaryta. Tai baigsis. Apgailėtina pastarųjų trejų su puse metų istorija baigsis, ir mes galėsime žengti pirmyn“, – pridūrė jis.

Galutinis balsavimas dėl B. Johnsono siūlomų išstojimo sąlygų įvyks įstatymų leidėjams sausio pradžioje sugrįžus į darbą po kalėdinių atostogų, greičiausiai – sausio 9-ąją.

Jei Bendruomenių rūmai antrą kartą pritars siūlomam „Brexito“ susitarimui, jį dar turės patvirtinti Lordų rūmai.

Susitarimas uždraudžia dar kartą atidėti JK išstojimą iš ES.

Opozicinės leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas teigia savo partijos parlamentarus paraginęs balsuoti prieš susitarimą, rašo BBC.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.